Sprievodca výberom okien do domu a bytu - plastové okná - byvanie.in

Výber okien do rodinného domu či bytu je rovnako dôležitý ako samotná výstavba a zariadenie interiéru. Dnešné okná plnia viaceré funkcie, cez estetickú až po funkčnú, vďaka čomu sa vám v byte a dome udrží teplo čo najdlhšie. Tým okná prispievajú aj ku zníženiu nákladov za kúrenie. Na trhu máme viacero možností. Ako si teda vybrať tie správne okná?

Hliníkové, drevené alebo plastové okná?

Okná nám slúžia nielen na presvetlenie domácnosti. Jedna z prvých otázok, ktorú si kladieme pri výbere okien, je jednoznačne materiál, z ktorého sú vyrobené rámy. Každé prevedenie má svoje výhody a nevýhody, špecifiká, ktoré vám pomôžu pri výbere podľa vašich požiadaviek.

Plastové okná

Plastové okná sú plastové profily vyrobené z tzv. panenského PVC (bez obsahu olova) alebo z recyklovaného granulátu získaného zo starých PVC profilov. Sú na trhu už veľmi dlho a zaznamenávajú stále vysokú spokojnosť užívateľov. Majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a určite oceníte jednoduchú údržbu, keďže plast je odolný materiál, ktorý nie je potrebné špeciálne ošetrovať. 

Plastové okná si držia prvenstvo v pomere cena/výkon. Na výber máte rôzne prevedenia, a to klasickú bielu farbu alebo vzhľad s drevenou textúrou. Do módy sa dostáva aj napodobenina práškového hliníka. 

Plastový rám je možné povrchovo upraviť pomocou laminácie farebnými fóliami alebo hliníkovým opláštením, ktoré ho bude chrániť. Takéto fólie ponúkajú 40 farebných variantov, ako aj imitáciu dreva a kovu. Dekory sa môžu kombinovať (fólia v exteriéri, biely plast v interiéri), no najbežnejší je obojstranný dekor. Pri takejto povrchovej úprave sa orientačná cena rámu zvyšuje o 15 až 25 %.

Plastový profil disponuje 4 až 8 komorami a jeho konštrukčná (vstavaná) hrúbka sa pohybuje od 70 do 92 mm. Plastové okno si môžete dať zaskliť izolačným dvojsklom alebo trojsklom. Orientačná cena jednokrídlového plastového okna v rozmeroch 1,2 x 1,5 m so zaskleným izolačným dvojsklom začína na 200 €.

Drevené okná

Stále obľúbenejšia klasika s dobrou tepelnou izoláciou, vyrobená z prírodného a ekologického materiálu. Drevené okná nemajú iba veľmi dobré vlastnosti, zahrejú aj na pohľad, pretože do každého príbytku prinesú trochu prírody. 

Medzi najbežnejšie dreviny, z ktorých sú eurohranoly na drevené okná vyrábané, patrí cinkovaný smrek, borovica, meranta a dub. Vlastnosťami a cenou by sa dali prirovnať k lepším plastovým oknám, tepelnoizolačné vlastnosti sú takmer rovnaké ako pri oknách z PVC. 

Malou nevýhodou oproti plastovým profilom je potreba ošetrenia dreveného rámu špeciálnym prípravkom, a to aspoň raz ročne (pred zimou). Drevený povrch je náchylný na mikrotrhliny a ošúpanie vplyvom vonkajšieho prostredia, čo môže spôsobiť preniknutie vody do hlbších vrstiev a následnú tvorbu plesní. Tento problém je možné riešiť aj kombináciou dreva a hliníkového krytu, ktorého orientačná cena sa pohybuje od 360 €.

Konštrukčná hrúbka dreveného profilu sa pohybuje od 68 do 92 mm (pri drevo-hliníkovom ráme je to 78 až 92 mm). Drevené rámy sa odporúča zaskliť izolačným dvojsklom alebo trojsklom. Orientačná cena jednokrídlového okna v rozmeroch 1,2 x 1,5 m začína na 290 €.

Hliníkové profily                                        

Ak sa neviete rozhodnúť medzi plastovými a drevenými oknami, máte ešte jednu možnosť. Hliníkové profily majú vďaka novým technológiám v podstate rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti ako plastové alebo drevené okná. Hliník má dobré konštrukčné vlastnosti, čím je vhodným materiálom pre veľké zasklené plochy moderných budov a rodinných domov. 

Výhodou hliníka je tiež odolnosť a ľahká údržba. Hliníkové profily vám ponúknu moderný dizajn v akejkoľvek farbe podľa RAL stupnice. Dostupný je aj práškový nástrek, laminácia v konkrétnej farbe alebo dekor dreva.

Konštrukčná hĺbka hliníkového profilu sa pohybuje od 45 do 70 mm (rám) a 54 až 79 mm (okenné krídlo). Na zasklenie je možné použiť izolačné dvojsklo alebo trojsklo. Orientačná cena za hliníkové okno v rozmeroch 1,2 x 1,5 m začína na 500 €.

Zasklenie okien

Dôležitú úlohu pri tepelnej izolácii zohráva zasklenie okien. Pri výbere skla pozeráme predovšetkým na počet sklenených tabúľ, ich hrúbku a inertný plyn, ktorým sú vyplnené medzery medzi jednotlivými tabuľami. Na takéto vyplnenie sa väčšinou používa argón alebo kryptón. Na zasklenie sa používa izolačné dvojsklo alebo trojsklo. Pokiaľ by ste chceli zvýšiť bezpečnosť okna proti rozbitiu či požiaru, je možné nahradiť štandardné sklo špeciálnym typom skla – zvukovo-izolačným, protipožiarnym alebo bezpečnostným.

Izolačné dvojsklo

Izolačné dvojsklo je zložené z dvoch sklenených tabúľ s hrúbkou 4 až 12 mm. Vzduchová medzera medzi sklami vyplnená plynom má rozmer 6 až 24 mm. Dvojsklo sa väčšinou používa v nebytových a skladových priestoroch, kde nie je požadovaný vyšší dôraz na tepelnoizolačné vlastnosti skla. Pri bytových objektoch je preto vhodnejšie kombinovať ho so zateplenou fasádou rodinného či bytového domu.

Izolačné trojsklo

Izolačné trojsklo sa skladá z troch sklenených tabúľ s hrúbkou 4 až 10 mm. Vzduchová medzera medzi sklami vyplnená plynom má rozmer 6 až 24 mm. Rámy okna musia byť pre trojsklo špeciálne prispôsobené. Trojsklo ponúka zlepšenú tepelnú izoláciu, vyššiu priepustnosť svetla a lepšiu zvukovú izoláciu.

Špeciálne typy skla

Zvukovo-izolačné sklo znižuje prienik hluku z vonkajšieho prostredia do interiéru. Zvyčajne sa nahradí vonkajšia tabuľa štandardného skla sklom so zvukovo-izolačnými vlastnosťami, vďaka čomu sa hluk zníži až o 75 %.

Na zníženie tepelných strát je možné použiť tepelnoizolačné sklo. Vnútorná tabuľa štandardného skla sa nahradí sklom s nízkym vyžarovaním, čím sa zníži prechod tepla. Nízke vyžarovanie skla sa dosiahne nanesením vrstvy špeciálneho kovu na povrch skla. Tepelné žiarenie je tak odrážané späť do miestnosti. Takýto odraz žiarenia spôsobuje zvyšovanie tepelných ziskov v chladnejšom období.

Na zabezpečenie okna proti vlámaniu a prestreleniu môžete jednoduché sklo nahradiť vrstveným alebo kaleným sklom, drôtosklom alebo použitím bezpečnostnej kovovej mriežky. Kalené sklo je pevnejšie ako bežné sklo s tou istou hrúbkou. Pri jeho porušení vznikajú neostré úlomky. Drôtená vložka zaistí celistvosť skla aj pri pôsobení ohňa a mechanickom namáhaní. Kovová mriežka sa umiestňuje medzi sklenené tabule.

Kovanie okien

Pohyby, ktoré budete s oknom vykonávať, zabezpečuje okenné kovanie. Pri výbere okien sa teda budete musieť rozhodnúť, či chcete okná iba otvárať, sklápať, alebo oboje. AK ho chcete iba otvárať, vtedy si vyberte otváravé kovanie. Pokiaľ chcete okno iba sklápať do „ventilačky“, umožní vám to sklopné kovanie. Otváravo-sklopné kovanie vám zase umožní okno zároveň otvárať aj sklápať. Väčšie okná je možné vybaviť posuvno-sklopným alebo zdvižno-posuvným kovaním.

TIP: Pre pravouhlé kyvné krídla a oblúkové okná je vhodné kyvné kovanie. Okenné krídlo je pri ňom možné otáčať o 180°, čo umožní dostať vonkajšiu stranu okna dovnútra pre pohodlnejšie umývanie.

Moderné francúzske hliníkové a plastové okná

Špecifickou možnosťou pri výbere okien do domu či bytu sú francúzske okná. Ide o okná, ktoré sa tiahnu od podlahy až po strop, čím v sebe nesú nádych renesancie zo 17. storočia. Vďaka nim bude miestnosť neustále zaliata svetlom a samé o sebe pôsobia luxusným dojmom.

Môžete si vybrať medzi posuvnými a otváracími francúzskymi oknami. K posuvným francúzskym oknám sa montuje vyvýšený spodný profil rámu. Posuvné okná ale ponúkajú možnosť bezbariérového prístupu do domu.

Francúzske okná sú vyrábané z rovnakých materiálov ako klasické okná. Plastové francúzske okná sú lacnejším variantom, preto patria medzi najobľúbenejšie. Pri veľkých sklenených plochách sa však odporúča rám z pevnejšieho materiálu. Hliníkové rámy dodávajú veľkým francúzskym oknám moderný dizajn, navyše je možné vybrať si ich v akejkoľvek farbe, ktorá vám bude sedieť do interiéru. Zároveň predlžujú životnosť okien a zvyšujú ich odolnosť. Veľmi dobré termoregulačné vlastnosti majú drevené francúzske okná.

Nevýhodou francúzskych okien je najmä ich veľkosť. Vykurovanie počas zimných mesiacov budete musieť riešiť inak, ako klasickým radiátorom, pretože ten sa pod okná nezmestí. Počas leta bude zase potrebné myslieť na možnosti zatemnenia okien žalúziami či roletami.

A aké okná si vyberiete vy?

Dúfame, že sme vám poskytli dostatočné množstvo informácií a vy si tak budete vedieť vybrať tie správne okná pre vašu stavbu. V prípade, že máte ďalšie užitočné informácie, ktoré sme v článku nespomenuli, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom mailu, prípadne formou komentára.

Odoberať
Upozorniť
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najviac hlasov
Inline Feedbacks
View all comments
Peťo U
Peťo U
6 mesiace dozadu

Sú to dobré rady. Hlavne je podstatné že vám firma poradí poriadne. My sme si vyberali okná dlho je pravda, že iné ako plastové sme nechceli. Ale poradca v Incon nám poradil zasklenie a ešte nejaké doplnky aby sme to mali komplet.

Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :