Najkrajšie budovy na svete + slovenský bonus - byvanie.in

10 najkrajších budov na svete + slovenský bonus

/
/

Hovorí sa, že svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú len jednu stranu. Táto myšlienka sv. Augustína poukazuje na to, že na svete je mnoho nádherných miest, ktoré sa skutočne oplatí vidieť na vlastné oči. Krásu síce môžeme pozorovať aj na obrázku, no nie v celom jej lesku. Toto tvrdenie sa bezpochyby vzťahuje aj na najkrajšie budovy na svete.

Najkrajšie budovy

Prednedávnom sme pre vás zostavili náš subjektívny rebríček 10 miest s najkrajšou architektúrou. Vzhľadom na to, že sme od vás dostali na túto tému pozitívne ohlasy, sme sa rozhodli v podobnom duchu pokračovať. Práve z tohto dôvodu sme sa najnovšie pozreli na 10 najkrajších budov na svete, pričom ani tentoraz sme neopomenuli slovenský bonus. Toto je náš redakčný výber.

10. Milwuakee Art Museum, Wisconsin (USA)

Náš redakčný zoznam začíname v Spojených štátoch amerických, konkrétne budovou Milwuakee Art Museum. Toto múzeum je jedným z najstarších v USA a môžete v ňom vidieť viac ako 25 000 umeleckých diel. Zaujímavosť však púta aj jeho pohyblivý a otvárateľný pavilón Quadracci, ktorý získal ocenenie za vynikajúcu štruktúru za rok 2004 od Medzinárodnej asociácie pre mostné a pozemné inžinierstvo.

zdroj: wikipedia.org/Peter Sesar

9. Royal Pavilion, Brighton (Anglicko)

Našou druhou zastávkou je budova, ktorej dizajn by ste pravdepodobne nepripisovali Anglicku. Svojou architektúrou totižto pripomína skôr stavby Blízkeho východu. Nachádza sa však v centre Brightonu a nesie názov Royal Pavilion. Ide o bývalú kráľovskú rezidenciu, ktorá je v súčasnosti vyhľadávanou turistickou pamiatkou.

zdroj: wikipedia.org/ Qmin

8. Potala Palace, Lhasa (Čína)

Z Anglicka sa teraz už skutočne presúvame na východ, konkrétne do ďalekej Číny. V tamojšom meste Lhasa píše svoje dejiny už od 7. storočia Potala Palace, ktorý bol do súčasnej podoby vybudovaný o 10 storočí neskôr. Potala je nielen náboženským, ale aj politickým a kultúrnym centrom celého regiónu, ktoré sa od roku 1994 nachádza na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V útrobách stavby z dreva a kameňa sa nachádza veľké množstvo historických pamiatok. 

7. Sagrada Familia, Barcelona (Španielsko)

Poďme si ale posvietiť na stavbu, ktorá je populácii z nášho okolia ľahšie dostupnejšou. Je postavená v španielskej Barcelone a nesie názov Sagrada Familia. Ide o veľkolepú rímskokatolícku baziliku, ktorá je vo výstavbe už od roku 1882, pričom predpokladaný termín dokončenia všetkých prác sa odhaduje na rok 2026. 

Jej autorom je renomovaný katalánsky architekt Antonio Gaudí. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že Sagrada Familia je taktiež na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

6. Hagia Sophia, Istanbul (Turecko)

V Európe si urobíme ešte jednu zastávku a nazrieme spoločne do tureckého Istanbulu. Nachádza sa v ňom chrám Hagia Sophia, ktorý je jednou z najznámejších sakrálnych stavieb sveta. Budova, z ktorej je v súčasnosti múzeum, bola postavená v 6. storočí na podnet byzantského cisára Justiniána. Hagia Sophia je bezpochyby najvýznamnejšou pamiatkou byzantskej architektúry a zároveň symbolom celého mesta.

5. Las Lajas Sanctuary, Ipiales (Kolumbia)

Naše nasledujúce kroky smerujú do Kolumbie, kde sa v meste Ipiales nachádza prekrásna bazilika s názvom Las Lajas. Súčasnú podobu nesie od roku 1949, no miesto, na ktorom je postavená, je venované uctievaniu Panny Márie už od 18. storočia. Zaujímavosťou je, že Las Lajas sa aj vďaka mostu rozprestiera celou šírkou tamojšieho kaňonu.

zdroj: pixabay.com

4. Himeji Castle, Himeji (Japonsko)

Ďalšou jedinečnou budovou v našom zozname 10 najkrajších budov na svete je japonský hrad Himeji. Jeho dejiny siahajú hlboko do 14. storočia, no dnešnú podobu získal až okolo roku 1618. Hrad Himeji je považovaný za jeden z najkrajších príkladov japonskej hradnej architektúry a jeho význam potvrdzuje aj Svetové dedičstvo UNESCO.

3. Sydney Opera House, Sydney (Austrália)

Jedným zo symbolov Austrálie je takzvaná Opera v Sydney, ktorá sa skladá z dvanástich  60-metrových škrupín. Jej výstavba sa realizovala od roku 1959 do 1973, pričom v roku 2007 bola táto budova zaradená medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. 

Architekta stavby, Jörna Utzona, inšpirovali pri jej návrhu prírodné motívy, akými sú napríklad mušle alebo labute pokúšajúce sa vzlietnuť. Okrem toho môže niekomu pripomínať aj žraločie plutvy, zobáky čajok alebo plachetnice.

2. Lotus Temple, Delhi (India)

Náš rebríček 10 najkrajších budov sveta sa síce pomaly blíži ku koncu, no v žiadnom prípade to nemá negatívny vplyv na atraktivitu a veľkoleposť nasledujúcich budov. Dôkazom tohto tvrdenia je aj Lotus Temple, ktorý môžeme inak nazvať aj bahájskym chrámom či svätyňou z Dehli. Táto stavba bola inšpirovaná kvetom indického lotusu, o čom svedčí aj jej 27 voľne stojacích listov krytých mramorom. Svetlo sveta vo svojej plnej kráse uzrela v roku 1986.

1. Taj Mahal, Agra (India)

Taj Mahal je stavba zo 17. storočia, ktorá sa nachádza v indickej Agre. Údajne ide o mauzóleum, ktoré dal postaviť Šáhdžahán svojej manželke Mumtázmahal. Na stavbe tohto majstrovského diela sa malo podielať asi 20 000 remeselníkov z Ázie, odkiaľ bol dovážaný aj použitý stavebný materiál. Aktuálne sa táto súčasť Svetového dedičstva UNESCO teší neutíchajúcim návštevám turistov z celého sveta.

Slovenský bonus: Slovenský orloj, Stará Bystrica

Prekrásne budovy máme aj na Slovensku. Stačí si spomenúť na naše kostoly, hrady a zámky, šikmé veže v Banskej Bystrici, Ivanke pri Dunaji či vo Vrbovom, alebo na vyhliadkovú vežu UFO v Bratislave. Naším favoritom je však jedinečný Slovenský orloj v Starej Bystrici.

Slovenský orloj sa nachádza pri bočnej stene kultúrneho domu v Starej Bystrici a jeho srdcom je takzvaný astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Toto veľkolepé dielo slovenského sochára Viliama Lovišku má tvar štylizovanej podoby Sedembolestnej Panny Márie. Pýšiť sa môže titulmi jediný orloj na Slovensku a najväčšia drevená socha na Slovensku.

Okrem toho, že jeho vonkajšia výzdoba je tvorená sochami historických osobností Slovenska, sa na ňom každú hodinu objavujú figúrky svätých spojených s krajinou pod Tatrami. Ak teda neviete, čo s nedeľným popoludním, berte to tiež ako náš tip na výlet.

zdroj: wikipedia.org/Lea Loviskova

Najkrajšie budovy na svete podľa vás

Aký je váš názor na náš redakčný rebríček 10 najkrajších budov sveta? Ktorá z nami vybraných budov sa vám páči najviac a akú budovu by ste do nášho zoznamu doplnili?

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :