Starostlivosť o bazén - ako na čistú bazénovú vodu? - byvanie.in

Obrovský záhradný bazén môže byť vytúženým vykúpením počas horúcich letných mesiacov. Avšak, tak isto, ako všetkým dobrým veciam v živote, aj bazénu treba venovať dostatok pozornosti a náležite sa oň starať. Veľa ľudí preto v tomto prípade volí odbornú pomoc a najíma si profesionálov, ktorí im bazén udržia v čistom stave.

Ak však na profesionálnu starostlivosť peniaze míňať nechcete, alebo sa radi o svoju záhradu a bazén staráte sami, čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás zopár účinných trikov, ako spoľahlivo vyčistiť bazén a dezinfikovať bazénovú vodu.

Čistý bazén ľahko a jednoducho

Kedy ste naposledy čistili svoj bazén? Pod touto otázkou máme na mysli hĺbkové čistenie celkového bazénu a filtračnej techniky.

Na to, aby ste mali vodu v bazéne dokonale čistú, by ste mali dodržiavať týchto 5 základných úkonov:

  • pravidelné čistenie bazénovej vody a bazénu
  • kontrola a udržiavanie správnej hladiny pH
  • pravidelná dezinfekcia
  • vločkovanie
  • filtrovanie

Prečo vlastne čistiť bazénovú vodu?

Pri sprchovaní si umývame telo mydlom a vlasy šampónom. Tieto následne po prúde vody stečú do odtoku. Avšak dokáže obyčajné mydlo vyčistiť potrubie? Nie. Pokiaľ z času na čas nevyčistíme aj odtok, mohol by začať plesnivieť. To isté sa môže stať aj s bazénom.

Pri čistení bazénu je dôležité dodržiavať presný postup čistenia, zaobstarať si kvalitnú filtráciu a chemikálie. Nemusíte sa obávať, v dnešnej dobe zápach chlóru už nepocítite, ba dokonca ho môžete nahradiť jeho alternatívou, aktívnym kyslíkom. Avšak chemikálie nevyčistia naviate lístie na hladine, drobný hmyz či dno bazéna. Tieto veci odstránite pomocou sieťky.

Ako na čistenie bazénovej vody s nízkym rozpočtom

Bazén by ste mali minimálne raz do roka vypustiť a dôkladne vyčistiť čistiacimi prostriedkami na to určenými. Ako pri tom postupovať?

Vyčistite dno a steny bazéna

Prvým krokom k dokonale čistému bazénu je dôkladné vyčistenie jeho dna a stien. Steny sa musia zbaviť vápenatých usadenín. Riasy a baktérie spoznáte podľa mazľavého povrchu. Dno vyčistite vysávačom, steny vydrhnite gélovými kefami. Na bazény nepoužívajte bežné čistiace prostriedky, ktoré používate na čistenie domácnosti. Môžu poškodiť bazénovú fóliu, alebo na povrch naniesť škodlivé látky.

TIP: Pokiaľ sa vám nechce vypúšťať celý bazén, vypustite ho iba do polovice. Priestor pod vodou vyčistíte pomocou bazénového vysávača a nad hladinou špeciálnymi kefami.

Až budete s čistením povrchov hotoví, môžete napustiť vodu a následne stabilizovať jej kvalitu.

Otestujte svoju bazénovú vodu

Hladinu pH, čiže to, či je voda zásaditá, alebo kyslá, zistíte pomocou špeciálneho testera dostupného bežne v obchodoch. Hodnota hladiny pH by sa mala pohybovať od 6,6 do približne 7,4. Ak je vyššia, znamená to, že je voda zásaditá a vápnik sa vyzrážal. Voda vtedy pôsobí zakalene. Naopak, ak je pH nižšia, voda je kyslá, čím začínajú kovové časti bazéna hrdzavieť. Ak hladina pH nie je v ideálnej hodnote, môžete mať z toho podráždené oči alebo pokožku.

Pokiaľ má bazénová voda prípustnú hladinu alkality v rovnováhe, voda je sama schopná prirodzene vyrovnávať hladinu pH. Hodnota alkality by sa mala pohybovať v rozmedzí od 80 do 120 ppm.

TIP: Hladinu pH jednoducho upravíte pomocou prípravkov pH plus alebo pH mínus.

Súčasťou povinnej výbavy bazénu, ktorý používa podzemnú vodu, alebo vodu zo studne, by mal byť aj stabilizátor tvrdosti, ktorý bráni usadzovaniu vápnika. V tvrdej vode totiž trpia filtračné zariadenia, vodiče i výmenníky tepla a ťažko sa v nej rozpúšťajú chemické prípravky.

Pravidelná dezinfekcia bazénovej vody

Pokiaľ novo napustená voda vo vyčistenom bazéne dosahuje tie správne hodnoty, môžete začať s jej dezinfekciou. Najčastejšie budete na úpravu vody potrebovať chlór. Chlórom vydezinfikujte bazén vždy po novom napustení, na začiatku sezóny, alebo po jej akomkoľvek znečistení. Vodu v bazéne dezinfikujte dlhodobo, napríklad chlórovými tabletami, chlórovým granulátom, alebo aktívnym kyslíkom.

TIP: Pokiaľ sa vám napriek optimálnemu množstvu chlóru vo vode objavia riasy, použite algicid. Algicid je špeciálny prostriedok na hubenie rias, ktorý zabraňuje ich ďalšiemu množeniu.

Skúste použiť aj UV lampy, svojím žiarením totiž zabíjajú mikroorganizmy. Ich používaním môžete znížiť množstvo potrebných chemických prípravkov až o 70 %.

Vločkovanie

Po vydenzifikovaní bazéna a zlikvidovaní rias prichádza na rad vločkovanie zvyšných nečistôt. Do vody nalejte prípravok, tzv. vločkovač, a nechajte ho pôsobiť. Na vločkovač sa naviažu nečistoty, ktoré pripomínajú vločky. Počas čistenia bazénovej vody nezabúdajte vodu nepretržite filtrovať.

TIP: Vločkovač dávkujte prostredníctvom automatického dávkovača. Výrazne sa tým zníži jeho spotreba a zvýši účinok.

Filtračná technika

Kvalitná a funkčná filtračná technika je kľúčovým faktorom čistoty každého bazéna. Svoje filtre udržujte v dobrom stave a nezabúdajte ich pri čistení bazéna taktiež vyčistiť.

Najjednoduchší spôsob mechanického čistenia bazéna je kartušová filtrácia. Skladá sa z hrubého sita, ktoré zachytáva hrubé nečistoty. Pri používaní tohto druhu filtračnej techniky dbajte na jej častú výmenu a čistenie.

Prepracovanejšou filtračnou technikou je piesková filtrácia. Má jednoduchú obsluhu a dlhú trvanlivosť. Piesok stačí vymieňať raz za 3 až 5 rokov. Na zachytenie hrubých nečistôt totiž slúži vlasový filter osadený pred samotným čerpadlom. Voda z čerpadla následne prúdi cez vrstvu piesku, čím sa zachytávajú aj jemné nečistoty. 

Čistá bazénová voda aj vo vašej záhrade

Problémom sa snažte predchádzať. Ak už raz bola bazénová voda silne napadnutá riasami, obnoviť jej rovnováhu bude veľmi náročné. Pravdepodobne budete musieť vodu vypustiť a začať celý proces od začiatku.

Pripravili sme pre vás časový prehľad čistiacich úkonov, vďaka ktorému budete presne vedieť, kedy ktorú časť bazéna vyčistiť:

  • hladinu pH a chlóru kontrolujte aspoň 2-krát do týždňa
  • pieskovú filtráciu prepláchnite raz za 14 dní, vymeňte ju každé 2 roky
  • celkovú zásaditosť a obsah rozpustených látok testujte aspoň raz za mesiac, avšak veľkí bazénoví nadšenci môžu tento úkon vykonávať aj raz týždenne
  • tvrdosť vápnika skontrolujte 2-krát za sezónu

Máte aj vy nejaké overené tipy a triky, ako na čistú bazénovú vodu? Podeľte sa s nami o ne v komentároch, alebo na našej emailovej adrese redakcia@byvanie.in.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :