Kúpa staršieho domu - na čo si dať pozor? Bývanie IN

Uvažujete nad tým, že si konečne splníte svoj sen a kúpite dom? Zaobstaranie si staršej nehnuteľnosti môže prinášať viacero výhod. Medzi najväčšie patrí nižšia cena a možnosť nasťahovať sa prakticky ihneď. Nemusíte riešiť rozličné povolenia a nekonečné vybavovačky ako pri novostavbe. Na druhej strane, starší dom sa dokáže premeniť aj na veľkú nočnú moru. Práve preto by ste pri jeho kúpe mali byť opatrní.

Najlepším riešením je spísať si zoznam, čo všetko v rámci prehliadky skontrolovať. Máte tak istotu, že na nič nezabudnete a riziko neočakávaných problémov v budúcnosti je nižšie. My sme pre vás pripravili prehľad 5 kľúčových vecí, ktorým by ste rozhodne mali venovať pozornosť.

1. Výpis z katastra nehnuteľností

Ešte pred tým, ako sa vôbec vyberiete na osobnú obhliadku, detailne si preštudujte výpis z katastra nehnuteľností. Ide o verejný dokument, ktorý vám poskytne miestny katastrálny úrad. Nájdete v ňom podrobné informácie o majiteľoch, predmetoch vlastníctva a záložných právach. Ktoré konkrétne veci by ste si mali všímať?

Kto je majiteľom nehnuteľnosti?

Ak je predávajúci jediným majiteľom, v zásade nemôže dôjsť k žiadnym problémom. V mnohých prípadoch sa ale stáva, že na liste vlastníctva sú uvedení aj iní rodinní príslušníci, či dokonca ďalšie osoby. Myslite na to, že na predaj nehnuteľnosti je potrebný súhlas všetkých majiteľov. Vopred si preto overte, či vám tieto súhlasy vie predávajúci zabezpečiť.

Predmet vlastníctva

Detailne si preštudujte, čo je predmetom vlastníctva predajcu. Samozrejmosťou by mal byť pozemok spolu s domom. V niektorých prípadoch však na liste vlastníctva figuruje aj príjazdová cesta či garáž. Jednoducho, preverte si, či všetko, čo sa chystáte kupovať, je uvedené aj v tomto dokumente.

Predkupné a záložné práva

Pokiaľ bola nehnuteľnosť financovaná bankovým úverom, s veľkou pravdepodobnosťou na ňu banka má záložné práva, ktoré si môže uplatňovať. Pred kúpou si u predávajúceho overte, akým spôsobom dôjde k ich odstráneniu. Špecifickou kategóriou sú predkupné práva, napríklad pre rodičov. Ak je nehnuteľnosť zaťažená viacerými právami, odporúčame poradiť sa s odborníkom, ktorý vám presne povie, ako postupovať.

Vecné bremeno

V neposlednom rade, mnohé nehnuteľnosti sú zaťažené vecným bremenom. Napríklad, právom suseda prechádzať cez pozemok. Tieto bremená predajom nezanikajú, treba tak s nimi vopred počítať.

2. Kontrola nosných múrov

Po právnej kontrole nehnuteľnosti prichádza na rad osobná prehliadka. Pokiaľ máte možnosť, odporúčame ju absolvovať s profesionálom – projektantom, architektom či súdnym znalcom, ktorý dokáže odborne zhodnotiť celkový stav domu a upozorní vás na potenciálne problémy.

Prvým krokom kontroly je obvykle previerka nosných múrov. V mnohých prípadoch sú popraskané a opadáva z nich omietka. Treba však myslieť na to, že tieto vady nie sú len estetické. Môžu znamenať, že je narušená statika nehnuteľnosti a v blízkej budúcnosti bude potrebná drahá rekonštrukcia.

3. Izolácia

Problémom starších domov je zlá izolácia. Tá sa odráža napríklad na vysokých nákladoch na bývanie. Overte si, či bola stavba nejako dodatočne zaizolovaná, alebo sú múry stále pôvodné. Pripravte sa na to, že zrejme bude potrebné vykonať celkové zateplenie.

Praktický tip: V rámci previerky izolácie skontrolujte aj okná. Tie sú častokrát staré a môžu spôsobovať obrovské tepelné straty. Musíte tak počítať s tým, že bude potrebná ich výmena.

Zatekanie vody cez strechu

Izolácia nie je len o únikoch tepla. Staršie domy častokrát trpia zatekaním vody cez strechu. Počas prehliadky sa tak určite choďte pozrieť do podkrovia a detailne preskúmajte jednotlivé časti strechy. Ak vidíte vlhké miesta či kvapkajúcu vodu, treba sa pripraviť na rekonštrukciu strechy. Odborník by mal skontrolovať taktiež jej statiku. Drevené trámy sú po rokoch neraz unavené a neposkytujú dostatočne pevnú oporu.

Hľadajte znaky plesnivenia

Špecifickou kapitolou izolácie je vlhnutie od základov. Ide o vážny problém, ktorý sa dá obvykle riešiť len rozsiahlou rekonštrukciou. Môže taktiež značiť, že základy stavby neboli správne vyhotovené a zaizolované. Obvykle sa prejavuje plesnivením stien v pivnici alebo priamo v dome. Rozoznáte ho podľa typického zatuchnutého zápachu a pocitu vlhkosti v interiéri.

4. Elektroinštalácia

Elektroinštalácia pozostáva z veľkého množstva káblov, ktoré sú vedené v stenách. Staré domy ju majú častokrát riešenú inak než moderné. A to môže byť problém. Staré elektrické rozvody nemusia byť kompatibilné s modernými elektrickými spotrebičmi, ktoré na nich vytvárajú veľkú záťaž. Neraz tak dochádza k výpadkom elektriny či nebezpečnému skratu, ktorý vie vyústiť do požiaru.

V rámci prehliadky je preto dobré detailne preveriť jej stav, ideálne s odborníkom na túto oblasť. Ak plánujete v domácnosti využívať moderné elektrické zariadenia, napríklad, podlahové kúrenie, počítajte s tým, že elektroinštaláciu bude potrebné prerobiť.

5. Rozvody kanalizácie a vody

V neposlednom rade, podrobnú kontrolu si zaslúžia aj potrubia na vedenie čistej vody a kanalizácie. Stáva sa, že v niektorých miestach môžu byť porušené. Následne hrozí, že voda z kohútikov bude znečistená. Poškodené potrubia dokážu taktiež spôsobovať vlhnutie stien či iné ťažkosti. Rekonštrukcia rozvodov je pomerne cenovo nákladná, preto je vždy lepšie kúpiť nehnuteľnosť, ktorá je v tomto smere bezproblémová.

Máte aj vy praktické tipy, čo skontrolovať pri kúpe staršej nehnuteľnosti? Napíšte nám ich do komentára.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :