Ako na ideálnu terasu od podlahy až po zastrešenie - byvanie.in

Väčšina staviteľov si v súčasnosti nedokáže ani len predstaviť svoj budúci dom bez prekrásnej terasy. V podstate to isté platí aj u vlastníkov starších domčekov, ktoré sú pripravené na svoju rekonštrukciu. 

Už len pomyslenie na čerstvú rannú kávu či chutnú grilovanú večeru na sviežom vzduchu vzbudzuje príjemné očakávania. Na čo sa teda pri výbere terasy zamerať?

Čo zvoliť na podlahu terasy?

Základnou požiadavkou na podlahu terasy je jej pevnosť a odolnosť. Možno ste nad tým ani nepremýšľali, no variánt je skutočne veľa. Zvoliť si môžete drevo, drevoplast, keramickú dlažbu, zámkovú dlažbu, kameň či rôzne kamenné koberce. Všetko však záleží od toho, akým smerom sa chcete uberať.

Drevo

Drevo je obľúbeným materiálom pre milovníkov prírodných prvkov. Je však náročné na údržbu, a preto sa neodporúča na nekryté terasy. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu na terasu, pripravte sa, že ju budete musieť približne 1 až 2 razy počas roka ošetrovať. Okrem toho je pomerne zložitá na pokládku, s čím sú spojené aj vyššie náklady na realizáciu.

Drevoplast

Pokiaľ nechcete investovať do drevenej podlahy, výbornou alternatívou je čoraz viac populárny drevoplast, resp. kompozitné drevoplastové dosky. Ich výhodou je predovšetkým vzhľad pripomínajúci drevo a menšia náročnosť na údržbu.

Keramická dlažba

Dá sa povedať, že keramická dlažba je akousi terasovou klasikou. Aj keď je potrebné terasu pred jej pokládkou najprv vybetónovať, nejde o náročný postup prípravy. Navyše, na trhu je mnoho druhov keramickej dlažby rôznych cien, čo z nej robí ľahko dostupný materiál

V prípade, že sa používa na nekrytú terasu, odporúča sa klásť vo veľmi miernom spáde, aby sa na nej nedržala voda. Za veľkú nevýhodu sa však považuje jej rozpálenosť počas horúcich letných dní.

Zámková dlažba

V súčasnosti je veľmi obľúbenou alternatívou na podlahu terasy práve zámková dlažba. Tá si totižto nevyžaduje náročnú prípravu podkladu, a taktiež je cenovo dostupná aj pre záujemcov s nižším rozpočtom. Výborne sa hodí na nekryté terasy, keďže sa na nej nedrží dažďová voda.

Kameň

Rôzne druhy štiepaných kameňov sú obľúbenými u ľudí s vyberavým vkusom. Ich hlavnou výhodou je vysoká odolnosť a nízka náročnosť na údržbu. Navyše, ide o ďalší prírodný materiál, ktorý sa výborne hodí do exteriéru.

Kamenné koberce

Ďalšou voľbou na podlahu terasy sú kamenné koberce. Prezentujú sa prírodným vzhľadom a zaujímavým dizajnom. Ľahko sa tvarujú, sú protišmykové a vysoko odolné. Praktické je aj to, že prepúšťajú vodu.

Podlaha k bazénu 

Rozmýšľate nad terasou s bazénom? V prípade vkusného prevedenia sa bazén určite stane zaujímavou a praktickou súčasťou vašej terasy. Aká podlaha sa ale hodí k bazénu? 

Z vizuálneho hľadiska by ste mohli zvoliť ktorúkoľvek nami spomenutú alternatívu. Avšak, obtiažnejšie je to s ohľadom na praktickosť.

Bazény sú využívané predovšetkým v horúcom počasí, ktoré rozpaľuje keramickú dlažbu. Navyše, drží sa na nej voda. Podobné je to taktiež s kamennou dlažbou. Drevo je zase náročné na údržbu a prílišný kontakt s vodou by mu mohol ublížiť. 

Rozumnejšou alternatívou je v tomto prípade zámková dlažba alebo kamenný koberec, keďže prepúšťajú vodu. Navyše, kamenné koberce sú aj protišmykové. Touto vlastnosťou sa vyznačujú aj niektoré kompozitné drevoplastové dosky, ktoré predstavujú tiež zaujímavú voľbu podlahy k bazénu.

Ako vyriešiť zastrešenie terasy?

Strecha terasy je ďalšou dôležitou kapitolou. Aj keď v súčasnosti sú moderné rôzne pergoly bez prekrytia, nie sú príliš praktické na dlhé letné večery, kedy vás môže pri grilovaní zastihnúť menší dážď. Ak však tento trendový prvok skombinujete s dreveným či sklolaminátovým prekrytím, budete chránení aj pred dažďom.

Obľube sa tešia aj rozličné sedlové, tzv. áčkové typy striech terás, ktoré sú vhodné predovšetkým pre domčeky so sedlovou strechou a priznanými hradami. Toto spojenie dreva a klasickej strešnej krytiny predstavuje skutočne hrejivú kombináciu. Navyše, keďže ide o nízky typ strechy, predovšetkým po stranách, ochráni vás aj pred silnejším dažďom.

Ak hľadáte lacnejšiu variantu, je ňou výsuvná markíza. Tú jednoducho vysuniete a ste tak v bezpečí pred dažďom, aj pred slnkom. Naopak, ak budete chcieť chytiť trochu bronzu, necháte ju zasunutú. Keďže na trhu je v súčasnosti viacero druhov moderných markíz, nemusíte sa báť ani ich lacnejšieho dizajnu.

Za zmienku stoja aj bioklimatické pergoly. Vďaka naklápaniu chránia pred slnkom a dažďom, zabezpečujú prirodzené vetranie a regulujú teplotu či intenzitu svetla.

Vyvýšenie a schodíky

Ak je váš dom položený výrazne nad úrovňou pozemku, je logické, že aj terasa bude vyvýšená. Práve vtedy sa dajú využiť schodíky alebo zábradlie. Schody poslúžia na priamy prechod do záhradky či na dvor a zábradlie splní nielen ochranný účel, ale dodá aj estetický efekt.

Izolácia od ostatných – áno alebo nie?

V súčasnosti sa medzi pozemkami stavajú väčšinou nízke ploty, aby sa zlepšovali vzťahy a komunikácia susedov. Pokiaľ ale preferujete maximálne súkromie, môžete si vašu terasu ohradiť vkusne postavenou stenou, napríklad z dreva či zo zelene. Ani ich kombinácia nepredstavuje zlú voľbu.

Pre tých, ktorí nedokážu vystáť útoky hmyzu, je tu možnosť uzavretia terasy. To sa dá zrealizovať priehľadnými materiálmi, akými sú napríklad sklo či sklolaminát. V horúcich letných dňoch si však takáto miestnosť bude pravdepodobne vyžadovať aj klimatizovanie. Navyše, vytratí sa aj pravý terasový efekt. 

Tipy pre ideálnu terasu

Máte radi zeleň či kvety? Nebojte sa ich použiť. Vdýchnu prostrediu úplne iný život. Obľúbenými sú tiež rôzne typy skaliek, okrasnej kôry či jazierok. V tomto prípade platí, že fantázii sa medze nekladú.

Ideálnym spoločníkom na dlhé večery strávené na terase v kruhu najbližších je bezpochyby aj krb. Jeho tehlové, kamenné či murované prevedenie môže jednoznačne skrášliť celý exteriér. Terasy s krbom sú síce veľmi lákavé, no treba dávať pozor na ich kombináciu s drevenými prvkami.

Bonus na záver

Drevené terasy sme síce spomínali, no samostatnou kategóriou sú paletové terasy. Ak ste milovníkmi prírodných materiálov, mohol by vás tento nápad zaujať. Palety je totižto možné využiť ako hlavný stavebný materiál pri tvorbe terasy. Dokážete z nich vytvoriť nielen podlahu, ale aj stôl, sedenie či ohradenie. Výsledný efekt je tak skutočne zaujímavý.

Nech sa rozhodnete pre akékoľvek prevedenie terasy, nebojte sa pri jej realizovaní, upravovaní a vyzdobovaní experimentovať. Bude to predsa vaše miesto oddychu, v ktorom sa treba cítiť príjemne.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :