Podlahové kúrenie - ako vám pomôže ušetriť na energiách? - byvanie.in

Podlahové kúrenie je moderným trendom, s ktorým sa v dnešnej dobe stretávame čoraz častejšie. Je však skutočne tak výhodným riešením, ako sa o ňom hovorí? Oplatí sa ním nahradiť vaše klasické radiátory? My sme to zisťovali za vás a v nasledujúcich riadkoch vám prinášame informácie o tých najpodstatnejších veciach, ktoré by ste o podlahovom kúrení mali vedieť.

2 druhy podlahového kúrenia

Stretnúť sa môžete s 2 typmi podlahového kúrenia – teplovodným a elektrickým. Ako už napovedá jeho názov, teplovodné riešenie je založené na tenkých rúrkach pod podlahou, v ktorých prúdi zohriata voda. Takýto systém teda vyžaduje centrálny zdroj tepla, napríklad moderný kondenzačný kotol či tepelné čerpadlo. Elektrické podlahové kúrenie je po technickej stránke o niečo jednoduchšie, keďže pozostáva len zo špeciálnej fólie s elektrickými odporovými vodičmi.

Teplovodné podlahové kúrenie a jeho výhody

Benefitom teplovodného kúrenia je lepšia schopnosť akumulovať teplo. Teda, po tom, ako kúrenie vypnete, bude ešte niekoľko desiatok minút hriať takpovediac zadarmo. Taktiež prináša vyššiu flexibilitu, keďže si môžete vyberať z viacerých spôsobov ohrevu vody. Využiť viete napríklad aj solárne panely, vďaka čomu znížite náklady na minimum.

Elektrické podlahové kúrenie a jeho výhody

Veľkou doménou elektrického systému je nižšia cena a ľahšia inštalácia. Z jeho jednoduchej konštrukcie vyplýva aj to, že je v podstate úplne bezúdržbové. To sa o teplovodnom riešení úplne povedať nedá. Hoci elektrické kúrenie nedokáže tak dobre akumulovať teplo, výhodou je, že sa zohrieva rýchlejšie ako jeho teplovodná alternatíva. Podlahu tak budete mať vyhriatu skôr.

Podlahové kúrenie verzus radiátory

Radiátory, či už elektrické alebo teplovodné, sú najčastejšie využívaným zdrojom tepla na Slovensku. Hoci majú dlhoročnú tradíciu a dnes sa dajú kúpiť moderné verzie s vysokou efektivitou, stále majú niekoľko nevýhod. Hlavnou je skutočnosť, že miestnosť zohrievajú veľmi nerovnomerne. Na stenách tak vznikajú chladné miesta, ktoré sa striedajú s rozhorúčenými plochami. V dôsledku tohto javu sa mení vlhkosť a dochádza ku kondenzácii. Tá častokrát vedie k vzniku plesní.

Ďalším negatívom je studená podlaha. Vy tak musíte v zimnom období neustále nosiť papuče alebo hrubé ponožky. Chladná podlaha je problémom aj vtedy, keď máte malé deti, ktoré sa celé dni váľajú po zemi.

Rovnomerná distribúcia tepla a zamedzenie vzniku plesní

Podlahové kúrenie spôsobí, že teplo sa bude v miestnosti šíriť rovnomerne, bez vírenia vzduchu. Je tak perfektným riešením pre alergikov. Zároveň nedochádza k tomu, že niektoré steny by boli chladné a iné horúce. Teda, eliminuje sa riziko vzniku škodlivých plesní. Keďže podlaha je príjemne teplá, v zime nebudete trpieť na pocit chladných nôh.

Podlahové kúrenie a estetika – kým klasické radiátory zaberajú priestor na stenách a opticky narúšajú vzhľad miestnosti, podlahové kúrenie je neviditeľné. Z izieb vo vašej domácnosti tak viete vyťažiť maximum.

Úspora energií vďaka zónovej regulácii

Medzi často propagované výhody podlahového kúrenia patrí úspora energie. Štúdie ukázali, že v porovnaní s radiátormi môže podlahové kúrenie znížiť náklady až o 20 % ročne. To znamená, že ak ročne platíte za vykurovanie 500 eur, vďaka podlahovému kúreniu budete platiť o 100 eur menej. Ide tak o výhodnú investíciu, ktorá sa vám dokáže veľmi rýchlo vrátiť.

K efektivite podlahového kúrenia prispieva takzvaná zónová regulácia. Tá spočíva v tom, že vykurovanie nemusíte riadiť centrálne, ale viete si nastaviť samostatné časovače pre jednotlivé miestnosti. Kúriť sa tak bude len vtedy, keď to potrebujete a v tých miestnostiach, v ktorých sa zdržiavate. A to všetko automaticky, bez toho, aby ste behali hore-dolu a regulovali teplotu na jednotlivých termostatoch.

Prepojenie s inteligentnou domácnosťou

Systémy inteligentnej domácnosti sa postupne začínajú objavovať aj v domoch či bytoch na Slovensku. Ich výhodou je to, že dokážu efektivitu podlahového kúrenia posunúť na ešte vyšší level. Vedia ho inteligentne regulovať na základe predpovedí počasia, taríf za elektrinu a mnohých ďalších vstupných dát. Dokonca, vďaka inteligentnej domácnosti môžete kúrenie ovládať aj na diaľku, pokojne z opačného konca sveta. Spotrebu energií tak v porovnaní s klasickou zónovou reguláciou znížite o ďalších niekoľko percent.

Je podlahové kúrenie vhodné pre každého?

Na podlahové kúrenie je dobré myslieť ešte pred výstavbou novej nehnuteľnosti, aby mohlo byť priamo zakomponované do podlahy. Avšak, dá sa inštalovať aj dodatočne do starších domov či bytov. V takom prípade je však potrebné kompletne rozobrať podlahu, upraviť podklad, elektroinštaláciu či rozvody teplej vody. Ide tak o komplexnejšiu rekonštrukciu, avšak z dlhodobého hľadiska sa investícia do nej oplatí.

Kompatibilita s podlahou

Podlahové kúrenie sa dá kombinovať s viacerými druhmi podláh, no veľmi dobre si nerozumie s hrubšími drevenými parketami. Tie nedokážu dobre viesť teplo, preto je efektivita kúrenia o niečo nižšia. Naopak, podlahové kúrenie veľmi dobre funguje v kombinácii s laminátovými, PVC či keramickými podlahami.

Vo všeobecnosti platí, že podlahové kúrenie sa hodí prakticky do všetkých miestností – od kúpeľne, cez spálňu, obývačku či kuchyňu, až po detskú izbu.

Tip na záver – pred inštaláciou podlahového kúrenia myslite aj na dispozičné riešenie miestnosti. Je vhodné, pokiaľ na podlahe nie sú veľké kusy nábytku. Tie totižto zbytočne pohlcujú teplo a bránia jeho prechodu do vzduchu.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :