7 spôsobov šetrenia nákladov na bývanie - byvanie.in

7 spôsobov šetrenia nákladov na bývanie

/
/

Mnoho ľudí sa každý mesiac teší na svoju zaslúženú výplatu. Napriek pravidelnému príjmu však peňazí nikdy nie je dostatok. Každému z nás by sa zišlo nejaké to euríčko navyše. Najmä, pokiaľ ide o chod našej domácnosti.

Niekedy je ťažké odhadnúť, ktoré výdavky sú pre nás nevyhnutné a ktoré by sa, naopak, dali efektívne zredukovať. Pripravili sme si preto pre vás zopár tipov a trikov, ako a kde peniaze ušetriť a kedy si radšej za kvalitné služby priplatiť. Budete prekvapení, ako ľahko sa v niektorých prípadoch dajú ušetriť až desiatky či stovky eur ročne.

Príjmy a výdavky slovenských domácností

Z prieskumov Štatistického úradu Slovenskej republiky v kategórii domácností podľa typu obce vyplynulo, že priemerný hrubý peňažný príjem na jednu domácnosť s dvoma pracujúcimi členmi je 13 194 € ročne. Ročné výdavky tejto domácnosti sú v priemere vo výške 10 812 €.

Najväčšie výdavky slovenských domácností sú tie spotrebné, čo v našom prípade predstavuje 7900 € ročne. Spotrebné výdavky pritom tvoria až 73 % celkových ročných výdavkov. Najviac míňame na potraviny a celkové náklady na bývanie a údržbu domácnosti.

Ako optimalizovať svoje výdavky?

Na to, aby ste mohli svoje výdavky optimalizovať, potrebujete ich najskôr dôkladne poznať. Skúste si preto spraviť podrobnú analýzu výdavkov svojej domácnosti po dobu aspoň 3 mesiacov

Svoje výdavky si zapisujte, pokojne ich roztrieďte do kategórií ako nájom, potraviny a jedlo, drogéria, voľný čas atď. Keď o nich budete mať prehľad, môžete sa pustiť do hľadania úspor. Múdrym krokom každej modernej domácnosti je pravidelná aktualizácia svojich príjmov a výdavkov.

Spísali sme preto pre vás 7 tipov, ako vaše výdavky efektívne eliminovať. Ušetrené peniaze tak môžete minúť na príjemnejšie aktivity strávené v kruhu svojich najbližších, alebo si ich odložiť na budúcnosť vašich detí.

Plánujte, plánujte, plánujte

Niektoré výdavky vieme odhadnúť na dlhé obdobie dopredu. Hovoríme o takzvaných nepravidelných výdavkoch. Napríklad poistku na auto platíme raz za rok, v lete investujeme do dovolenky, pred Vianocami zase míňame peniaze na darčeky.

Ak budeme mať tieto výdavky na pamäti, môžeme si peniaze na ne odkladať počas celého roka. V čase ich realizácie nás potom nezaskočia.

Na úvery choďte múdro

Na svojich úveroch môžete ušetriť konsolidáciou alebo refinancovaním. Niektoré ponuky totiž môžu byť v dnešných dňoch už výhodnejšie, ako v čase, keď ste si pôžičku brali. Takto môžete ušetriť desiatky, ba až stovky eur

V prípade spojenia viacerých úverov do jedného budete mať nielen nižšie úrokové sadzby, ale aj nižšiu mesačnú splátku za jednotlivé úvery. Navyše, splácanie jedného úveru bude prehľadnejšie, ako platenie viacerých.

Šetrite pomocou online kupónov

Počuli ste už o zľavových kupónoch? Používame ich pri nákupe potravín či kozmetiky, no existujú aj vo forme online kupónov. Využiť ich môžete nielen na spomínané potraviny či kozmetiku, ale aj na nákup nábytku či ďalších vecí do domácnosti.

Ak teda súrne potrebujete nakúpiť niečo do domácnosti, alebo napríklad do záhrady, vyhľadajte si aktuálne akcie a online kupóny, vďaka ktorým môžete ušetriť nemalé peniaze.

Skroťte výdavky za energie

Máte v lete nonstop pustenú klimatizáciu a v zime zas kúrenie napriek tomu, že ste celý deň v práci? Zapínate televízor hneď po príchode domov a máte ho pustený do neskorej noci? Do tejto kategórie výdavkov patrí aj vypínanie vodovodného kohútika počas čistenia zubov, či vypínanie osvetlenia v miestnostiach, kde sa práve nenachádzate. V prípade dodržiavania týchto zásad môže byť váš mesačný účet za energie výrazne nižší.

Pozor na pasívnu spotrebu

Vedeli ste, že vaše domáce spotrebiče odoberajú energiu, aj keď sú vypnuté? Povedzme, že si večer, keď idete spať, dáte nabiť mobil. Celú noc sa vám isto nenabíja, no energiu spotrebuje aj v prípade, že je už nabitý. To isté platí aj vtedy, ak nechávate nabíjačku na mobil v zástrčke aj vtedy, keď ho nenabíjate.

Nejde síce o horibilné sumy, no ak vás je v rodine viac a aj tých spotrebičov, ako je napríklad televízor či PlayStation, ono sa to nazbiera. Väčšina spotrebičov môže totiž v úspornom režime spotrebovávať až 70 % z energie, ktorú spotrebuje pri plnej spotrebe.

Služby alebo urob si sám

Ak si čokoľvek dokážete vo vašej domácnosti spraviť sami, smelo do toho. Chcete vymaľovať? Zapojte do procesu aj svoje deti a užijete si super rodinný teambuilding, pri ktorom nemusíte minúť ani cent na maliarske spoločnosti. Čokoľvek môžete, urobte si sami alebo poproste o pomoc svojich kamarátov či blízkych. Ako odmenu za vykonanú prácu si môžete následne spoločne vychutnať domáci guláš alebo pravé domáce klobásky.

LED žiarovky a svietidlá

Mnoho domácností v posledných rokoch vymieňa svoje obyčajné žiarovky a svietidlá za LED svietidlá. Ich najväčšou výhodou je totiž minimálna spotreba elektrickej energie. Výrobcovia takýchto žiaroviek a svietidiel navyše garantujú ich najnižšiu životnosť na 30 000 hodín svietenia, čo môže predstavovať až 20 rokov nízkonákladového používania. Máte už aj vy vo svojej domácnosti LED svietidlá?

Maličkosti hýbu svetom

Existuje veľa drobných výdavkov, ktoré v našej mysli nepovažujeme za dôležité. Vedeli ste, že napríklad výber banky bez platenia vedenia účtu vám môže ušetriť až 80 € ročne? Rovnaký scenár platí aj pri výbere rôznych telefónnych operátorov.

Ako šetríte vy?

Veríme, že vám naše tipy na šetrenie v domácnosti pomôžu k vytúženým úsporám na bývaní. Vďaka nim si teraz budete užívať viac aktivít v kruhu svojej rodiny alebo budete môcť investovať o trochu viac do darčekov pre svojich najmilších.


Máte overené tipy šetrenia nákladov vo vašej domácnosti, ktoré sme ešte nespomenuli? Neváhajte sa nimi pochváliť v komentári. Možno svojimi postrehmi pomôžete aj niekomu ďalšiemu.

Tento článok sme pre vás pripravili v spolupráci s InLED.sk.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :