10 miest s najkrajšou architektúrou + slovenský bonus - Byvaniein.sk

10 miest s najkrajšou architektúrou + slovenský bonus

/
/

Mnohí ľudia si pod pojmom architektúra predstavujú najmä výškové a moderné budovy. Samozrejme, takzvané mrakodrapy sú jedným z jej možných vyjadrení. Avšak, pri komplexnejšom pohľade a skúmaní dospejeme k názoru, že architektúra miest predstavuje oveľa viac. Toto slovné spojenie totižto zhmotňuje celkovú súhru objektov početných materiálov, farieb a tvarov do výsledku, ktorý v nás vyvolá jedinečný zážitok.

Mestá s najkrajšou architektúrou

Pravdepodobne budete súhlasiť s tvrdením, že na svete je nespočetné množstvo miest s prekrásnou architektúrou. Práve z tohto dôvodu je nesmierne náročné zostaviť rebríček s podobnou tematikou. Najemotívnejší a najsilnejší dojem však zvyknú zanechať v človeku také mestá, ktoré sám osobne navštívil. Na základe toho sme u nás v redakcii zostavili tento subjektívny zoznam 10 miest s najkrajšou architektúrou.

10. Paríž

Náš redakčný výber začíname hlavným mestom Francúzska, teda Parížom. Okrem legendárnej Eiffelovej veže, ktorá bola do roku 1930 s výškou 312 m najvyššou stavbou na svete, sa v Paríži nachádza množstvo cirkevných a iných stavebných pamiatok. Medzi najznámejšie patria bazilika Sacré-Cœur, katedrála Notre-Dame alebo Víťazný oblúk.

9. Miláno

V Európe síce zostaneme, no presunieme sa mierne na juhovýchod, konkrétne do talianskeho Milána. Táto európska metropola, ktorá je každoročne s obľubou navštevovaná turistami, si vyslúžila miesto v našom zozname predovšetkým vďaka veľkolepému Duomu. Gotická katedrála, u nás nazývaná aj ako Milánsky dóm, sa začala stavať v neskoršom 14. storočí a bola dokončená na začiatku 16. storočia.

8. Pisa

Keď už sme sa vybrali na menší výlet do Talianska, tak v ňom ešte na moment pobudneme. Presunieme sa však do Pisy, ktorá je preslávená svojou jedinečnou vežou. Stavba Šikmej veže v Pise sa začala v roku 1174 pod dohľadom architekta Bonnana Pisana. Po približne 11 metroch sa mu ale prstencová základňa naklonila a rozhodol sa nepokračovať. Celú stavbu dokončil až v roku 1350 Tommaso Pisano.

7. Edinburgh

Ďalším hlavným mestom v našom rebríčku je škótsky Edinburgh. Miesto v tomto zozname si vydobil aj skutočnosťou, že v roku 1995 bol zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Medzi významné pamiatky tohto druhého najväčšieho škótskeho mesta patria historické katedrály, múzeá, galérie a hrad z obdobia 11. až 12. storočia.

6. San Francisco

Rozhodli sme sa, že sa s redakciou vydáme aj na výlet za veľkú mláku, kde si urobíme dve zastávky. Prvou z nich je San Francisco, ktoré ste pravdepodobne nejeden raz pochodili spoločne s Monkom. Každopádne, toto mesto zo západného pobrežia USA je veľmi dobre známe svojou rozmanitou architektúrou, strmými kopcami a unikátnymi ulicami. Netreba však opomenúť ani najžiadanejšiu turistickú atrakciu, ktorou je Golden Gate Bridge.

5. Philadelphia

S Monkom sme sa rozlúčili, aby sme sa vydali navštíviť Rockyho Balbou. Pýtate sa, prečo práve Philadelphia? Okrem toho, že v nej nájdeme legendárne Rockyho schody pred Museum of Art, sa tiež pýši druhou najvyššou murovanou stavbou na svete, ktorou je so 167 metrami Philadelphia City Hall (Philadelphská radnica).

4. Budapešť

Po návrate z Ameriky sme sa rozhodli pozrieť Budapešť. Hlavné a najväčšie mesto Maďarska má totižto z historického a architektonického hľadiska určite čo-to povedať. Nachádza sa tu napríklad 96 metrov vysoká Bazilika svätého Štefana, ktorá je zároveň najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti. Obľúbenou turistickou atrakciou spomínaného mesta je aj Rybárska bašta z neogotického obdobia. Bola navrhnutá architektom Frigyesom Schulekom a perfektne spája stredovekú kultúru s moderným umením.

3. Moskva

Keď sme v úvode tohto článku hovorili o súhre farieb, behal nám po rozume predovšetkým Chrám Vasilija Blaženého. Ten sa nachádza na Červenom námestí a spoločne s unikátnym Kremľom patrí medzi najväčšie dominanty Moskvy. Moskva však nezaostáva ani v moderných a výškových budovách. Zaujímavosťou je, že na jej území stojí až 5 z 10 najvyšších budov Európy.

2. Petrohrad

5 z 10 je síce pozoruhodná bilancia, avšak 1. priečka vo vyššie spomenutej štatistike patrí petrohradskej budove, ktorá nesie názov Lakhta Center (462 m). Na druhej strane, Petrohrad je navštevovaný najmä kvôli iným architektonickým a historickým skvostom. Síce ich je skutočne veľa, no spomenúť môžeme napríklad Zimný palác, Petropavlovskú pevnosť a nielen množstvo kostolov, chrámov a katedrál, ale aj zdvíhajúcich sa mostov. Každopádne, takzvané Benátky severu sa oplatí vidieť naživo.

1. Valletta

Aj napriek tomu, že sme v našom subjektívnom redakčnom zozname 10 miest s najkrajšou architektúrou nekládli dôraz na poradie, musíme uznať, že jeho pomyselným víťazom sa stalo hlavné mesto Malty – Valletta

Pre niektorých možno trochu prekvapujúca voľba, no sme presvedčení, že tí, ktorí La Vallettu navštívili, budú s nami bezpochyby súhlasiť. Hlavné mesto Malty totižto spája moderné a staré prvky do pozoruhodného úkazu, ktorý je dotváraný prekrásnymi záhradami a parkami v anglickom štýle. Valletta však v sebe ukrýva nádych a čaro viacerých európskych miest. Navyše, toto historické mestečko, ktoré začalo písať svoj príbeh koncom 16. storočia, je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Slovenský bonus: Čičmany

Pravdou je, že pokiaľ by sme v tomto rebríčku nespomenuli žiadnu slovenskú lokalitu, tak by sa nám veru nezaspávalo ľahko. Naša krajina spod Tatier je síce známa najmä svojou jedinečnou prírodou, no nájdeme v nej aj mestá a obce, ktoré sa vyznačujú špecifickou architektúrou. 

Za zmienku stojí napríklad taká Trnava, ktorá je pre množstvo kostolov a historických pamiatok nazývaná Malým Rímom. Do nášho zoznamu sme ale vybrali obec zo Žilinského okresu – Čičmany

Prvé zmienky o tejto obci, ktorá je známa najmä maľovanými zrubovými drevenicami, pochádzajú z roku 1272. Pre ich záchranu boli Čičmany v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Zdroj foto: redakcia

Ktoré mesto má podľa vás najkrajšiu architektúru?

Páči sa vám náš výber, alebo by ste ho trochu pomenili? Ktoré mestá vám svojou architektúrou priam vyrazili dych a odporučili by ste ich návštevu aj ostatným?

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :