Fasády na rodinný dom - vizitka vášho domova - byvanie.in

Staviate svoj vysnívaný rodinný dom a chcete, aby na ňom bolo všetko absolútne dokonalé? V tom prípade si určite nezabudnite dôkladne premyslieť aj výzor fasády. Fasáda je totiž dôležitou súčasťou každého rodinného domu.

Prezrádza toho omnoho viac, než si myslíte. Podľa fasády môžete určiť, či je majiteľ domu minimalista, alebo, naopak, extravagantný umelec. Aké sú najobľúbenejšie materiály fasád na rodinné domy? Ktoré fasády sú jednoduché na údržbu a ktorým musíte venovať dostatok času? 

Ako si vybrať správnu fasádu

Fasáda domu rozhodne nemá iba dekoratívnu funkciu. Ovplyvňuje totiž aj fyzikálne vlastnosti obvodových stien. Jej primárnou funkciou je ich ochrana pred vonkajšími vplyvmi a zlepšenie tepelnoizolačných a akustických vlastností vnútorného priestoru.

Fasády sa delia na kontaktné a prevetrávané. Kontaktné sa lepia a prevetrávané sa upevňujú priamo na konštrukciu domu. Prevetrávané fasády majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, avšak bývajú drahšie.

Ako urobiť fasády domu

Pokiaľ sa rozhodujete nad fasádou, máte dnes už široký výber – od klasických omietok po netradičné obklady z materiálov ako sklo, kov alebo plast.

Nezabúdajte však brať do úvahy dôležité faktory výberu tej pravej fasády:

  • samotný materiál fasády
  • technické parametre domu
  • klimatické podmienky prostredia
  • estetické hľadisko

Vaša fasáda by mala ladiť aj s okolím domu, jeho plotom a celkovou uličnou zástavbou.

Aký materiál fasády zvoliť pre váš rodinný dom

Azda najdôležitejším faktorom pri výbere fasád je správny materiál. V prípade vidieckeho domčeka môžete využiť prírodné materiály, v modernej štvrti štýlové sklo a pri radovej zástavbe podobný materiál, aký majú vaši susedia. Fasády dokonca ani nemusia byť po celom obvode domu rovnaké.

TIP: Nechcete sa zbytočne zaoberať udržiavaním fasády? Jedhoducho siahnite po samočistiacej omietke alebo farbe na fasádu.

Každý typ fasádnej úpravy má rovnako pozitíva, ako aj negatíva. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme najobľúbenejšie fasádne úpravy.

Obľúbené omietanie

Omietanie je najbežnejší a zároveň cenovo najdostupnejší typ fasádnej úpravy. Bledé farby omietky príjemne ladia v kombinácii s tmavohnedou alebo tmavosivou, tzv. tón v tóne.

Pri vyberaní farby myslite na to, že na menšom kúsku vzorky pôsobí farba omnoho svetlejšie, ako bude následne vyzerať na celej fasáde domu. Preto vám odporúčame využiť služby vizualizácie fasády.

TIP: Pokiaľ si prajete mať na fasáde výraznejšie doplnky, skúste siahnuť po nápaditých kvetináčoch v oknách.

Medzi najbežnejšie typy omietok patria silikónové, akrylátové a silikátové omietky. Silikónová omietka je drahšia, avšak vyhovuje väčšine podkladov domov, je samočistiaca a vodovzdorná. Je vhodná do náročných klimatických podmienok. Akrylátová omietka najlepšie odoláva vplyvom počasia, no neumiestňujte ju do vlhkého alebo prašného prostredia. Silikátová omietka prirodzene odoláva plesniam, a preto je mimoriadne vhodná práve do prostredia so zvýšenou vlhkosťou.

Prírodná drevená fasáda

Drevo pôsobí veľmi prirodzene a esteticky. Na obklady sa najčastejšie používa smrek, borovica, jedľa či dub. Pri rizikových poveternostných podmienkach môžete použiť aj odolnejšie severské drevo, napríklad zo škandinávskeho smreku alebo cédru. Drevené dosky by mali mať šírku 14 cm (v prípade zhoršených poveternostných podmienok 12 cm) a hrúbku najmenej 2 cm. 

TIP: Najobľúbenejším typom drevených fasád sú prekladané dosky. Vďaka prekladaniu môže voda voľne stekať po fasáde a nezateká tak pod ňu.

Keďže je drevo prírodný materiál, drevené dosky sa vplyvom prostredia a poveternostných podmienok zvyknú meniť. Najkritickejšie sú práve tie plochy, na ktoré dopadá priame slnečné svetlo, alebo sú namáhané dažďom či vetrom. Je potrebné sa oň starať, udržiavať ho, čistiť a impregnovať.

TIP: Pokiaľ sa vám páčia drevené fasády, avšak nemáte čas na ich starostlivosť, vhodnou alternatívou je obklad z kompozitného dreva.

Fasády s tehlovým obkladom

Lícové tehly sú jedny z najtradičnejších obkladových materiálov. Sú veľmi obľúbené najmä pre svoj vzhľad a jednoduchú povrchovú úpravu. Majú skvelú samočistiacu funkciu a sú odolné voči počasiu. V súčasnosti dokonca existuje nespočetné množstvo farebných tehlových variant.

Jedinou nevýhodou tehlových fasád je ich hrúbka a hmotnosť. Takáto fasáda si totiž bude vyžadovať špeciálny kotviaci systém.

Masívne fasády s kameňom

Kamenné obklady poznáme najčastejšie bridlicové, čadičové, či žulové. Kamenná fasáda pôsobí veľkolepo, no rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Preto mnohí siahajú po lacnejších imitáciách vyrábajúcich sa z odľahčených betónových zmesí.  V prípade, ak ste milovníkom kamenných stien, môžete si ich dať aj do vášho interiéru. Kameň však nedrží teplo, takže ak máte vo vašom príbytku radi tepelnú pohodu, siahnite radšej po inej voľbe.

Moderné sklo

Trendovým variantom pre extravagantných ľudí je sklo. Sklo je dokonalým nástrojom na presvetlenie miestností. Každá krása niečo stojí a v prípade štýlových sklenených fasád je to čas strávený ich údržbou.

Bezúdržbové vláknocementové dosky

Vláknocementové dosky sú výborným bezúdržbovým materiálom s dlhou životnosťou. Vyzerajú moderne a sú mimoriadne vhodné najmä na domy s plochou strechou.

Hliníkový obklad

Hliníkové dosky sú nehorľavé a vysoko odolné voči mechanickému poškodeniu. Ich nevýhodou je hmotnosť, a preto ľudia často siahajú po ľahších alternatívach – hliníkových kompozitných paneloch.

Vysokotlakové laminátové dosky (HPL)

Populárnym a bezúdržbovým obkladom sú vysokotlakové laminátové dosky HPL (z angl. High Pressure Laminates). Dosky sú vyrobené zo zlisovaného vrstveného papiera impregnovaného živicami, a preto sa dajú ľahko ohýbať. Môžete ich tak použiť aj na zaoblené fasády domov.

Fasáda, koruna krásy vášho domu

Fasády vám odporúčame riešiť až ako posledný krok pri stavbe domu. Najprv sa uistite, že sú ukončené všetky práce, ktoré by ich mohli poškodiť (napríklad odpadové rúry na balkóne a podobne). Potom sa už len smelo pustite do výstavby svojej vytúženej fasády.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :