10 najvyšších budov sveta - byvanie.in - moderný online magazín o bývaní

10 najvyšších budov sveta

/
/

Viete, ktorá budova sveta je najvyššia? V porovnaní s najvyššou budovou našej krajiny, ktorou je Národná banka Slovenska v Bratislave (111 m), je viac ako 7-krát vyššia. Nachádza sa v Dubaji, v Spojených arabských emirátoch, a meria neuveriteľných 828 metrov.

Najvyššie budovy sveta

Ak ste niekedy v minulosti navštívili napríklad taký New York, určite nám dáte za pravdu, že sa v ňom nachádzajú skutočne vysoké budovy. Avšak, v rebríčku 10 najvyšších budov sveta majú celé Spojené štáty americké len jedného zástupcu. Naopak, najviac ich má Čína.

Všetky budovy z nasledujúceho rebríčka majú jednu spoločnú charakteristiku. Dosahujú výšku viac ako 400 metrov. Ide o jedinečné architektonické skvosty, za ktorými stoja skutoční majstri svojho remesla. Toto sú najvyššie budovy sveta.

10. International Commerce Centre (Hong Kong) – 484 m

Desiata najvyššia budova sveta sa nachádza v Hong Kongu a nesie názov International Commerce Centre. Má 118 podlaží, meria 484 metrov a po svojom dokončení v roku 2010 bola 4. najvyššou budovou sveta. Jej vlastníkom je MTR Corporation Limited a Sun Hung Kai Properties.

International Commerce Centre, zdroj: freepik.com

9. Shanghai World Financial Centre (Šanghaj, Čína) – 492 m

O niečo vyššia je budova Shanghai World Financial Centre v čínskom Šanghaji. Jej výška je 492 metrov. Bola postavená v roku 2008 a až do roku 2013 bola najvyššou stavbou Čínskej ľudovej republiky. Vďaka svojej neobyčajnej architektúre si vyslúžila prezývku “otvárač fliaš”.

Shanghai World Financial Centre, zdroj: freepik.com

8. Taipei 101 (Tchaj-pej, Taiwan) – 508 m

Ôsma najvyššia budova sveta sa volá Taipei 101 a dosahuje výšku 508 metrov. Táto mimoriadne zaujímavá 101-poschodová stavba sa nachádza v meste Tchaj-pej na Taiwane. Bola postavená v roku 2004.

Taipei 101, zdroj: freepik.com

7. CTF Finance Centre (Kanton, Čína) – 530 m

CTF Finance Centre je pomerne mladou budovou. Bola dokončená v roku 2016. Má toľko poschodí, koľko má Národná banka Slovenska metrov, teda 111. Meria 530 metrov atojí v čínskom meste Kanton pri Perlovej rieke. V tejto multifunkčnej budove nájdete kancelárske priestory, ale aj hotel či hvezdáreň.

Chow Tai Fook Centre, zdroj: wikimedia.org

6. 1 World Trade Center (New York, USA) – 541 m

Jediným americkým zástupcom v prvej desiatke najvyšších budov sveta je 1 World Trade Center, resp. Freedom Tower, nachádzajúca sa v New Yorku. Výstavba tejto budovy, ktorá je vysoká 541 metrov, bola zahájená v roku 2006. Od roku 2014, kedy sa uskutočnilo jej otvorenie, slúži predovšetkým na kancelárske účely. 

Zaujímavosťou je, že 1 World Trade Center je postavená na mieste, kde v minulosti stáli práve “Dvojičky”. Mimochodom, tie boli svojho času s výškami 417 a 415 metrov najvyššími budovami sveta.

5. Lotte World Tower (Soul, Južná Kórea) – 554 m

Piata najvyššia budova sveta stojí v meste Soul v Južnej Kórei. Dosahuje výšku 554 metrov a jej 123 poschodí má rôzne využitie. V budove nájdete obchody, kancelárie, byty, hotel, ale aj vyhliadkové miesta. Výstavba Lotte World Tower začala v roku 2010 a skončila o 6 rokov neskôr.

Lotte World Tower, zdroj: freepik.com

4. Ping An International Finance Centre (Šen-čen, Čína) – 599 m

Budova Ping An International Finance Centre bola kompletne dokončená v roku 2017. Môžete ju nájsť v čínskom meste Šen-čen. Keďže meria 599 metrov a má 115 poschodí, určite ju neprehliadnete.

Ping An International Financial Centre, zdroj: wikimedia.org

3. Makkah Royal Clock Tower (Mekka, Saudská Arábia) – 601 m

Makkah Royal Clock Tower síce nie je so 601 metrami najvyššou budovou sveta, no je najvyššou hodinovou vežou na svete. Jej hodiny majú totižto priemer až 43 metrov, čo z nich robí najväčšie na svete. Nachádza sa v saudskoarabskom meste Mekka a má 120 poschodí.

Makkah Royal Clock Tower, zdroj: pixabay.com

2. Shanghai Tower (Šanghaj, Čína) – 632 m

Druhá najvyššia budova sveta, ktorá bola dokončená v roku 2015, stojí v čínskom Šanghaji, meria 632 metrov a má 128 podlaží. Zaujímavosťou je, že ide o stavbu s ekologickými črtami. Shanghai Tower totižto využíva dažďovú vodu a veternú energiu.

Shanghai Tower, zdroj: freepik.com

1. Burj Khalifa (Dubaj, Spojené arabské emiráty) – 828 m

Ako sme už vyššie spomenuli, najvyššia budova sveta sa nachádza v Dubaji, v Spojených arabských emirátoch, a meria bezkonkurenčných 828 metrov. Môžete ju poznať pod názvom Burj Khalifa. Výstavba tejto jedinečnej budovy, ktorá má až 163 poschodí, trvala od roku 2004 do roku 2008, pričom do prevádzky bola uvedená v roku 2010. Jej autorom je architekt Adrian Smith.

Burj Khalifa, zdroj: freepik.com

Najvyššia budova sveta budúcnosti

Burj Khalifa síce momentálne drží titul najvyššej budovy sveta už viac ako 9 rokov, no to by sa malo v blízkej budúcnosti zmeniť. Aktuálne totižto prebieha výstavba budovy, ktorej výška by mala presiahnuť 1 kilometer.

Jeddah Tower (Džidda, Saudská Arábia) – 1008 m

Práve Jeddah Tower zo saudskoarabského mesta Džidda by sa mala stať prvou budovou sveta, ktorá pokorí nielen hranicu 900 metrov, ale aj 1 kilometer. Táto neuveriteľná budova, ktorej výstavba začala v roku 2013, má mať podľa plánov 170 poschodí a má dosiahnuť výšku až 1008 metrov.

Bonus: najvyššia budova Európy

Ako vidíte, v rebríčku 10 najvyšších budov sveta nie je žiadna európska stavba. Avšak, v ruskom Petrohrade sa nachádza jedna, ktorá by mohla prvej svetovej desiatke konkurovať. Nesie názov Lakhta Center a jej 462 metrov z nej robí najvyššiu budovu Európy.

Lakhta Center, zdroj: freepik.com

Zaujímavosť na záver

Ak by ste si náhodou nevedeli dobre predstaviť, aká je najvyššia budova sveta naozaj vysoká, pre porovnanie uvádzame, že napríklad taká Eiffelova veža meria “len” 312 metrov. Do roku 1930 bola však najvyššou stavbou na svete. Navyše, ďalších 28 rokov sa mohla pýšiť označením najvyššia veža sveta.

Keďže fantázii sa medze nekladú a technológie neustále napredujú, možno sa v budúcnosti dočkáme aj vyšších budov, akou bude Jeddah Tower. Návrhy na také projekty už totižto sú, no ešte sa nedočkali realizácie.


Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :