Vlastný dom za 25 tisíc? Spoznajte jedinečný Tiny House - byvaniein.sk

Vlastný moderný dom za menej ako 25 000 €? Spoznajte jedinečný Tiny House

/
/

Aj vy snívate o vlastnom rodinnom domčeku, no výstavba nového je mimo vašich finančných možností a o starú nehnuteľnosť nemáte záujem? Dnes to nemusí byť žiaden problém. Unikátny projekt Tiny House Mareka Popáleného dokazuje, že štýlové moderné bývanie vás nemusí stáť viac ako 25 000 €. A to najlepšie? Vďaka podrobnej projektovej dokumentácii si svoj dom môžete zhotoviť aj svojpomocne.

Čo je Tiny House

Tiny House je projekt rodinného domu z lodného kontajneru. Na prvé počutie to môže znieť hrozivo – predsa len, kto by chcel bývať v kontajneri? Keď sa však pozriete na to, ako finálny Tiny House vyzerá v interiéri a exteriéri, pravdepodobne zmeníte názor. Keby ste nevedeli, ako vlastne vznikol, zrejme by ste nikdy netipovali, že jeho základy sú tvorené plechovou konštrukciou, ktorá bola pôvodne určená na prepravu tovaru.

Po vzore zahraničných projektov

V našich končinách síce domy z lodných kontajnerov zatiaľ nie sú veľmi rozšírené, no v zahraničí sa už dlhé roky tešia veľkej popularite. V skutočnosti tak nie sú žiadnou veľkou novinkou. Ide o rokmi overené riešenie, ktoré prináša množstvo zaujímavých benefitov.

Cenovo dostupné bývanie pre rodiny

Marek Popálený sa inšpiroval zahraničnými projektmi domov z kontajnerov a rozhodol sa ich zrealizovať na území Česka. Čo ho vlastne motivovalo, aby sa začal venovať projektom v tejto oblasti?

„Dnešní doba je náročná. Vše se zdražuje, o energii nemluvě. Pořídit si slušné bydlení je těžší než kdy dřív, nejen pro studenty, starší lidi nebo třeba rodiny s malými dětmi,“ hovorí Marek. Práve finančná náročnosť vlastného bývania v dnešnej dobe ho prinútila hľadať riešenie, ktoré prinesie čo najlepší pomer ceny a hodnoty. A tak vznikol Tiny House.

Vedeli ste, že: Náklady na všetok materiál potrebný na realizáciu Tiny House sú na úrovni 600 000 korún, čo je v prepočte približne 24 600 €? Ak by ste svoj dom chceli naviac obohatiť o fotovoltaiku, septik a nádrž na čistú vodu s filtráciou, k tejto sume si treba pripočítať približne 7 800 €. Vo výsledku však stále ide o bezkonkurenčnú cenu, za ktorú dnes nezoženiete ani jednoizbový byt.

Aké benefity prináša Tiny House?

Jedným z hlavných benefitov Tiny House je moderný vzhľad, ktorý zodpovedá najnovším architektonickým trendom. Pri návrhu exteriéru i interiéru Marek vsadil na minimalizmus, ktorý okorenil prírodnými prvkami. Tie odkazujú na ekológiu a dôraz na šetrenie prírodných zdrojov, čo sú aspekty, ktoré v prípade Tiny House zohrávajú podstatnú úlohu.

Svojpomocná realizácia

Realizácia Tiny House je skutočne jednoduchá. Marek Popálený ju zvládol sám, pričom potreboval len niekoľko základných nástrojov. Ak ste manuálne zručný človek, celý proces dokážete bez problémov zopakovať aj vy. Dom si tak zhotovíte svojpomocne, vďaka čomu ušetríte tisícky eur, ktoré by ste inak museli zaplatiť stavebnej firme.

Praktický tip: Marek Popálený na webe  chcisvujdum.cz zverejnil kompletnú projektovú dokumentáciu, vrátane rôznych pohľadov, pôdorysu či rezov. Na základe nej zvládnete svojpomocnú realizáciu rýchlo a jednoducho.

Samozrejme, ak nemáte dostatok voľného času, alebo si na zhotovenie vlastného Tiny House jednoducho netrúfate, môžete využiť služby rôznych firiem a stavebníkov. Aj keď realizáciu zveríte do rúk odborníkom, za ich prácu zaplatíte len zlomok ceny v porovnaní s výstavbou klasického rodinného domu.

Energetická nezávislosť

Tiny House je plne pripravený na dnešnú dobu zdražujúcich energií. Jeho steny sú izolované tak, aby mal čo najmenšie energetické straty. Na vykúrenie tak miniete neporovnateľne menej energie ako v prípade väčšieho štandardného rodinného domu. Už len na tepelnom komforte tak každý mesiac ušetríte aj niekoľko desiatok eur.

Izoláciou to však nekončí. Marek na Tiny House inštaloval aj fotovoltaické panely, ktoré zabezpečia dostatok energie na jeho plnohodnotnú prevádzku. Je tak úplne nezávislý na dodávke energie zo siete. Na zber odpadu slúži kompaktný septik. Dokonca, na dome je namontovaná aj nádoba na zber dažďovej vody. Tá sa používa napríklad na splachovanie. Vďaka týmto moderným technologickým riešeniam je Tiny House nielen ekonomický, ale aj ekologický.

Bývanie pre 2+1

Tiny House síce má kompaktné proporcie (22,66 m2), no bez problémov v ňom dokážu žiť dvaja dospelí ľudia s dieťaťom. Jeho interiér je premyslený do najmenšieho detailu, aby bol každý milimeter priestoru využitý efektívne. Rozdelený je na kuchyňu, kúpeľňu, obývačku a spálňu ako klasický rodinný dom. Vďaka veľkým preskleným plochám je mimoriadne vzdušný a opticky pôsobí priestranným dojmom.

Získajte know-how ako na zlatom podnose

Svoje know-how nadobudnuté pri realizácii Tiny House, ale aj mnohých ďalších projektov, si Marek nenecháva pre seba. Rozhodol sa ho zdieľať s ostatnými ľuďmi, ktorí si vďaka prehľadným návodom dokážu svojpomocne zhotoviť podobný vlastný domček.

„Přichystal jsem podrobný seznam materiálu, který ke zopakování stavby malého domku potřebujete. Ten si tak můžete objednat v předstihu a hromadně. Zapomeňte na zpožděné práce kvůli nenaskladněnému materiálu, se svou stavbou budete bleskurychlí,“ hovorí Marek. Ak vás zaujíma, ako prebiehala celá realizácia, pozrieť si môžete video na jeho YouTube kanáli.

Tiny House môže byť nielen skvelým riešením bývania pre mladé rodiny či starších ľudí, ale dokážete ho využiť aj na podnikanie. Po jeho zhotovení ho viete prenajímať, napríklad ako unikátnu rekreačnú chatu v prírode.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :