Drevostavby: výhody a nevýhody drevostavieb - byvanie.in

Výhody a nevýhody drevostavieb

/
/

O tom, že sa v súčasnosti dostáva do popredia trend výstavby ekologických rodinných domov, niet žiadnych pochýb. Práve medzi takéto domy patria napríklad aj drevostavby. Tie zvyknú byť obľúbenou voľbou predovšetkým pre mladých ľudí a pre tých, ktorí sa chcú svojím príbytkom čo najviac priblížiť prírode.

Poznáte však ďalšie dôvody, prečo sa drevostavby stávajú takými populárnymi? Máte predstavu o ich výhodách a nevýhodách? Odpovede na spomínané otázky na vás čakajú v nasledujúcich riadkoch. Navyše, dozviete sa aj to, aké sú rozdiely medzi drevostavbou a murovaným domom.

Čo sú to drevostavby?

O drevostavbe hovoríme v tom prípade, ak bolo na jej realizáciu použité predovšetkým drevo, resp. ak je jej nosná konštrukcia z dreva. Takéto drevo býva špeciálne ošetrené, upravené a vysušené na obsah vlhkosti maximálne 15 %, čo zaručuje, že si drží svoj tvar, nehnije, je odolné voči plesniam a nie je napádané škodcami.

Drevostavby sa zvyknú stavať montovaným alebo masívnym spôsobom. Montované či sendvičové stavby sú tvorené panelmi z nosných drevených trámov, izolácie a opláštenia. Za masívne drevostavby považujeme napríklad zruby, na ktorých výstavbu sa používa drevo s vyššou vlhkosťou, ako tomu býva u spomínaných montovaných drevostavieb. Masívne drevené domy si však vyžadujú vyššiu počiatočnú investíciu a zvyknú sadať.

Základné vlastnosti drevostavieb

Pevnosť

Drevo má výnimočný pomer hmotnosti k pevnostným vlastnostiam, čo z neho robí nesmierne kvalitný stavebný materiál.

Životnosť okolo 100 rokov

V prípade kvalitnej realizácie v podaní špecializovanej firmy môžu mať drevostavby dlhšiu životnosť ako murované domy.

Ekologickosť

Drevo predstavuje recyklovateľný stavebný materiál, vďaka čomu je samotná výstavba drevostavieb ekologická a úsporná.

Výborná izolácia

Drevo je výbornou prírodnou izoláciou, vďaka ktorej si drevostavby v zime udržujú teplo a cez leto sa zase príjemné ochladzujú.

Odolnosť voči požiaru

Už dávno neplatia fámy o horľavosti drevostavieb. Drevené domy musia totižto spĺňať rovnaké podmienky protipožiarnej bezpečnosti ako iné stavby.

Výhody a nevýhody drevostavby

Tak, ako tomu býva u väčšiny stavieb rôznych druhov, aj drevostavby majú okrem svojich výhod tiež nejaké nevýhody. Nejde však o žiadne závady, no skôr o informácie, o ktorých by mal budúci staviteľ vedieť.

Medzi najväčšie výhody drevostavby patria výborné tepelno-izolačné vlastnosti, dlhá životnosť, rýchla realizácia a ekologickosť. Okrem toho, že je drevo príjemné na dotyk a úžasne vonia, má pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Taktiež dokáže regulovať vlhkosť a pohlcovať škodlivé látky, čím napomáha k udržiavaniu dobrej klímy.

Za nevýhody drevených domov môžeme považovať horšiu zvukovú izoláciu či riziko znehodnotenia stavby v prípade nekvalitnej realizácie. To znamená, že drevo môže začať hniť, chytať pleseň, alebo ho môžu napádať škodci. Práve z tohto dôvodu nešetrite opatrnosťou pri výbere tej správnej firmy.

Drevostavby vs. murované domy

Jedným z hlavných rozdielov medzi drevostavbami a murovanými domami je spôsob a rýchlosť ich realizácie. Kým murované domy dokážu domáci majstri dostavať aj svojpomocne, pri drevostavbách sa to neodporúča. Práve naopak, stavbu drevených domov či zrubov by ste mali nechať výlučne na špecializované firmy. Ako sme spomenuli vyššie, zbytočne by ste zvyšovali riziko znehodnotenia stavby, ak by bola nekvalitne zrealizovaná. 

Na druhej strane, náklady na stavbu dreveného domu nemusia byť také vysoké, ako sú na murovaných domoch. Navyše, realizácia drevostavby trvá podstatne kratšie a môžete na nej pracovať aj bez zimnej prestávky.

Za nevýhodu drevostavby v porovnaní s murovaným domom môžeme považovať fakt, že rýchlejšie vychladne po vypnutí kúrenia. To však neznižuje kvalitu jej tepelno-izolačných vlastností. Svedčí o tom aj skutočnosť týkajúca sa úžitkového priestoru. Ten je totižto v drevostavbách väčší, keďže obvodové múry a vnútorné priečky nemusia dosahovať takú šírku, ako tie pri murovaných domoch.

Stavby 21. storočia

Drevostavby sú taktiež nazývané ako stavby 21. storočia. Je síce pravdou, že domy z dreva stavali naši predkovia už veľmi dávno, no práve v posledných rokoch sa ich výstavba rapídne zvýšila. Hudbou budúcnosti však zostáva, či ich produkcia bude niekedy dosahovať aspoň porovnateľné čísla s murovanými domami.

Odoberať
Upozorniť
guest
3 Comments
najstaršie
najnovšie najviac hlasov
Inline Feedbacks
View all comments
Matúš Turanský
Matúš Turanský
1 rok dozadu

Drevostavby sú top! Nám stavala firma DrevodomZvolen náš domček a neviem ani opísať, ako veľmi sme spokojní.

Barbora Hlinková
Barbora Hlinková
1 rok dozadu

Áno, my sme tiež stavali s firmou Drevodom Zvolen a boli sme veľmi spokojní s ich prístupom a celkovým výsledkom.

Petra Beňová
Petra Beňová
1 rok dozadu

Pripájam sa. Taktiež máme skusenosť s touto firmou a bola veľmi pozitívna. Postavili nám krásny dom

Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :