Začína sa grilovacia sezóna. Aké sú výhody LPG grilovacích fliaš? - Byvaniein.sk

Grilovanie je čoraz obľúbenejšou zábavou a príležitosťou na stretnutie. Ľudia radi používajú plynové grily, ktoré kombinujú výhody grilov na drevené uhlie aj elektrické. LPG je dobrou voľbou z praktického, environmentálneho a zdravotného hľadiska. Ideálne sú 5kg fľaše naplnené čistým propánom. Udalosti na poslednú chvíľu je možné ušetriť dodaním plynu do 3 hodín od objednania.

Výhodou plynových grilov je najmä jednoduché používanie a údržba. Zapálenie grilu je otázkou okamihu a nie je potrebné dlho ohrievať drevené uhlie. Plyn tiež vyniká jednoduchou a rýchlou reguláciou plameňa. LPG kombinuje výhody elektrického grilu s výhodami grilu na drevené uhlie.

Zástancovia dreveného uhlia môžu tvrdiť, že žeravé uhlie môže dať jedlu nezameniteľnú chuť a arómu. Faktom však je, že príprava jedla na plyn alebo elektrinu je zdravšia, pretože neexistujú žiadne škodlivé výpary zo spáleného tuku. Samotné drevené uhlie tiež produkuje oveľa viac tuhých častíc a dymu, ktorý obsahuje látky spôsobujúce rakovinu.

Ktorú plynovú fľašu použiť?

Plyn vo fľašiach je praktickým zdrojom energie pre domácnosti či chalupárov, údržbárov a profesionálnych remeselníkov či gastronomické zariadenia a v neposlednom rade aj majiteľov karavanov. V závislosti od účelu použitia sú k dispozícii plynové fľaše rôznych veľkostí a kapacít. V kombinácii s plynovým grilom sa často používali a stále sa používajú fľaše obsahujúce 10 kg LPG. Nedávno sa však presadilo praktickejšie riešenie. Na grilovanie je vhodnejšia päťkilová fľaša.

„Vďaka menšej hmotnosti a rozmerom sa s ním ľahko manipuluje a je praktický, pretože päťkilová fľaša nemusí stáť vedľa grilu a prekážať. Zapadá do útrob väčšiny grilov,“ vysvetľuje Jiří Karlík, expert na LPG a generálny riaditeľ spoločnosti Primagas. „Menší objem nie je zlá vec – päťkilová fľaša, ktorú plníme výlučne čistým propánom, stále stačí na celú grilovaciu sezónu. Aj pri maximálnom výkone typického grilu zvyčajne vystačí 5 kg LPG minimálne na 8 hodín nepretržitej prevádzky, takže v praxi ešte výrazne dlhšie,“ dodáva Jiří Karlík.

Propán-bután alebo čistý propán?

Dodávatelia LPG teraz často ponúkajú plynové fľaše naplnené nie tradičnou zmesou propánu a butánu, ale iba čistým propánom. Výhodou pre varenie a grilovanie je skutočnosť, že propán neobsahuje nenasýtené uhľovodíky, vďaka čomu nezanecháva žiadne škvrny na riade pri varení alebo grilovaní. Obsahuje tiež absolútne minimum síry, takže jeho spaľovanie nevytvára jedovaté oxidy síry.

Výhoda spočíva aj v odlišných fyzikálnych vlastnostiach oboch plynov, a to v rôznych teplotách varu. Zatiaľ čo bután sa prestane odparovať pri teplotách okolo nuly a zostane vo fľaši nepoužitý, propán sa odparuje aj pri teplotách hlboko pod bodom mrazu (až do mínus 42 °C). Vďaka tomu budete v zime konzumovať celý obsah fľaše bez toho, aby ste nechali nespálený bután. Preto fľaše s čistým propánom vyhľadávajú napríklad karavany a oceníte ich aj počas zimných grilovačiek.

Kde kúpiť plyn vo fľaši?

LPG je k dispozícii v širokej sieti obchodov od hobby trhov, cez čerpacie stanice až po rôznych miestnych predajcov.

Titulná fotka: Pixabay.com/FeeLoona

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :