Vianočné trendy 2022 - Aké farby dominujú tomuto roku? - Byvaniein.sk

Vianočné trendy 2022 – Aké farby dominujú tomuto roku?

/
/

Vianoce patria medzi najkrajšie sviatky v roku. Väčšina z nás ich trávi doma v kruhu svojich najbližších. Je preto pochopiteľné, že túžime po príjemnom a útulnom prostredí. Aké sú tohtoročné vianočné trendy a, naopak, čomu by sme sa radšej mali vyvarovať?

Vianočné trendy pre rok 2022

Chcete, aby bola vaša domácnosť aj tieto Vianoce trendová? Kráčajte s dobou. Vianočné vychytávky sú každým rokom vymakanejšie a ich štýl sa pravidelne mení. Sviatkom v roku 2020 dominovala kombinácia bielej a ružovej farby, modernými sa stali plyšové a pletené doplnky. Vianočné trendy v roku 2021 zasa priniesli posun od rozprávkovosti k udržateľnosti a minimalistickému vnímaniu sveta. Modernými boli šedé doplnky a stromčekom dominovala kráľovská modrá farba. Chybu by ste minulý rok neurobili ozdobami ladenými do škandinávskeho štýlu, pričom interiérom v mnohých prípadoch rozvoniavali prírodné materiály. Ako to bude počas týchto Vianoc?

Tmavé ozdoby nahradili svetlé doplnky

Možno si spomínate na časy, keď boli modernými ťažkopádne tmavé vianočné ozdoby. Nehovoríme pritom len o ozdobách na stromček, ale o celkovej sviatočnej výzdobe. Majte však na pamäti, že tmavá farba výrazne ukrajuje z priestoru. Dovoliť si ju môžete v prípade, ak disponujete dostatkom miesta, prípadne máte domácnosť zariadenú vo svetlých tónoch. Ak však máte steny namaľované tmavou farbou a zvolíte si aj tmavé vianočné doplnky, výzdoba môže nadobudnúť až depresívny charakter. A ten sa k Vianociam určite nehodí.

Dnes sa nosí vzdušnosť a minimalizmus. Stačí pritom postupovať podľa jednoduchého kľúča. Máte k dispozícii menší priestor? Nechajte ho dýchať. Zvoľte svetlé doplnky a v priestore sa budete cítiť omnoho príjemnejšie.

Farby Vianoc 2022

Pýtate sa na samotné farby Vianoc 2022? Popri bielej a krémovej ostáva modernou aj kráľovská modrá, tá bude navyše so svetlejšími doplnkami v krásnom kontraste. Teplo domova však navodíte aj nesmrteľnou zlatou. Prípadne zvoľte neutrálne strieborné doplnky, tými rozhodne nič nepokazíte.

Retro je v móde

Je to tak. Po dlhých rokoch zbavovania sa starého sa začal trend mierne otáčať. Áno, retro je skutočne v móde. Ako to však býva, všetko je potrebné robiť s mierou. Výnimkou nie je ani retro vianočná výzdoba. Ak to s ňou preženiete, môže pôsobiť vaša obývačka gýčovo. Nevydávajte sa preto retro cestou za každú cenu – obzvlášť nie v prípade, že nostalgické ozdoby nebudú farebne a štýlovo ladiť so zvyškom vašej sviatočnej domácnosti.

Ak si na vianočný stromček pripnete keramických vtáčikov s perovými chvostmi, všetko bude v poriadku. Retro štýlu môžete prispôsobiť aj štedrovečerný stôl. Vyskúšajte napríklad retro štruktúrované taniere alebo krištáľové poháre. V prípade vianočného stromčeka buďte opatrní. Ak je to možné, pokúste sa vyhnúť mohutným vianočným svetielkam na klipoch. Tie sa už do módy jednoducho nevrátia. Pozor si dajte aj na gumové obrusy. Možno na vás pôsobia nostalgicky a možno vám pripomínajú víkendové obedy u babičky, ale na štedrovečernom stole budú pôsobiť nedôstojne.

Domácnostiam budú dominovať prírodné tóny

Tohtoročné Vianoce budú minimalistické, udržateľné a ekologické. Preto určite neurobíte  chybu, keď si na výzdobu vyberiete obnoviteľné materiály. Dobrou voľbou môžu byť drevené doplnky. Tie dodajú vašej domácnosti nielen pocit tepla, ale aj nezameniteľnú vôňu prírody. V duchu ekologickosti si navyše môžete ozdoby jednoducho vyrobiť. 

Ekologické a bezodpadové sviatky tak nemusia byť vďaka vašim šikovným rukám len utópiou. Skúste tentokrát zabudnúť na často nevkusné plastové ozdoby, ktoré sa vám po roku aj tak polámu alebo rozbijú. Siahnite radšej po kameni alebo korku. 

Spojte príjemné s užitočným a vydajte sa aj na víkendovú prechádzku. Počas nej si môžete nazbierať šišky na adventný či štedrovečerný veniec. Na dozdobenie stola alebo svietnika zasa môžete využiť lieskovce alebo vlašské orechy. Okrem toho, že budú pôsobiť prirodzene a nenútivo, môžete ich kedykoľvek zjesť. 🙂

Vianoce by mali byť aj o snehu. Keď nás však nepoteší snehová nádielka za oknami, často sa snažíme siahnuť po alternatívach. Stalo sa vám už, že ste vysávali čiastočky umelého snehu spoza skríň ešte na Veľkú noc? Dá sa to aj inak. 

Tento rok sa umelého snehu vzdajte a vyrobte si radšej mäkkú snehovú prikrývku z vaty. Bude foremnejšia a prívetivejšia na tvarovanie, vďaka čomu bude v konečnom dôsledku vyzerať lepšie. Navyše vám z nej nevznikne také množstvo odpadu a použiť ju môžete aj opakovane.

TIP: Surové drevo môžete voliť aj v prípade, že nedisponujete krbom. Siahnite napríklad po neopracovaných masívnych ozdobách alebo si do priestoru naukladajte niekoľko kusov palivového dreva a vhodne ho ozdobte. Okrem toho, že bude vo vašej domácnosti navodzovať pocit tepla, príjemne ju prevonia.

Vyskúšajte netradičné Vianoce v Boho štýle

Počuli ste už o štýle Boho? Ten si získava čoraz väčšiu pozornosť nielen vo svete obliekania, ale aj v segmente interiérového dizajnu. Voľnomyšlienkárske zdobenie môžete pritom pokojne využiť aj počas vianočných sviatkov. 

Boho štýlu dominujú motívy macramé, staročínskeho umenia spočívajúceho v ručnom priadení všakovakých tvarov. Zvoliť môžete aj minimalistické postery na steny s vianočnými motívmi. V tomto štýle sa nemusíte obávať ani využitie sušených kvetov alebo papierových doplnkov. Napokon, presne o tom v Boho štýle ide – nebáť sa prejaviť. 

Čo je už OUT?

Tak, ako sa každým rokom mení náš svet, menia sa aj vianočné zvyky a trendy. Je to logické a prirodzené. Myslite preto na to, že to, čo bolo moderné pred dvadsiatimi rokmi, už dnes byť nemusí. Sadnite si preto k vianočným ozdobám v dostatočnom predstihu a skúste popremýšľať, čo sa vám ešte hodí a čo už nie. Nemusíte to hneď vyhadzovať. Staršie ozdoby môžete využiť do exteriéru, kde by sa mohli nové kúsky aj tak zničiť. Prípadne ich darujte a pripíšte si na svoje konto dobrý skutok. Pred Vianocami sa takéto kroky počítajú dvojnásobne.

Prosba a tri výkričníky k tomu. Zbavte sa lesklých girlánd na vianočnom stromčeku. Tento trend je jednoducho preč. Alternatívou môžu byť elegantné mašle, ktoré sú dnes dostupné vo všetkých farbách aj veľkostiach. Druhú STOPku vystavujeme farebným vlasom, ktoré tvorili stálicu medzi ozdobami na stromčekoch ešte na prelome tisícročí. Hľadáte pre ne iné využitie? Navštívte vo vianočnom čase cintorín a zaspomínajte si na svojich blízkych. Miesto ich posledného odpočinku môžete aj sviatočne vyzdobiť.

Zbytočne sa nestresujte

Vieme, na Vianoce to chce mať doma pekné každý. Okrem toho, že strávime v našich domácnostiach drvivú väčšinu sviatočného času, chceme sa pozitívne prezentovať aj pred prípadnými návštevami. To však neznamená, že je potrebné sa niekoľko týždňov vopred stresovať a naháňať za tými najnovšími doplnkami.


Dokonca nemusíte v čase krízy nakupovať vôbec. Pokojne použite ozdoby, ktoré máte doma a na Vianoce ich vyťahujete každoročne. Vôbec pritom nemusíte riešiť, či sú práve v móde – podstatné totiž je, že sa páčia vám. Koniec  koncov, nezabúdajte na pravý odkaz Vianoc. Dôležité totiž nie je, ako váš domov vyzerá, ale s kým sa pri štedrovečernom stole stretnete. Prajeme vám šťastné, veselé a trendové Vianoce 2022!

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :