Vertikálna záhrada vynikne nielen v interiéri, ale aj v exteriéri - Byvaniein.sk

Vertikálnu záhradu môžete poznať aj pod slovnými spojeniami ako živá či zelená stena. Tieto pomenovania predstavujú spôsob pestovania rastlín, ktoré rastú v smere zhora dole.

Keďže takáto záhradka nie je priestorovo náročná, perfektne vynikne aj na menších plochách, ako napríklad v byte či na balkóne. Veľkou výhodou je, že na jej realizáciu nemusíte byť žiadnym profesionálom a hravo to zvládnete aj svojpomocne. Navyše, je využiteľná v exteriéri, aj v interiéri.

Umiestnenie vertikálnej záhrady

Vertikálna záhrada perfektne vynikne v interiéri, aj v exteriéri. Svoje uplatnenie nájde predovšetkým v existujúcich priestoroch a útvaroch, akými sú steny, ploty či zábradlia. 

Vertikálna záhrada v interiéri

Okrem estetického zážitku ju môžete aj prakticky využívať. Slúži totižto ako prírodná izolácia. V lete ochladzuje steny a v zime chráni pred chladom a tepelnými stratami. Z týchto dôvodov sa hodí napríklad do vašej obývačky.

Keďže zeleň a rastliny zvyšujú vlhkosť a v interiéri pôsobia aj ako prirodzené lapače prachu, ich prítomnosti sa potešia najmä alergici. Práve preto je vertikálna záhrada vhodná aj do spálne či detskej izby.

Z praktického hľadiska výborne zapasuje aj do kuchyne. Vzhľadom na to, že neponúka len možnosť pestovania okrasných rastlín, ale aj úžitkových, v kuchyni si môžete vytvoriť svoju vlastnú záhradku s bylinkami či drobnou zeleninou.

V neposlednom rade netreba zabúdať na to, že rastliny majú všeobecne pozitívny psychologický efekt na ľudský organizmus a pomáhajú znižovať stres. Aj kvôli tomu je ich umiestnenie do interiéru viac ako užitočné.

Vertikálna záhrada v exteriéri

Okrem toho, že okrasné rastliny či kvety dotvárajú estetický zážitok z celého exteriéru, zlepšujú aj mikroklimatické podmienky. To znamená, že na váš dvor bude nielen príjemný pohľad, ale bude sa vám v ňom aj dobre dýchať.

V prípade vhodného umiestnenia môže vertikálna záhrada poslúžiť ako ochrana pred slnečným žiarením alebo hlukom. Pri jej realizácii na terase či na dvore môžete zase zefektívniť vaše súkromie pred susedmi.

Živej stene na vašom dvore sa určite poteší aj miesta fauna. Rastliny, kvety a zeleň sú totižto prirodzeným útočiskom a domovom napríklad pre vtáky a hmyz.

Ako vytvoriť vertikálnu záhradu

Pri tvorbe vertikálnej záhrady máte viacero možností. Môžete si ju vytvoriť svojpomocne, kedy vám vystačí aj to, čo nájdete doma. Ak však neskladujete staršie predmety alebo nie ste domácim kutilom, s výberom správneho materiálu vám poradia v každom dobrom záhradkárstve. Pokiaľ uprednostňujete prácu profesionálov, oslovte špecializovanú firmu.

Vertikálna záhrada svojpomocne

Realizáciu vertikálnej záhrady zvládnete aj svojpomocne. Stačí vám k tomu pozitívny vzťah k manuálnej práci a záhradkárčeniu. Môžete použiť staré kvetináče alebo skrinky, ktoré ošetríte, naplníte zeminou, zasadíte rastliny a zavesíte ich na stenu či zábradlie. Skúste sa rozhliadnuť po vašom dvore, dielni alebo povale a určite nájdete niečo, čo by sa dalo využiť.

Ak si chcete vytvoriť živú stenu svojpomocne, ďalšou možnosťou je kúpa špeciálnej plsti. Ide o textilný záves s vreckami, ktoré sú určené na zeminu a rastliny. Keďže do takýchto vrecúšok sa ale nezmestí veľké množstvo substrátu, je potrebné dbať na hydratovanie a prihnojovanie. Taktiež dávajte pozor na južnú stranu a nadmerné slnečné žiarenie.

Profesionálna vertikálna záhrada

Ak si potrpíte na precíznosť a profesionálnosť, môžete kontaktovať firmy, ktoré sa špecializujú na tvorbu vertikálnych záhrad. Nie je to ale najlacnejšia záležitosť. Na druhú stranu, profesionáli sa postarajú o to, aby vašej vertikálnej záhrade nič nechýbalo. Pri jej realizácii totižto dbajú na vhodné umiestnenie a využívajú špeciálne konštrukcie s automatickým zavlažovacím a vyživovacím systémom.

Tento druh vertikálnych záhrad je obľúbený predovšetkým v interiéri, kde sa pomocou špeciálnych konštrukcií dajú postaviť v priestore aj samotné živé steny, ktoré poslúžia ako predelenie priestoru. Spomínaný spôsob sa používa napríklad v kancelárskych priestoroch alebo pri predelení obývačky a kuchyne.

Samozrejme, ak by ste mali záujem o realizáciu takejto profesionálnej vertikálnej záhrady v exteriéri, napríklad na bráne, na plote alebo na balkóne, špecialisti vám určite poskytnú vhodné riešenia. Avšak, starostlivosť o vertikálne záhrady v interiéri, kde sú klimatické podmienky takmer nemenné počas celého roka, je podstatne jednoduchšia.

Vhodné rastliny pre vertikálnu záhradu

V prípade, že sa rozhodnete pre tvorbu zelenej steny svojpomocne, odporúčame vám zvoliť si do exteriéru neopadavé rastliny, ktoré nie sú náročné na klimatické podmienky. Najvhodnejšími sú rôzne okrasné trávy, bylinky či papraďorasty.

Keďže v interiéri sú klimatické podmienky takmer nemenné počas celého roka, pri výbere rastlín môžete byť kreatívnejší. Nebráňte sa možnosti kombinovania a pokúste sa kreatívne spojiť viacero rôznych druhov. Obľúbenými sú napríklad antúrie, brečtany, figovníky a ďalšie iné.

Keď si však pre realizáciu vertikálnej záhrady vyberiete špecializovanú firmu, tá vám s výberom vhodných rastlín určite poradí.

Tipy pre vertikálnu záhradu

Spôsobov, kde a ako umiestniť vertikálnu záhradu, je skutočne veľa. Ako sme si spomenuli vyššie, vynikne v interiéri, aj v exteriéri, využitie nájde v dome, v byte, na dvore, na terase či na balkóne. My sme si však pre vás pripravili dva špeciálne tipy pre vertikálnu záhradu.

Vertikálna záhrada z paliet

Kreatívnou alternatívou živých stien je napríklad vertikálna záhrada z paliet. Paletu stačí vhodne očistiť a môžete si vybrať, či ju zavesíte na stenu alebo ju necháte na zemi. Taktiež máte možnosť sypať zeminu a sadiť rastliny priamo do nej alebo pripevniť kvetináče na jej jednotlivé časti.

Vertikálna záhrada z rebríkov

Ak vám doma prekáža starý rebrík, vyskúšajte si z neho urobiť vertikálnu záhradu. Očistite ho a pripevnite naň kvetináče. Výsledný efekt vás určite milo prekvapí.

Rada na záver

Ak máte vzťah k záhradkárčeniu, prípadne by ste si ho radi vybudovali, nebojte sa skúšať. Nájdite si doma predmety, z ktorých sa bude dať vyrobiť vertikálna záhrada a pustite sa do práce.
Pokiaľ sa ale bojíte, že by vaša práca vyšla nazmar, poraďte sa v najbližšom záhradkárstve. V každom prípade, živá stena je určite tou správnou voľbou pre váš domov.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :