Energia zo slnka - fotovoltaické panely a solárne kolektory - byvanie.in

Prispievať k ochrane životného prostredia, produkovať vlastnú energiu, stať sa nezávislým od dodávateľov či ušetriť nejaké peniaze, to všetko je určite lákavou predstavou. Možností je pritom hneď niekoľko. Práve takéto ekologické postupy sa v súčasnosti tešia veľkej obľube aj na Slovensku.

Populárnymi sú predovšetkým solárne kolektory a fotovoltaické panely. Ľudia si ich významy síce často mýlia, no je potrebné ich rozlišovať

Solárne kolektory vs. fotovoltaické panely

Samotná fotovoltaika je technický odbor, ktorý sa zaoberá procesom premeny svetla na spomínanú elektrickú energiu. Kým solárne, resp. slnečné kolektory, slúžia na výrobu tepla pomocou slnka, fotovoltaické panely vyrábajú elektrickú energiu

Solárne kolektory

Ako sme už vyššie spomenuli, ich hlavnou úlohou je starať sa o zohrievanie vody pomocou slnka. Najbežnejšie sa používajú pri ohreve teplej úžitkovej vody. Výhodou solárnych kolektorov je, že časom výraznejšie neklesá ich výkonnosť. Oproti fotovoltaike však majú nižšiu životnosť.

Slnečné kolektory rozdeľujeme na ploché a trubicové. Ploché kolektory sa v porovnaní s trubicovými vyznačujú vyššou odolnosťou voči nepriaznivým meteorologickým podmienkam. V zime sa totižto na jednotlivých častiach trubicových kolektorov drží sneh a námraza, čo zvyšuje riziko prasknutia. Naopak, z plochých sa sneh vytratí rýchlejšie. Trubicové sú ale zase na druhej strane účinnejšie ako ploché.

Fotovoltaické panely

Práve fotovoltaické panely vám môžu zaručiť čiastočnú nezávislosť od dodávateľov a s ňou spojené šetrenie financií. Samozrejme, vyžaduje si to aj vyššiu počiatočnú investíciu. Pre zopakovanie, takéto panely slúžia na výrobu elektrickej energie. Základnými typmi fotovoltaických elektrární sú ON GRID, OFF GRID, HYBRID-ná elektráreň a fotovoltaický ohrev vody.

GRID ON je systém pripojenia na verejnú elektrickú sieť, kedy všetka nespotrebovaná energia spadá práve do verejnej siete. Ide o najlacnejší a najjednoduchší spôsob zapojenia. Ak však nastane výpadok verejnej elektrickej siete, musí byť vypnutá aj fotovoltaická elektráreň. Väčšina technológií meničov má túto funkciu v sebe už zabudovanú.

TIP: V tomto prípade by mohla pomôcť virtuálna batéria. Toto virtuálne úložisko umožňuje zákazníkovi ukladať doň prebytočnú energiu, ktorú následne využije v čase, kedy ju bude potrebovať. Niektoré spoločnosti ponúkajú dokonca také riešenie, v ktorom sa nespotrebovaná energia ukladá priamo na ohrev teplej vody.

V prípade systému GRID OFF je elektrický rozvod oddelený od verejnej elektrickej siete. Nahromadená energia z celého dňa sa uskladňuje pomocou akumulátora a nabíjačky. Tento spôsob zapojenia je vhodný napríklad pre chaty, ktoré nemajú verejnú elektrickú sieť v dosahu. 

TIP: Existujú 12/24 V a aj 230 V systémy. 12/24 V sú lacné, čiže ak potrebujete GRID OFF napríklad na svietenie, oplatí sa viac 12/24 V systém a 12/24 žiarovky.

Výhodou systému HYBRID je, že dokáže pracovať dvojako. Ak je verejná sieť v prevádzke, správa sa ako GRID ON. Naopak, počas výpadku prechádza do režimu GRID OFF. Negatívom je vyššia investícia a zložitejší spôsob zapojenia.

TIP: Hybridné fotovoltaické panely v domácnostiach slúžia aj ako záložný zdroj. Pri výpadku prúdu tak máte nabité baterky a vaša domácnosť je zálohovaná.

Fotovoltaický vs. solárny ohrev vody

Rozdiel medzi fotovoltaickým a solárnym ohrevom vody je v technológii premeny svetla na energiu. Solárny ohrev vody premieňa svetlo priamo na teplo, čím zohrieva teplú vodu, ktorú používate v domácnosti. Fotovoltaický ohrev vody premieňa svetlo na elektrickú energiu, ktorá sa nasledovne spotrebúva v elektrickom bojlery. Účel oboch systémov je rovnaký, akurát v každom je použitá iná technológia.

Fotovoltaická strešná krytina

Fotovoltaika už nejaký ten čas nie je len o rozsiahlych paneloch, ktoré sa umiestňujú na strechu, do záhrady či na iné miesta. Do jej popredia sa dostáva práve spomínaná fotovoltaická strešná krytina.

Lákavý dizajn, vysoká efektivita (a cena)

Pokiaľ sa váš dom nachádza, resp. bude nachádzať, v lokalite, do ktorej sa klasické solárne panely jednoducho vizuálne nehodia, nemusíte sa strachovať. Fotovoltaická strešná krytina láka svojich zákazníkov predovšetkým prirodzeným dizajnom. Vyzerá totižto ako tradičná strešná krytina.

Veľkou výhodou je, že máte možnosť určiť si výšku investície. Môžete si zadovážiť len niekoľko kusov solárnej strešnej krytiny a zvyšok pokryť tou klasickou. Ak ju však uložíte na celú plochu strechy, maximalizujete tak efektivitu jej výkonu.

Pokiaľ vám ale rozpočet nedovolí pokryť solárnou krytinou celú strechu, v budúcnosti si ju môžete dokúpiť a vymeniť tradičnú za fotovoltaickú.

Jej cena je síce stále výrazne vysoká, no veríme, že vďaka napredujúcim technológiám sa bude časom znižovať.

Dotácie Zelená Domácnostiam II

V dôsledku využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach sa čoraz viac vyskytujú aj rôzne dotácie na ekologické zariadenia. Z projektu Zelená Domácnostiam II, ktorý je schválený na obdobie od roku 2019 do roku 2023, je možné získať pre rodinný dom dotácie do výšky 1750 EUR na slnečné kolektory, 1500 EUR na fotovoltaické solárne panely, 3450 EUR na tepelné čerpadlo a 1500 EUR na kotol na biomasu.

Pre získanie dotácie je však potrebné splniť hneď niekoľko podmienok. Musíte vyplniť žiadosť a návrh riešenia, získať kontakt na zhotoviteľa, požiadať o poukážku a zaregistrovať ju u zhotoviteľa. Aktuálne informácie sa dozviete priamo na stránke Zelená domácnostiam, v podmienkach podpory.

Otázka budúcnosti

Vzhľadom na zvyšovanie nárokov na energetické kategórie novostavieb je logické, že sa využívanie obnoviteľných zdrojov energie stáva jednou z hlavných otázok budúcnosti. Aj preto v nej budú mať svoje miesto slnečné kolektory, fotovoltaické panely či fotovoltaická strešná krytina. Ide totiž o čistú energiu bez čerpania neobnoviteľných zdrojov energie.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :