Aktuálne trendy v architektúre pre rok 2019 - byvanie.in

Aktuálne trendy v architektúre pre rok 2019

/
/

Architektúra sa vo všeobecnosti z roka na rok mení a pravidelne ponúka nové nápady a prvky, ktoré ju posúvajú vpred. Niektoré z nich sa ujmú z dlhodobého hľadiska, na iné si zase spomenieme v budúcnosti len ťažko. To isté platí konkrétne aj o architektúre rodinných domov. Ak sa zaujímate o aktuálne trendy v architektúre pre rok 2019, ste na správnom mieste.

10 trendov v architektúre a bývaní pre rok 2019

Vytýčiť aktuálne trendy v bývaní nie je úplne jednoduché, keďže každý z nás má špecifický vkus. My v redakcii sme sa však rozhodli, že sa vám pokúsime priblížiť také prvky a postupy, ktoré sa pri stavbe či zariaďovaní domov tešia tento rok najväčšej obľube. Toto je 10 trendov v bývaní 2019, ktoré sme pre vás vybrali.

1. Prírodné materiály

Medzi moderné trendy v bývaní 2019 patria bezpochyby prírodné materiály, ako napríklad drevo, kameň či zeleň.

Drevo je vhodnou voľbou do interiérov, aj exteriérov. V exteriéroch vynikne najmä na terasách a v interiéroch v podstate hocikde. Rozsah jeho využitia môže byť rôzny – od minimalistických nožičiek sedačky až po viditeľné drevené trámy na stropoch.

Kameň a rôzne tehličky sú zase častým doplnkom na skrášlenie fasád. Osobitnú kategóriu tvorí dlažba, ktorú spomíname v článku o terasách. 

Okrem toho, že zeleň dodáva celkovému dizajnu domu plusové body, pôsobí blahodárne na klímu a vám sa tak môže lepšie dýchať. Taktiež ňou nič nepokazíte v interiéri, ani v exteriéri.

Prírodné materiály dodávajú domu pravý status domova a dotvárajú dojem prírodného tepla. Okrem toho sa výborne hodia do akéhokoľvek architektonického štýlu.


2. Pastelové farby

Jednou z najväčších vychytávok tohto roka sú pastelové farby. Jednoznačnými lídrami v inetriéroch, či už na stenách, alebo na povrchoch nábytku, sú farby ako šedá, béžová či pastelová modrá. Spomínané odtiene sú častou voľbou aj na fasády rodinných domov.

3. Prirodzené svetlo

Za trendy v architektúre 2019 môžeme považovať aj sklenené steny či veľké francúzske okná. Ich spoločným menovateľom je dosiahnutie prirodzeného svetla, ktoré logicky znižuje energetické náklady. Populárnymi sú najmä v obývačkových, terasových a kancelárskych priestoroch.

4. Projekty na mieru

Zo všeobecného hľadiska patria medzi trendy v architektúre už dlhšiu dobu aj projekty na mieru. Nie každý totižto dokáže nájsť v katalógoch rodinných domov taký projekt, ktorý by mu vyhovoval. V takomto prípade si väčšina staviteľov vyberie možnosť vypracovania projektu domu na mieru, ktorú štandardne poskytujú veľké firmy zaoberajúce sa danou problematikou či súkromní architekti.

Najväčšou výhodou takéhoto riešenia je, že si môžete projekt navrhnúť presne podľa vašich predstáv. Pripravte sa však na to, že cena zaň bude podstatne vyššia ako v prípade katalógových projektov.

5. Rekonštrukcie starých domov

Úplne inou kategóriou, akou boli projekty na mieru, sú rekonštrukcie starých domov. Nepredstavujú síce typické trendy v bývaní na tento rok, no pre vybrané skupiny nadšencov prerábok sú nesmierne obľúbenými. Je tomu tak hlavne z toho dôvodu, že sa nezastavia ďalšia plocha a šetrí sa tak životné prostredie. Navyše, každý starší dom v sebe už ukrýva nejaký ten príbeh, čo je pre niekoho zaujímavým lákadlom.

Zrekonštruované staré domy môžu v konečnom dôsledku vyzerať naozaj prekrásne. Ak však podobný dom nezdedíte, jeho odkúpenie a následná oprava nebude vôbec lacnou záležitosťou. Za jednu z nevýhod takéhoto postupu sa dá považovať aj to, že prerobená stavba vám väčšinou zostarne skôr ako tá nová.

6. Nízkoenergetické stavby

Za moderné trendy v bývaní 2019 môžeme bezpochyby považovať aj nízkoenergetické stavby, ktoré sa vyznačujú minimálnou spotrebou na vykurovanie. O popularite týchto stavieb svedčí aj fakt, že sa na ne dajú získať rôzne príspevky a dotácie.

7. Minimalizmus

Aj v prípade architektúry môže platiť, že menej je niekedy viac. Medzi trendy v bývaní už nejaký ten piatok patrí aj minimalizmus pri navrhovaní projektov domov. Ide o také projekty rodinných domov, v ktorých sa maximálne využíva priestor, čím sa následne minimalizujú tepelné straty. Takto navrhnuté domy patria medzi energeticky úsporné stavby. 

Minimalizmus je veľmi obľúbený aj ako štýl zariaďovania interiérov. Definujú ho kvalitné materiály, pričom v tomto štýle nenájdete nič zbytočné. Všetko má totiž svoje miesto a funkciu. 

8. Zelené strechy

V súvislosti s modernou architektúrou môžeme ako posledné spomenúť aj takzvané zelené strechy. Realizujú sa nanesením extenzívnej vrstvy zelene na strechu, pričom ich výhodou je predovšetkým zlepšovanie vnútornej klímy v dome.


Zdroj: wikipedia.org/ By Sky Garden Ltd – Own work

9. Pasívne domy

Keďže sme už vyššie spomenuli nízkoenergetické domy, za zmienku stoja aj pasívne. Tie sú dokonca úspornejšie ako nízkoenergetické. Vyznačujú sa vysokou kvalitou vnútorného prostredia a šetrením prírodných zdrojov. Takéto domy si nevyžadujú klimatizáciu, ani konvenčné vykurovanie.

10. Aktívne domy

Novinkou sú domy, ktoré vyrobia viac energie, ako spotrebujú. Okrem toho, že šetria energiu a životné prostredie, zaručujú aj zdravú a príjemnú vnútornú klímu. Projekty aktívnych domov, ktoré sú označované za takzvané domy novej generácie alebo domy tretieho tisícročia, sa postupne dostávajú aj na slovenský trh.

Zaveďte si vlastné trendy

Medzi moderné trendy v bývaní 2019 patria určite aj solárne kolektory a fotovoltaické solárne panely, ktorým sa budeme venovať zvlášť v článku o energii zo slnka.

Na záver by sme vám chceli poradiť, aby ste si pri výbere, stavbe, rekonštrukcii či zariaďovaní vášho domu zaviedli vlastné trendy. Samozrejme, budeme veľmi radi, ak vám niektoré z tých vyššie spomenutých poslúžia ako inšpirácia. Podstatné však je, aby ste sa vo vašom dome cítili príjemne.K

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :