Zelená strecha - ekologický spôsob zastrešenia - byvanie.in

21. storočie. Čas, kedy sa architektonická dokonalosť prepája s užitočnosťou. S rozsiahlou výstavbou obytných i priemyselných budov sú zelené plochy v meste nahrádzané betónovou džungľou. Nemusí to však byť celkom tak. Strechy totiž ponúkajú nové možnosti využitia.

Zelená strecha je moderným a efektívnym riešením pre každého ekologicky zmýšľajúceho investora. Prírodný prvok vložený do čisto mestského prostredia je nielen estetický, no zároveň priaznivo pôsobí na ekosystém a revitalizuje zastavané plochy. Verejné budovy a rodinné domy sú tak chránené pred vonkajšími výkyvmi teplôt, čo koniec koncov šetrí aj účty za energiu.

Odkiaľ k nám prišli zelené strechy?

Ako prví začali zelené strechy používať obyvatelia severnej Európy. Kvôli chladnému počasiu potrebovali svoj príbytok zatepľovať. Príkladom je typický islandský dom nazývaný sodhouse, ktorý má zatrávnenú strechu tvorenú až troma vrstvami rašelinových kobercov. Tieto koberce sú naukladané na suchých vetvách pokrytých kôrou alebo trávou. Vďaka takýmto strechám sú domy izolované od vonkajšieho chladu.

Dnes, zásluhou pokročilej technológie a moderných materiálov, môžete zelenú strechu efektívne nainštalovať na váš dom alebo garáž už za pár hodín. Čo všetko k tomu potrebujete a kam ju umiestniť si prečítate v nasledujúcich riadkoch.

zdroj: pixabay.com

Kam umiestniť zelenú strechu?

Zelená strecha sa inštaluje na akýkoľvek funkčný strešný plášť, ktorého nosná konštrukcia znesie dodatočnú záťaž trávniku. Nezáleží na tom, či je strecha s klasickým, obráteným, alebo kombinovaným poradím vrstiev. Môžete ju nainštalovať na strechu rodinného domu, garáže či rôznych technických budov. Fantázii sa medze nekladú. Strechy s nízkym porastom sú však náročnejšie na statiku a konštrukčné detaily.

Z čoho sa skladá zelená strecha?

Zelená strecha pôsobí ako dokonalo zatrávnená zelená plocha s rôznymi kvetmi alebo kríkmi. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo sa skrýva pod najvrchnejšou vrstvou zelenej trávy.

Vegetačné súvrstvie zelenej strechy môže mať dokopy až sedem vrstiev. 

Tou najvrchnejšou sú rastliny, ktoré vyrastajú zo zeminy. Ďalšou zložkou je substrát, ktorý vyživuje ich korienky. Prerastania korienkov sa však báť nemusíte. Zelená strecha je plne izolovaná. Navyše, hmota hydroizolačných materiálov býva doplnená o chemické komponenty, ktoré korienky prirodzene odpudzujú.

Ďalšími vrstvami sú:

  • filtračná vrstva (väčšinou syntetická textília) – zachytáva čiastočky zo substrátu pred vniknutím do nižších vrstiev
  • drenáž (napríklad štrk) – odvádza prebytočnú vodu a dovoľuje korienkom dýchať
  • hydroakumulačná vrstva – tvorí zásoby zachytenej vody
  • hydroizoláciazabraňuje prenikaniu vody do konštrukcie budovy
  • tepelná izolácia (zväčša z minerálnej vlny)
  • parotesná zábrana
  • nosná konštrukcia

Zelená strecha reguluje teplotu vo vnútri objektu. V lete väčšinu slnečného žiarenia zachytia rastliny a v zime izoluje proti chladu vzduchová vrstva a strešný substrát.

Druhy zelených striech

Zelené strechy sa delia podľa nosnosti na extenzívnu a intenzívnu strešnú zeleň.

Konštrukcia extenzívnej strešnej zelene dokáže uniesť 60 až 300 kg/m² jednoduchých rastlín. Machy a trávnaté koberce potrebujú substrát hrubý 3 až 6 cm, vysadená tráva a kvety 6 až 15 cm a plazivé dreviny 15 až 20 cm.

Intenzívna strešná zeleň má konštrukciu s nosnosťou až 1000 kg/m². Zemina má obvykle hrúbku 1 až 1,3 m a môžu sa do nej posadiť aj kríky či nižšie stromy.

zdroj: pixabay.com

Benefity zelených striech

Zelené strechy potešia nielen oko pozorovateľa, ale aj peňaženku majiteľa či nájomníka. Tým, že zmierňujú vonkajšie teplotné výkyvy, znižujú náklady na klimatizáciu a vykurovanie domu. V prípade najväčších námraz zachytávajú najnižšie teploty horné vrstvy a na samotnej fólii je tak teplota už oveľa prijatelnejšia.

Zelené strechy sa ďalej podieľajú na tvorbe kyslíka a zadržiavanie škodlivého skleníkového plynu, oxidu uhličitého. Zo vzduchu filtrujú prachové častice a pomáhajú ich zadržiavať. Okrem už spomenutého majú zelené strechy množstvo ďalších výhod.

Dlhšia životnosť strechy domu

Zelená strecha chráni dom pred mechanickým poškodením. Ak budete potrebovať na strechu niečo dodatočne namontovať, nemusíte sa báť, že by tá vaša bola poškriabaná alebo zničená.

Prirodzený tlmič hluku

Budíte sa počas daždivej noci na neutíchajúce bubnovanie kvapiek? Zelené strechy sú vynikajúcim tlmičom hluku. Dokážu ho totiž zredukovať až o 50 decibelov.

Zadržiavanie vody

Strešný substrát a hydroakumulačná vrstva efektívne zadržiavajú vodu, ktorú si postupne čerpajú rastliny. Z nich sa následne vyparuje do ovzdušia. Prostredie sa tak udržuje prirodzene vlhké, čím sa znižuje riziko požiaru objektu a jeho následného šírenia. 

TIP: Radi šetríte? V prípade vlastníctva zelenej strechy môžete požiadať o zníženú sadzbu za stočné (odvod vody do kanalizácie). Zelené strechy totiž odľahčujú kanalizácie.

Ochrana biodiverzity

Zelené strechy môžu znova naštartovať zdravý ekosystém a poskytnúť prostredie pre hmyz, vtáky alebo mikroorganizmy.

Vyššia hodnota objektu

Príjemné prostredie pozitívne vplýva aj na psychické zdravie človeka. Zelená strecha môže byť preto veľkým plusom pri predaji či prenájme domu. 

Súkromná záhradka

Zelené strechy môžu slúžiť aj ako záhradky na pestovanie domácej zeleniny a ovocia. Môžete ju využiť napríklad ako priestor pre rôzne hry alebo oddych s rodinou. Stáva sa novou, plne využiteľnou plochou vašej domácnosti.

zdroj: unsplash.com

Nevýhody zelených striech

Tak ako každá minca má dve strany, aj zelené strechy majú niekoľko menších nevýhod. V prvom rade rozhodne nie sú vhodné pre pohodlných ľudí, nakoľko potrebujú pravidelnú údržbu. Okrem toho sú konštrukčne náročnejšie. Nosná konštrukcia musí byť silná, aby celú strechu udržala a hydroizolačná vrstva musí byť dokonalá, aby do domu nezačalo zatekať.

Slovo na záver

Prínos zelenej strechy oceníte najmä v prípade, ak máte dom alebo pracovisko v husto osídlenej oblasti. Môže byť vaším únikom od okolitého rušného sveta a každodennej reality.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :