Postup, ako postaviť nadzemný a zapustený bazén - Byvaniein.sk

Postup, ako postaviť nadzemný a zapustený bazén

/
/

V horúcich letných dňoch, kedy nepomáha ani dobre vychladená desinka, môže byť správnou voľbou bazén. Ak však nebývate v meste, v ktorom máte možnosť navštíviť verejné kúpalisko alebo nejaký ten aquapark, nemusí sa vám chcieť sadať do auta a merať kvôli tomu dlhšiu cestu. Pokiaľ by ste ale mali bazén doma na dvore či v záhrade, mohli by ste sa v ňom pohodlne kúpať vtedy, kedy by ste chceli.

Samozrejme, aj tento špás si vyžaduje určitú investíciu a čas strávený prípravami. V oboch prípadoch je to však závislé od toho, pre aký bazén a postup sa rozhodnete.

Postup, ako postaviť bazén

Postup, ako postaviť bazén, nie je vôbec zložitý. Vo všeobecnosti platia pri jeho realizácii zásady ako výber a príprava miesta, samotná stavba bazéna a finálne úpravy okolia. Podrobnejšie detaily celého procesu sa odvíjajú od toho, o aké typy bazénov ide.

Typy bazénov

Aké typy bazénov teda poznáme? Najjednoduchšie a najzákladnejšie ich môžeme rozdeliť na nadzemné a zapustené. Každý z týchto druhov ďalej ponúka rôzne spôsoby prevedenia.

Nadzemný bazén

Za nadzemný bazén môžeme považovať ten, ktorého dno je položené na zemi. Avšak, niektoré typy nadzemných bazénov sa dajú aj zapustiť. V každom prípade, tento druh je lacnejší a jednoduchší na výstavbu ako zapustené bazény. Je vhodný pre rodiny s menšími deťmi, ktoré sa často hrajú a behajú po celom dvore.

Medzi najčastejšie typy nadzemných bazénov patria nafukovacie bazény s prstencom (tie, ktoré sú väčšinou modré) a montované bazény s vonkajšou konštrukciou.

Postup, ako postaviť nadzemný bazén
  • Výber a príprava terénu: Vyberte si vhodné miesto, najideálnejšie také, kde svieti slnko počas dňa čo najdlhšie. Bazén musí byť položený na rovnej ploche. Odporúča sa hlinený povrch s nánosom piesku, alebo dlažba. Na podklad je vhodné položiť geotextilnú podložku.
  • Stavba nafukovacieho bazéna: Bazén položte na pripravené miesto, nafúkajte prstenec a začnite napúšťať vodu. Priebežne kontroluje dno a v prípade drobných nerovností ho vyrovnávajte. Nafukovací bazén sa postaví sám napúšťaním vody.
  • Stavba montovaného bazéna: Na stavbu sú potrební aspoň dvaja ľudia, keďže manipulácia s konštrukciou je zložitejšia. Zostavte ju podľa návodu, napnite a zafixujte vnútornú bazénovú fóliu a môžete napúšťať vodu.

Odporúčanie: Zistite si, či balenie obsahuje filtráciu a chémiu. V prípade, že nie, zaobstarajte si tieto komponenty a pravidelne ich používajte, aby vám voda vydržala čistá.

Zapustený bazén

Ako sme už naznačili vyššie, o zapustenom bazéne môžeme hovoriť vtedy, keď je jeho prevažná časť pod zemou. Stavba takéhoto bazéna si vyžaduje vyššiu investíciu, zložitejšiu prípravu a viac času. Po jeho kompletnej realizácii sa budete ale cítiť lepšie ako na kúpalisku.

Na výstavbu zapusteného bazéna je možné použiť zakúpenú vaňu z rôznych materiálov (plast, laminát, oceľ). Ďalšou možnosťou je kompletne murovaný zapustený bazén.

Postup, ako postaviť zapustený bazén
  • Výber a príprava terénu: Vyberte si vhodné miesto, najideálnejšie také, kde svieti slnko počas dňa čo najdlhšie. Vykopte jamu požadovanej veľkosti, pričom nezabudnite na miernu rezervu zo všetkých strán.
  • Základová doska: Zapustený bazén si vyžaduje betónovú základovú dosku s minimálnou hrúbkou od 10 do 30 cm.
  • Zapustenie vane, inštalácia technológií a úprava: Zapustenie bazéna a zapojenie filtrácie odporúčame ponechať na odborníkov. Bazén je možné zafixovať suchým betónom. Po dokončení spomínaných prác môžete napúšťať vodu. Na úpravu okolia bazéna sa hodí napríklad dlažba, kameň alebo drevoplast.
  • Stavba murovaného bazéna, inštalácia technológií a úprava: Postavte steny bazéna a omietnite ich z vonkajšej, aj z vnútornej strany. Na vonkajšiu stranu pripevnite špeciálnu fóliu a nainštalujte všetky technológie (odporúčame konzultáciu s odborníkom). Na vnútro bazéna použite špeciálnu fóliu. Bazén je možné zafixovať hlinou či suchým betónom. Na úpravu okolia bazéna sa hodí napríklad dlažba, kameň alebo drevoplast.

Odporúčanie: V prípade, že si chcete zapustený bazén postaviť svojpomocne, minimálne to konzultujte s odborníkmi z danej oblasti.

Pre aký bazén sa rozhodnúť

Vybrať si správny typ bazéna je niekedy možno ešte ťažšie, ako jeho samotná realizácia. S voľbou sa však neponáhľajte, vyčleňte si čas na rozhodovanie a starostlivo zvážte vaše možnosti a tiež to, čo od neho očakávate.

V prvom rade si však preň vyhraďte miesto. Je logické, že ak máte na pozemku len malý voľný priestor, bude pre vás rozumnejším riešením nafukovací bazén. Naopak, ak máte rozsiahly pozemok a bazén by ste chceli využívať na plávanie, môžete siahnuť po zapustenom type.

Na záver by sme spomenuli ešte finančné prostriedky, zručnosti a čas. Vo všeobecnosti platí, že nafukovacie bazény sú lacnejšie ako zapustené. V oboch prípadoch však dokážete veľa príprav uskutočniť svojpomocne. Pokiaľ vám ale manuálna práca nevonia, môžete dať bazén postaviť špecializovanej firme. Investícia bude v tomto prípade vyššia, no jeho výstavba rýchlejšia, ako pri svojpomocnej výstavbe. Z toho logicky vyplýva, že čím viac času si vyčleníte na prípravy bazéna, ktoré dokážete zrealizovať sami, tým viac peňazí ušetríte.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :