Ako si uľahčiť rekonštrukciu domu alebo bytu? - Byvaniein.sk

Vidina vynoveného bytu alebo domu je vždy veľmi príjemná. Starý a opotrebovaný interiér prerobíte na nový, funkčný a krásny. Neviete sa už dočkať pohľadu na svoju novú obývačku, modernú kuchyňu či spálňu snov? Predtým, než sa vaše sny premenia na skutočnosť, zostáva už iba jediná vec, samotná rekonštrukcia domu alebo bytu.

Rekonštrukcia nebýva vždy príjemnou záležitosťou, nakoľko do nej musíte vložiť veľa času, práce i peňazí. Váš domov môže byť na istý čas v provizórnej prevádzke, ba niekedy sa z neho musíte na čas i vysťahovať. Ako pri rekonštrukcii ušetriť kopec času, nervov a v neposlednom rade i nemalé množstvo peňazí? Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako si uľahčiť rekonštrukciu, aby ste sa zo svojho vytúženého nového domova mohli tešiť o to viac.

Chcem rekonštruovať – čo treba vedieť?

V prvom rade si celý priebeh rekonštrukcie dôkladne premyslite a naplánujte si harmonogram. Zvážte všetky možnosti, aby vás počas samotného priebehu nič nezaskočilo.

Je potrebné mať na rekonštrukciu povolenie?

Pokiaľ máte byt alebo dom vo svojom vlastníctve, mohli by ste si myslieť, že si v ňom môžete robiť čokoľvek chcete. No nie je to vždy pravda. Pred realizáciou rekonštrukcie si preto pre istotu na príslušnom stavebnom úrade overte, na ktoré úkony potrebujete povolenie a ktoré musíte ohlásiť. Ohlasovaciu povinnosť má napríklad rekonštrukcia bytového jadra, kúpeľne, stavba plota, ale dokonca aj zasklenie balkóna.

Pri výmene okien, podláh, kuchynskej linky, alebo v prípade, ak ste sa rozhodli vymaľovať či vystierkovať steny vášho bytu, žiadne povolenie nepotrebujete. Dajte však o dĺžke trvania bytových prác vedieť vašim susedom pomocou oznamu na dverách, aby ich zvýšený hluk spôsobený prácou vo vašom byte nezaskočil.

Stavebné povolenie na rekonštrukciu je potrebné v týchto prípadoch:

  • ak sa bude robiť zásah do nosných stien stavby, ktorý môže ovplyvniť jej statiku (búranie priečky alebo výmena bytového jadra)
  • v prípade zmeny účelu používania bytu alebo výmery jednotlivých izieb
  • ak realizujete veľké stavebné úpravy

Pokiaľ vám váš projekt príslušný stavebný úrad schváli, môžete začať pracovať. Vykonávanie týchto prác bez stavebného povolenia sa trestá pokutou do výšky 331,94 €.

Rozpočet na rekonštrukciu

Pred rekonštrukciou si dôsledne naplánujte rozpočet, aby vás výsledná finančná čiastka neprekvapila. Určte si jej základné položky podľa toho, čo budete rekonštruovať a následne ich približne oceňte. Nezabudnite, že pri niektorých položkách je ich montáž častokrát drahšia, ako samotný nákup tovaru. Najnákladnejšia je prerábka bytového jadra či rekonštrukcia kuchyne. Najmenej zaplatíte pri obnove spálne.

TIP: Nekupujte nové veci do vášho bytu prvoplánovo, vždy si overte ceny u viacerých výrobcov. Pokiaľ máte na nový nábytok nízky rozpočet, môžete ho kúpiť online alebo v rôznych obchodoch z druhej ruky.

Pred rekonštrukciou si taktiež urobte prieskum na prítomnosť azbestu. V prípade jeho výskytu treba totiž postupovať veľmi opatrne. Dodatočné čistenie povrchov, na ktorých sa azbestový prach usadil, môže byť poriadne nákladné.

Spoľahlivý dodávateľ

Pokiaľ si rekonštrukciu neplánujete zastrešovať sami a rozhodli ste sa pre dodávateľskú firmu, ktorá sa o ňu postará za vás, pracujte výlučne iba s overeným a spoľahlivým dodávateľom. Dajte si záležať na zmluve s dodávateľom. Ideálne je, ak vám ju so všetkými zadefinovanými zodpovednosťami skontroluje váš právnik.

TIP: Nezabudnite do zmluvy zahrnúť všetko, čo sa chystáte urobiť a uviesť termín začiatku a konca rekonštrukcie.

Ak na záver nebudete s odvedenou prácou spokojný, stavbu neprevezmite. Stavebník totiž nie je povinný prevziať nefunkčné a nedokončené dielo.

Ako dosiahnuť hladký priebeh rekonštrukcie

Podľa naplánovaného harmonogramu rekonštrukcie viete približne určiť, koľko vám zaberie času. V prípade rekonštrukcie celého bytu, kúpeľne alebo toalety vám odporúčame dočasne bývať u príbuzných, najmä, pokiaľ máte deti či domácich miláčikov. Pri rekonštrukcii bytového jadra môže byť pár dní odstavená voda, vďaka čomu sa nebudete môcť osprchovať či spláchnuť toaletu.

Rekonštruovať naraz, alebo po častiach?

Zvládli by ste finančne celkovú rekonštrukciu? Kým je byt prázdny, môžete zrekonštruovať všetky miestnosti bez znečistenia nábytku, dýchania prachu a všeobecnej nervozity. Na rekonštrukciu bytu si peniaze môžete aj požičať. V prípade čiastkovej rekonštrukcie sa snažte, aby bol celkový priebeh čo najrýchlejší.

Na čom sa oplatí šetriť a do čoho radšej investovať?

Ušetriť môžete na nákupe materiálu na rekonštrukciu alebo nového nábytku. Vyhraďte si  čas na jeho výber a dôkladne zvážte všetky dostupné možnosti. Vyberte ten, ktorý má najlepší pomer ceny k vlastnostiam.

Určite nešetrite na kábloch, rozvodoch vody, vykurovacích zdrojoch, vstupných dverách, kvalitných oknách alebo obkladoch. Takisto nešetrite ani na cene práce. Nekvalitní majstri môžu robiť chyby, ktorých následné naprávanie môže v konečnom dôsledku celú rekonštrukciu iba predražiť.

Rekonštrukcia dopadla úspešne – čo teraz?

Napriek tomu, že už máte rekonštrukciu za sebou, treba dohliadnuť ešte na zopár drobností. Napríklad na zlikvidovanie starého nábytku. Ten je najlepšie odviezť do zberného dvora prislúchajúcemu vašej obci.

Potom vám už iba zostáva spokojný pohľad na váš nový vytúžený domov a kolaudačný večierok s vašimi priateľmi. Veríme, že vám naše tipy pomohli a želáme vám veľa úspechov na vašej ceste za vaším vysnívaným, o čosi krajším domovom.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :