Najzaujímavejšie stavby sveta, ktoré by ste mali poznať - Byvaniein.sk

Fascinuje vás netradičná architektúra a jedinečné svetoznáme budovy? V tom prípade je tento článok presne pre vás. Pozývame vás na virtuálnu prehliadku 10 najzaujímavejších stavieb na svete. Príjemne sa usaďte a ponorte sa do čítania. Začíname v ďalekej Číne.

Budova v tvare klavíra a basy (Huainan, Čína)

Medzi najkrajšie budovy sveta určite patrí Piano House postavený v roku 2007 študentmi Technickej univerzity v Hefeis v spolupráci s profesionálnymi dizajnérmi. Hlavným stavebným materiálom je čierne a číre sklo.

Stavba v tvare basy je vstupnou bránou do showroomu, ktorý sa nachádza v klavírnej budove. Priestor klavírnej budovy sa využíva na koncerty a nácvik študentov hudby z miestnej školy, avšak tiež na prezentáciu developerských návrhov. Budovy sa v noci krásne rozsvietia, a preto mnohí tvrdia, že ide o jednu z najromantickejších stavieb v Číne.

Zdroj: pinterest.com

Hang Nga Guesthouse nazývaný aj Bláznivý dom (Vietnam)

Hang Nga Guesthouse je síce oficiálny názov tejto stavby, avšak medzi miestnymi sa skôr ujal názov Crazy House, čiže Bláznivý dom. Dom je skutočne bizarný – interiér pripomína rozprávkovú jaskyňu so všadeprítomnou zeleňou.

Na prvom poschodí sú rôzne tematické izby. Nájdete tu tigriu či žirafiu izbu, ale aj mravčie miestnosti. Architekt tohto skvostu vraj čerpal inšpiráciu zo svojich snov. V súčasnosti patrí dom dcére bývalého prezidenta Vietnamskej socialistickej republiky.

Habitat 67 (Montreal, Kanada)

Sídlisko Habitat 67 sa nachádza pozdĺž rieky St. Lawrence v Montreali v Kanade. Skladá sa z 354 jednotiek, ktoré vytvárajú nosnú konštrukciu. Jednotlivé „moduly“ sú medzi sebou rôzne prepojené a vytvárajú 158 obytných jednotiek s rozlohou od 56 do 158 m². Sídlisko bolo postavené v rokoch 1964 až 1967 na základe Safdieho diplomového projektu, ktorý sa zaoberal mestským bývaním. Celý projekt bol navrhnutý tak, aby bol schopný poskytnúť dostupné bývanie čo najväčšiemu počtu obyvateľov.

Zdroj: pixabay.com

Budova Flatiron (New York City, New York, USA)

Medzi známe budovy sveta patrí aj Flatiron. Flatiron sa nachádza v americkom štáte New York City v mestskej štvrti Manhattan na rohu známej obchodnej ulice 5th Avenue a muzikálovej Broadway. Budova bola postavená v roku 1902 architektom Danielom Burnhamom.

So svojou výškou 87 metrov a 22 poschodiami patrí k jedným z prvých najvyšších mrakodrapov na Manhattane. Svojím vzhľadom pripomína žehličku. Budova je postavená ako trojuholník a vo svojom najužšom bode má iba 2 metre.

Zdroj: unsplash.com

Drevený dom v Archangelsku (Archangelsk, Rusko)

Podivný drevený dom podnikateľa Nikolaja Petroviča Sutyagina bol postavený za zvláštnych okolností. Majiteľ totiž naň nemal žiadne formálne plány, a tým pádom ani žiadne stavebné povolenie. Pôvodný projekt mal mať 2 poschodia, avšak počas svojich zahraničných ciest sa Sutyagin nechal inšpirovať japonskými pagodami a starobylými vežami v Európe. Rozhodol sa preto postaviť ďalšie poschodia, čo vyústilo do 13-poschodovej budovy s výškou 38 metrov.

Dom nebol nikdy dokončený. V roku 1998 bol Sutyagin odsúdený a počas jeho neprítomnosti stavba začala chátrať. O pár rokov na to ju úrady kvôli chýbajúcemu povoleniu označili za nebezpečnú a v roku 2008 nariadili jej zbúranie. Sutyaginovi ostali iba spodné 4 poschodia, ktoré však v roku 2012 zachvátil požiar.

Zdroj: pixabay.com

Budova v tvare piknikového koša (Newark, Ohio, USA)

Budova v tvare piknikového koša, ktorá sa vypína v meste Newark v americkom štáte Ohio, spočiatku slúžila ako zhluk kancelárií. Na viac než 18 000 m² sídlila od roku 1997 do roku 2013 stavebná spoločnosť Lonngaberger, ktorej majiteľ nechal budovu postaviť. V súčasnosti sa budova mení na hotel so 150 izbami.

Zdroj: tripadvisor.com

Dom v tvare indického slona (Moskva, Rusko)

Neobvyklý dom sa nachádza aj v blízkosti Moskvy, v obci Ostrovtsy. Je postavený v tvare indického slona s červenou dekou, ktorá je zdobená malými oknami v tvare diamantov. Vnútro v sebe skrýva štyri poschodia spojené točitým schodiskom.

Zdroj: rbth.com

Krivý domček (Sopot, Poľsko)

Hoci je poľský Krivý domček (z poľštiny Krzywy domek) pomerne novou stavbou (bol postavený v roku 2004), stal sa svetoznámou a najfotografovanejšou budovou v Poľsku. Nachádza sa v meste Sopot a je súčasťou obchodného centra Rezydent. Architekt Szotynscy Zaleski sa pri jeho stavbe inšpiroval detskými kresbami a rozprávkovými ilustráciami Jana Marcina Szancera.

Zdroj: wikimedia.org

Tančící dům (Praha, Česká Republika)

Kontroverzný Tančící dům, nazývaný aj Ginger a Fred, stojí v Prahe na pravom brehu rieky Vltava na rohu Rašínovho nábrežia. Názov získal vďaka tvaru svojich dvoch rohových veží, ktoré sú inšpirované slávnym tanečným párom Ginger Rogersovou a Fredom Astairom. Bol postavený v roku 1996 na základe architektov Vlada Milunića a Franka O. Gehryho. Gehry údajne pomohol pri stavbe preto, lebo je fanúšikom hokeja a obdivuje českého hokejistu Jaromíra Jágra.

Jedna z najznámejších stavieb sveta rozdelila obyvateľov a návštevníkov Prahy na dva tábory. Jedni hovoria, že sa nehodí do historického centra, druhým sa, naopak, tento architektonický skvost mimoriadne páči.

Zdroj: pixabay.com

Budova Slovenského rozhlasu (Bratislava, Slovensko)

Ako čerešničku na záver sme pripravili jednu z najslávnejších stavieb na Slovensku – budovu Slovenského rozhlasu (RTVS). Sídli na Mýtnej ulici v centre Bratislavy a s jej výstavbou sa začalo v roku 1963. Investor si vybral návrh obrátenej pyramídy s oceľovou konštrukciou od kolektívu autorov Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling.

Budova bola otvorená v roku 1983, so skúšobným vysielaním sa začalo o rok neskôr. Celková výška tejto prvej oceľovej budovy na Slovensku je 80 metrov. Pracoviská redakcií sa nachádzajú za oceľovými väzníkmi, ktoré zároveň tvoria vzhľadovú štruktúru fasády. Jej stred tvorí železobetónové komunikačné jadro.

Budova Slovenského rozhlasu bola v decembri 2017 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku SR. V súčasnosti vo svojich priestoroch ukrýva jeden z najväčších organov na Slovensku a môže sa pýšiť koncertným štúdiom, ktoré visí v priestore na pružinách. V tomto štúdiu sa nahrávali aj legendárne vyzváňacie tóny mobilných telefónov Nokia.

Zdroj: unsplash.com

Budova Slovenského rozhlasu nedávno zaujala aj známeho vizionára a najbohatšieho muža sveta, Elona Muska. Ten jej dal lajk na známej sieti Twitter, kde článok o ňom zdieľala stránka Atlas Obscura.

Najzaujímavejšie stavby sveta podľa vás

Chceli by ste náš zoznam doplniť o ďalšie slávne stavby sveta, ktoré sme v článku nespomenuli? Napíšte nám o nich do komentára.

Odoberať
Upozorniť
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najviac hlasov
Inline Feedbacks
View all comments
Interierove Dvere
Interierove Dvere
2 roky dozadu

No veruze pri slovenskom rozhlase som este nebol…na hanbu 🙁

Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :