Pestovanie byliniek - vypestujte si bazalku či tymián - Byvaniein.sk

Bylinky boli neodmysliteľnou súčasťou medicíny už v dobách našich predkov, starých Slovanov. Voľne rastúce na lúke, ale aj starostlivo pestované bylinky si držia svoju silu dodnes, a často sú využívané v alternatívnej medicíne. O ich účinkoch ste sa už určite dočítali veľa. No viete, ako si bylinky vypestovať doma? V článku vám ukážeme ako si vypestujete voňavú bylinkovú lúčku, hoc aj priamo na balkóne či v kuchyni.

Začíname s pestovaním byliniek

Na začiatku máte na výber hneď niekoľko možností, akým spôsobom začnete bylinky pestovať. Ak máte dostatok trpezlivosti, a chcete vidieť prvé krôčiky svojich byliniek, môžete vysadiť semiačka. Pri tomto procese si však počkáte hodnú chvíľu, kým si okoreníte jedlo alebo vypijete voňavý čaj. Ak chcete bylinky zasadiť a rovno ich používať, v obchodoch nájdete sadeničky alebo predpestované vzrastlé rastlinky, ktoré iba presadíte do kvetináčov, umiestnite na vhodné miesto, a na varenie máte všetko pripravené.

Pestovanie byliniek od semienka

Ak sa rozhodnete pre výsadbu byliniek od semienka, budete potrebovať tri veci: semienka, sadbovač a substrát. Ak doma nemáte sadbovač, prípadne chcete byť viac ekologickí, na výsadbu prvých semienok a ich zakorenenie môžete použiť vyčistené a suché tégliky od jogurtov či masla. Pre výsev je dobré použiť rašelinové tablety, ktoré sa jednoduchšie presádzajú.

Pestovanie od semienka krok po kroku

  1. Semienka nevysievajte na husto. Odporúča sa iba pár semienok do jedného sadbovača, aby mali dostatok miesta na klíčenie.
  2.  Zapichovadlami si označte, ktoré bylinky vám klíčia.
  3. Sadbovače umiestnite na vnútorný parapet. Klíčky potrebujú dostatok svetla, no priame slnečné žiarenie by ich mohlo vysušiť a spáliť.
  4. Mladé klíčky potrebujú dostatočné množstvo vlahy, je preto dobré vytvoriť akýsi mini skleník pomocou priehľadnej fólie alebo veka. Sadbovače s klíčkami môžete tiež umiestniť do veľkého akvária, ktoré zakryjete priehľadnou fóliou. V takomto prípade stačí klíčiace bylinky pravidelne striekať primeraným množstvom vody.
  5. Používanie orosovaču sa odporúča najmä preto, že je potrebné kontrolovať a regulovať vzdušnú vlhkosť. Hlina nesmie byť príliš vlhká, aby nesplesnivela, no ani príliš suchá.
  6. Bytové podmienky urýchľujú klíčenie, čo znamená, že doba klíčenia byliniek sa oproti pestovaniu v záhone, alebo rastu na lúke, skráti aj niekoľkonásobne. Napríklad medovka potrebuje 28 dní na vyklíčenie v záhone, pri izbových podmienkach je to iba 7 dní.
  7. Keď rastlinky povyrastú, a semenáčik sa začne zahusťovať, bylinky je potrebné prvý krát rozsadiť. Rastlinku aj s celým koreňovým obalom opatrne vytiahnite zo sadbovača a premiestnite do väčšieho kvetináča alebo truhličky. Zľahka ju utlačte a zalejte. S presádzaním sa neponáhľajte. Ak semienka zasadíte v marci, ideálnou dobou pre rozsadenie je máj až jún, kedy je vonku teplejšie a nehrozia nočné alebo ranné mrazy.
  8. Ak sa rozhodnete bylinky premiestniť z parapetu na balkón, robte to postupne. Rýchly presun by bol pre rastlinku šokový, navyše ak vonku ešte nie sú denné a nočné teploty ustálené. Začnite s častejším vetraním miestnosti, neskôr malé bylinky dávajte na pár hodín na balkón. Chráňte ich pred prievanom a priamym slnkom.

Pestovanie byliniek zo sadeničky

Ak chcete bylinky hneď používať, môžete si kúpiť predpestované rastlinky. Je však dôležité dbať na kvalitu substrátu, v ktorom bylinky kupujete. Bylinky v kvetináčoch, ktoré nájdete v supermarketoch, sú väčšinou určené na okamžité použitie, preto je substrát nekvalitný, a v prípade, že bylinku nepresadíte, môže sa v dohľadnej dobe objaviť pleseň. Ideálne je nakupovať predpestované rastlinky (a to platí nie len pri bylinkách) v špecializovaných obchodoch a záhradkárstvach. Pri každej kupovanej rastlinke však platí, že by sa mala po prinesení do nového prostredia presadiť do väčšieho kvetináča s čerstvým substrátom, a pomaličky aklimatizovať.

Bylinky skrášlia domácnosť aj záhon

Väčšinu byliniek je možné pestovať v bytových podmienkach v kvetináčoch. Treba však myslieť na to, že bylinky pestované na parapete nebudú vzhľadovo tak atraktívne, ako bylinky vysadené v záhone. Kvetináče, do ktorých bylinky doma presadíte, by mali byť dostatočne priestranné, s dierkami na dne pre odvádzanie prebytočnej vody. Pri presádzaní je potrebné použiť kvalitný substrát určený konkrétne na pestovanie byliniek. Často sa totiž stáva, že pri nesprávnom presádzaní a pri použití nevhodného substrátu sa pri bylinkách veľmi rýchlo objaví pleseň. Dôležitá je aj drenážna vrstva v kvetináči, ktorá zabráni držaniu veľkého množstva vlhkosti v substráte, ktorá by mohla spôsobiť zahnívanie koreňov.

Ideálne podmienky si nájdu bylinky v záhone. Nemusí však ísť iba o čisto bylinkový záhon. Levanduľa, pamajorán alebo šalvia krásne doplnia okrasné rastliny. Alchemilka alebo rumanček krásne olemujú skalku tvorenú štrkom a skalnými ružami, a osvedčeným spojením je ruža s levanduľou. Bylinky navyše prilákajú veľké množstvo opeľovačov, čím dopomôžu aj okrasným rastlinkám. Svoju arómu vypúšťajú bylinky najmä pri dotyku, preto sú často vysádzané na okrajoch chodníkov a záhrad. Dariť sa im ale nebude pri jazierkach a potokoch, pretože, ako spomíname vyššie, neznesú prílišnú a dlhodobú vlhkosť.

Bylinky v záhone nie sú iba okrasou

Okrem atraktívneho vzhľadu a krásnej vône sa bylinky v záhone okrasných rastlín alebo zeleniny postarajú aj o ochranu pred agresívnymi škodcami a niektorými chorobami. Ak sa vám v záhradke objavia mravce alebo vošky, nemusíte siahnuť po chemických postrekoch. Pomôže vám levanduľa, ktorá ich svojou arómou a účinkami odpudí. Ak sa vám v záhradke alebo pri terase nahromadil otravný hmyz, pomôže vám rozmarín, mäta, levanduľa alebo eukalyptus, ktorý sa síce radí medzi exotické bylinky, no dnes ho už bez problémov kúpite aj u nás. Potrebné opeľovače zase priláka najmä aromatický kvitnúci pamajorán  alebo šalvia či voňavý rumanček.

Využitie byliniek a ich účinky

Či pestujete bylinky doma alebo v záhrade, určite chcete ich účinky využiť naplno. Niektoré bylinky sú určené primárne na varenie ako korenie. Dodávajú jedlám nezameniteľnú chuť a arómu. Typickým príkladom je oregano alebo pamajorán, bez ktorého si chuť pizze už ani nevieme predstaviť. Rovnako je to aj pri letných šalátoch, do ktorých sa výborne hodí bazalka. A ako by sme mohli zabudnúť na klasickú kombináciu syru mozzarella a paradajky s olivovým olejom a bazalkou. Na výber však máte veľké množstvo byliniek, ktoré nie len dochutia vaše obľúbené jedlá, ale svojimi účinkami vám budú priaznivo vplývať aj na zdravie, a na konkrétne zdravotné ťažkosti. Vybrali sme pre vás najobľúbenejšie bylinky vhodné na dochutenie jedál, aj ako doplnky pri zdravotných ťažkostiach.

Bazalka pravá

Bazalka je najrozšírenejšou bylinkou pestovanou v kuchyni či na balkóne. Ide o tradičnú bylinku talianskej kuchyne, preto je neodmysliteľnou súčasťou základu na pizzu. Okrem dochucovania sa bazalka používa aj pri liečení tráviacich ťažkostí a žalúdočných kŕčov. Je náchylná na prievan a vyžaduje si pravidelné polievanie. Najlepšie sa jej darí na slnečnom svetle a miluje teplo. Odporúča sa pestovať v kvetináči s paradajkami, čo prinesie úžitok obom rastlinkám.

Pamajorán obyčajný (Oregano)

Ďalšou stálicou pochádzajúcou z talianskej kuchyne je pamajorán, ktorý poznáme aj pod názvom oregano. Je ideálnou bylinkou pre dochutenie jedál, ale aj ako súčasť bylinných zmesí. Pamajorán má aj blahodarne antibiotické účinky na organizmus a na vypestovanie je nenáročný. Vyhovuje im slnečné a suchšie miesto.

Rozmarín lekársky

Rozmarín vyniká svojou prenikavo arómou, ktorá je často využívaná aj v tradičných slovenských receptoch pozostávajúcich najmä z hovädzieho alebo bravčového mäsa. Okrem vlastností, ktoré z rozmarínu robia výborné korenie, ide o bylinku, ktorá je nadmerne liečivá. Využíva sa najmä pri stimulácii mozgovej činnosti, a je účinný aj pri liečbe zápalov močových ciest. Rozmarín si vyžaduje slnečné miesto, keďže ide o stredomorskú rastlinku. Je potrebné ho pravidelne strihať, čím ho ochránite pred zdrevenatením.

Tymián obyčajný

Tymián vám pri dostatočnom množstve slnečného žiarenia vydrží aj niekoľko rokov. Je to korenie, ktoré sa dá použiť skoro v každom jedle, a jeho účinky na zdravie tiež nie sú zanedbateľné. Čaj z tymiánu pomáha na kašeľ a akné, jeho liečivé účinky poznali už v staroveku. Pomôže tiež pri ťažkostiach s trávením, a často je pridávaný do zubných pást a ústnych vôd pre jeho schopnosť osviežiť dych a bojovať s baktériami.

Levanduľa lekárska

Levanduľa patrí medzi najobľúbenejšie bylinky a jej účinky na organizmus sa využívajú už po stáročia. Je pestovaná aj v záhradách ako okrasná rastlina. Vo Francúzsku, ale aj v susednom Maďarsku, nájdete rozsiahle levanduľové polia, ktoré každé leto lákajú veľké množstvo milovníkov tejto univerzálnej a krásne voňajúcej bylinky. Levanduľa je využívaná ako domáci repelent, avšak najväčšie využitie si našla v kozmetickom priemysle. Levanduľový olej sa používa na posilnenie vlasových korienkov a pri pravidelnom používaní pomáha v boji proti lupinám. Netreba zabúdať na účinky proti vráskam a akné. Vo farmácii sa levanduľa používa pri liečbe popálenín a zápalov, priaznivo pôsobí aj na problematické ekzémy.

Mäta prieporná

Mäta je považovaná sa superbylinku, ktorú doma skrátka musíte mať. Je nenáročná na pestovanie a môžete ju využiť na čokoľvek. Mäta prieporná pomáha pri činnosti tráviacej sústavy, podporuje vylučovanie žlče pri trávení a je účinná pri nevoľnosti. Zmierňuje tiež bolesti a podporuje imunitu, a jej osviežujúce vlastnosti si vyskúšal už hádam každý, kto vyskúšal letné limonády, v ktorých plávali mätové lístočky. Mäta má niekoľko odrôd, ktoré sa líšia intenzitou arómy a sýtosťou farby.

Medovka lekárska

Ak zažívate veľa stresových situácií, a po celom dni si chcete výborne oddýchnuť, medovku lekársku by ste určite mali mať v kvetináči. Okrem toho, že medovkový čaj je jeden z najlahodnejších nápojov, pomôže vám zrelaxovať a upokojiť organizmus. Medovku sa odporúča užívať najmä večer pred spaním, pretože pozitívne účinkuje na spánkový režim. Uvoľňuje kŕče, upokojuje búšenie srdca, pôsobí relaxačne a pomáha navodiť dobrú náladu.

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový je silno aromatická bylina a nájdete ho rásť na málo obrábaných poliach alebo pri cestných komunikáciách. Svojím jemným a romantickým vzhľadom sa však stal aj obľúbenou rastlinkou používanou vo viazaných kyticiach či kvetinových záhonoch. Ide o jednu z najstarších liečivých rastlín. Starí Gréci ho pre jeho balzamovú vôňu nazývali jablkom Zeme. Svoj využitie si našiel najmä pri liečbe zápalových ochorení, a pri gynekologických ťažkostiach. Čaj z rumančeka sa zvykne popíjať v malých dúškoch, čo prináša upokojenie pre celý organizmus.

Materina dúška

Materina dúška je podľa starých povestí matka premenená na kvietok. Je považovaná za matku všetkých bylín, najmä pre jej široké lekárske využitie. Priaznivo pôsobí pri liečbe ochorení dýchacích ciest, nervovej sústavy a črevných problémoch. Pravidelné užívanie extraktu z materinej dúšky (napríklad vo forme sirupu) pomáha pri menštruačných bolestiach a nepravidelnej menštruácii. Materinu dúšku nájdete najmä na slnečných suchších poliach a lúkach, rastúcu vo veľkých zhlukoch. Môžete naraziť aj na materinu dúšku s jemnou citrónovou arómou, ktorá je pestovaná prevažne ako okrasná rastlina.

Žihľava dvojdomá

Žihľava, alebo pŕhľava, dvojdomá už dávno nie je považovaná za burinu. Samozrejme, vyrastie vám všade, a pri kosení veľkého pozemku či záhradky vám vyrobí niekoľko vrások na čele. Jej liečivé účinky sú však nezameniteľné. Pomáha pri detoxikácii organizmu, kedy naň pri pravidelnom užívaní pôsobí močopudne, čím sa z tela vyplavujú škodlivé látky. Mladá jarná žihľava je ideálnym elixírom pre zdravie vlasovej pokožky a stimuláciu rastu vlasov. Okrem vývarov zo žihľavy si môžete vyrobiť aj žihľavový olej, ktorý vám prečistí pleť a dodá jej sviežosť.

Ak je pestovanie rastlín a záhradkárčenie vašou vášňou, bylinkové záhony by určite nemali chýbať vo vašej záhradke či na balkóne. Okrem krásnej vône a príjemného skrášlenia okolia vám prinesú aj mnohé priaznivé účinky pre zdravie či možnosť dochutiť jedlá ako v špičkových reštauráciách. Pri korenení, ale aj varení čaju, môžete vyskúšať viaceré bylinkové kombinácie a mixy, ktorými vytvoríte nové chute a arómy.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :