5 nádherných námestí sveta, ktoré máte s nami na dosah ruky - Byvaniein.sk

5 nádherných námestí sveta, ktoré máte s nami na dosah ruky

/
/

Máte chuť cestovať, milujete históriu, ale neviete, akým smerom by mali kráčať vaše kroky? Pripravte si dobrú kávičku a poďte sa s nami pozrieť na 5 nádherných námestí sveta, ktoré sa skutočne oplatí navštíviť, a to nielen prstom po mape.

Grécko: Atény – námestie Syntagma

Krajina olív a krásnych pláží, aj tak si mnohí z nás predstavujú Grécko. Hlavným mestom tejto malebnej krajiny sú Atény. Krásne mesto dýchajúce históriou, plné očarujúcich pamiatok, útulných kaviarní a reštaurácií a najmä milých obyvateľov. Zhruba v strede tohto úchvatného mesta sa rozprestiera nádherné námestie Syntagma. Stredom celého námestia vedie cesta, ktorá je dôležitou dopravnou tepnou tohto mesta. Na námestí je umiestnená budova Hellénskeho (gréckeho) parlamentu strážená príslušníkmi gréckej stráže – evzónmi v tradičných odevoch. Evzóni vždy pri výmene stráží tancujú dlhoročne vžitý tanec.

Súčasťou námestia je tiež aténsky park nazývaný Národná záhrada. Toto obdĺžnikové námestie je situované v blízkosti antických pamiatok, ako je napríklad Akropola, Trajánov víťazný oblúk alebo Chrám boha Dia. V Aténach si prídu na svoje nielen fanúšikovia nádherných námestí, ale všetci fanúšikovia gréckych dejín. Objavte čaro tohto pôvabného mesta aj vy.

Na nádhernom aténskom námestí Syntagma zvyknú evzóni tancovať tradičný tanec.

Taliansko: Rím – Piazza Navona

Vrčanie motorov malých skútrov a vôňa pizze napĺňajúca ulice mesta. Aj toto sú znaky toho, že sa nachádzate v Taliansku, krajine s obsiahlou a pompéznou históriou. Najkrajšie kostoly a chrámy takmer jeden vedľa druhého, no kto by takúto krásu nechcel vidieť na vlastné oči? Rím je hlavným mestom Talianska a zároveň je to miesto s nespočetným množstvom historických pamiatok. Súčasťou Ríma nie sú iba stavby, ale aj námestia, a práve Piazza Navona je jedno z najznámejších a najvyhľadávanejších námestí. Toto nádherné námestie je charakteristické svojím atypickým tvarom, keďže je pomerne úzke, avšak dlhé. Pôvodne bolo určené na športové súťaže ako štadión s kapacitou 30 000 osôb. Za svoj dnešný vzhľad vďačí pápežovi Inocentovi X.

Na nádhernom námestí Piazza Navona sú umiestnené 3 fontány. Prvou je Neptúnova fontána, v ktorej je možné vidieť boha Neptúna bojujúceho s chobotnicou a ďalšími mytologickými postavami. Ďalšími sú fontána s Murínom a Fontána štyroch riek s výrazne sa týčiacim obeliskom reprezentujúca 4 rieky – Níl, Gangu, Dunaj a Rio de Plata. Námestie sa do dnešných dní využíva nielen ako historická pamiatka s najkrajšou architektúrou, ale aj na vianočné trhy či výstavy.

Kto by už len nepoznal krásne námestie Piazza Navona s Fontánou štyroch riek?

Taliansko: Siena – Piazza del Campo

V Taliansku vás ešte chvíľu zdržíme, aby ste si mali možnosť prečítať o nádhernom námestí, ktoré je srdcom toskánskeho mesta Siena. Tak, ako mnohé iné námestia Talianska, aj Piazza del Campo má neobyčajný tvar nápadne sa ponášajúci na lastúru. Nachádza sa na ňom Palazzo Pubblico – mestská radnica, ktorá je dominantnou tohto námestia, spolu s vežou Torre del Mangia – radničná zvonica s výškou 102 metrov. V minulosti sa na námestí nachádzalo rímske fórum a hlavné mestské trhovisko. Dnes je námestie dejiskom kultúrnych a spoločenských podujatí, ale aj konských dostihov – Palio de Siena.

Toto nádherné námestie so stredovekým vzhľadom spája nezávislé časti mesta Siena, ktoré ho obliehajú z každej strany. Nezvyčajné a unikátne námestie je zapísané do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO.

Najkrajšie námestie v Siene nesie názov Piazza del Campo.

Fínsko: Helsinky – Senátne námestie

Aj v severských krajinách je možné nájsť nie jedno nádherné námestie. Senátne námestie vo fínskych Helsinkách patrí medzi veľmi výrazné a jedinečné námestia sveta. Jeho autorom je architekt Carl Ludvig Engel, ktorý pri jeho navrhovaní dostal „voľnú ruku“. Námestie je obkolesené mnohými mestskými budovami, ale aj významnými stavbami, ako je vládny palác, Univerzita a Helsinská katedrála. V strede Senátneho námestia je umiestnená socha cára Alexandra II., ktorej hrozilo odstránenie po vymanení krajiny spod ruského vplyvu.

Senátne námestie v Helsinkách patrí k nádherným severským námestiam.

Slovensko: Bratislava – Námestie Slovenského národného povstania (Námestie SNP)

Nádherné námestia sa nenachádzajú iba vo svete, ale aj na Slovensku. K jednému z nich patrí aj Námestie SNP nachádzajúce sa v mestskej časti Bratislavy – Staré mesto. Svoj názov nesie podľa historickej udalosti, ktorá sa stala v roku 1944, a to Slovenské národné povstanie. Námestie SNP má charakter pešej zóny, prechádza cezeň električková trať a automobilová doprava tu funguje s iba obmedzeniami. V roku 2006 prešlo rekonštrukciou. Stoja na ňom dve známe budovy – Manderlák a Stará tržnica, ktoré síce nepatria medzi najvyššie budovy sveta, ale sú neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy.

Mnohí si určite teraz pomyslia, že toto námestie sa predsa svojou krásou ani zďaleka nemôže porovnávať s už spomenutými. V tomto prípade vnímame v redakcii jeho krásu skôr symbolicky, pretože udalosti, ktoré sa na ňom odohrali, posunuli našu krajinu do novej éry. Námestie SNP čaká ďalšia rekonštrukcia, ktorej návrh má na svedomí berlínsky Atelier Loidl Landscape Architects.

V Bratislave máme hneď niekoľko nádherných námestí.

Najkrajšie námestie na svete podľa vás

Ktoré je najkrajšie námestie na svete podľa vás? Podeľte sa s nami v komentároch o svoje cestovateľské zážitky na týchto nádherných námestiach, alebo na akýchkoľvek iných námestiach. Pamätajte, že nikdy nemôžete vedieť, či práve vaším príbehom neinšpirujete iných k cestovaniu.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :