Rady, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti - homestaging - byvanie.in

Tipy, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti

/
/

Máte v pláne predaj domu alebo bytu a chceli by ste z neho vyťažiť čo najviac? Neviete, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti? Čo rozhoduje pri jej naceňovaní a ako zvýšiť jej výslednú cenu pri predaji? Budete prekvapení, aké drobnosti môžu pomôcť.

Čo ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti

To, na koľko vám odborníci nacenia vašu nehnuteľnosť, ovplyvňuje viacero faktorov. Sú nimi lokalita, v ktorej sa nachádza, jej vlastníctvo, poloha, ale aj stav, veľkosť, občianska vybavenosť v blízkom okolí či možnosť parkovania.

Lokalita

Asi najväčší dopad na výslednú cenu nehnuteľnosti má lokalita, v ktorej sa byt či dom nachádza. V tomto prípade rozhoduje o cene perspektívnosť polohy, teda jej potenciál. Zohľadňuje sa napríklad dostatok pracovných miest a ich dostupnosť (aj do iných miest), ale aj rozvinutý kultúrny život či turizmus.

Často sú rozdiely v cene nehnuteľností viditeľné najmä pri porovnávaní jednotlivých regiónov, no takisto ich môžeme vidieť aj pri porovnávaní jednotlivých krajských miest a ich mestských častí.

Vlastníctvo

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti, teda najmä bytov, je vlastníctvo. Byt totiž môžete mať nielen v osobnom vlastníctve. Existujú aj tzv. družstevné byty, teda byty, u ktorých môžete mať právo ho užívať, no nie ste jeho vlastník. Môžete sa iba stať členom družstva a získať tak nájomnú zmluvu k bytu.

Pri osobnom vlastníctve bytovej jednotky môže jej cenu ovplyvniť aj výška fondu opráv a úspor.

Poloha bytu v bytovom dome

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú cenu bytov, patrí ich poloha v bytovom dome. Mnoho ľudí sa vyhýba kúpe bytov, ktoré sú prízemné, prípadne sa nachádzajú priamo pod strechou. Väčšinou sa im vyhýbajú kvôli prípadnému zatekaniu zo strechy, či potenciálnej krádeži z prízemia. Aj preto sa vo väčšine prípadov môžete stretnúť s tým, že tieto dva typy bytov bývajú o čosi lacnejšie ako ostatné byty v bytovke.

Stav

Na rozdiely v cene nehnuteľností vplýva aj ich aktuálny stav. Je iné, ak predávate novostavbu, iné, ak máte dom či byt po kompletnej alebo čiastočnej rekonštrukcii a iné, ak je nehnuteľnosť v pôvodnom stave.

Veľkosť

Je samozrejmé, že čím je nehnuteľnosť väčšia, tým bude mať vyššiu cenu. No ak je pre vás práve veľkosť nehnuteľnosti podstatná a nechcete dať za ňu viac, ako je potrebné, skúste znížiť z nárokov s ohľadom na ostatné faktory, napríklad poloha. Ďalej od centra si totiž viete kúpiť väčšiu nehnuteľnosť za podobnú cenu, ako v centre mesta za menšiu.

Občianska vybavenosť

Veľmi častou podmienkou pri kúpe nehnuteľnosti je aj jej občianska vybavenosť. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v prostredí s dobrou dostupnosťou k nákupnému centru, k úradom či ku škole, bude vychádzať drahšie ako nehnuteľnosť, ktorá má v okolí desiatok kilometrov iba jedny malé potraviny.

Parkovanie

Ako posledný faktor si spomenieme parkovanie. Najmä v našom hlavnom meste a celkovo vo väčších mestách sa čoraz častejšie stretávame s tým, že akosi niet kde parkovať. Pri domoch je to jednoduchšie, pretože najmä novšie domy musia mať zo zákona parkovacie miesta. No vo štvrtiach, kde prevažujú bytové domy, môže byť s parkovaním naozaj problém. A to sa, koniec koncov, odráža aj na ich cene.

Ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti

Povedali sme si o faktoroch, ktoré ovplyvňujú cenu nehnuteľnosti. S niektorými faktormi vieme narábať, no niektoré sú prosto dané a nemenné. Našťastie existuje stále dosť spôsobov, ako zvýšiť hodnotu svojho domu či bytu

Využite homestaging služby

Homestaging sú služby, ktoré zahŕňajú profesionálnu úpravu nehnuteľnosti. Cieľom homestagingu je predať nehnuteľnosť čo najskôr a za čo najvyššiu cenu. Ako sa to dá?

V tejto úprave nehnuteľnosti sú zahrnuté upratovacie služby, no najmä estetické zvýraznenie priestorov tak, aby vyzerali nielen lepšie, ale aby v nich vznikla aj príjemnejšia atmosféra. Pretože to všetko má vplyv na potenciálnych kupujúcich, ktorí prišli na obhliadku.

Aké prináša homestaging výhody a omnoho viac informácii sa dozviete v našom článku o homestagingu.

Výhody a nevýhody celkovej rekonštrukcie

Kompletná rekonštrukcia môže mať mnoho výhod, no takisto si treba dať pozor na to, aby ste ju ťahali do neutrálnych tónov. Ak totiž zrekonštruujete nehnuteľnosť podľa seba, môže to byť príliš špecifické na to, aby to niekoho zaujalo. Investícia, ktorú ste do prerábky dali, sa vám potom nemusí vrátiť.

TIP: Prekonzultujte postup rekonštrukcie s interiérovým dizajnérom či architektom. Vďaka ich skúsenostiam vás budú vedieť upozorniť na detaily, ktoré by ste si možno ani nevšimli a zároveň vám poradia, ako postupovať pri rekonštrukcii tak, aby ste vyhoveli väčšine potenciálnych kupcov.

Benefity, ktoré ponúka čiastočná rekonštrukcia

Veľmi dobrým pomocníkom na zvýšenie ceny nehnuteľnosti je čiastočná rekonštrukcia. Oproti celkovej rekonštrukcii má výhodu v tom, že je pri nej ľahšie trafiť sa do vkusu budúceho vlastníka. Máte staré okná, ktoré je vhodné vymeniť? Nahraďte ich za nové plastové okná. Takisto zasklenie balkóna môže byť dobrá voľba. Sú to drobnejšie investície, ktoré sa vám ale vrátia v podobe rýchlejšie predanej nehnuteľnosti a vyššieho zisku.

Pusťte sa do drobných opráv

Prejdide si vašu nehnuteľnosť a zistite, čo treba opraviť. Isto sa nájdu veci, ktoré ste už dlhšie odkladali. Teraz je ten správny čas to napraviť. Hodnota nehnuteľnosti, ktorá je udržiavaná a v dobrom stave je predsa vyššia ako hodnota takej, pri ktorej pomaly v každej miestnosti narazíte na nejakú vadu, aj keby len drobnejšiu.

Zväčšite svoje priestory (opticky)

Je nám jasné, že nie vždy máte priestor na zväčšenie interiéru. No opticky sa dá zväčšiť vždy. Ako na to? Stačí sa pohrať so svetlom, s farbami či dokonca s dekoráciami. Viac si môžete prečítať v našom článku o optickom zväčšení priestorov.

Využite potenciál nehnuteľnosti naplno

Ako teda zvýšiť cenu nehnuteľnosti? Dobrou správou je, že vždy sa dá niečo robiť. Mnohokrát stačí len naozaj pár drobností, ktoré váš dom či byt zmenia na nepoznanie. Veď koľko urobí už len bežné upratanie interiéru, však?

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :