5 najkrajších staníc sveta pre dokonalé cestovanie - Byvaniein.sk

Väčšina ľudí túži cestovať, spoznávať nové kultúry, objavovať najzaujímavejšie stavby sveta a nasávať čaro dní strávených vo svete. Dnešná doba ponúka mnohé spôsoby, ako realizovať dobrodružné cesty. Vyberte sa za dobrodružstvom napríklad pomocou vlakovej či autobusovej dopravy, ale aj metrom. Predstavíme vám najkrajšie stanice sveta, ktoré vás svojou unikátnosťou nadchnú, a určite ich budete chcieť navštíviť.

Vlaková stanica New York City (Manhattan) – Oculus

Spojené štáty americké sú typické megalomanstvom, a to aj vo vlakovej doprave. Vlaková stanica The World Trade Center Transportation Hub, známa ako Oculus, je dopravný uzol v New York City spájajúci vlakovú dopravu a dopravu metrom celkovo jedenástimi linkami. Autorom tohto majstrovského diela je architekt Santiago Calatrava povestný nedodržiavaním stavebných rozpočtov. To je dôvod, prečo stavba jednej z najkrajších staníc sveta, Oculus, presiahla plánovaný rozpočet o takmer 2 miliardy dolárov, čo z nej činí najdrahšiu železničnú stanicu sveta.

Nevšednosť stanice Oculus má svojich fanúšikov aj neprajníkov. Tí ju častujú prívlastkami „predražená“ či „škaredá“. Dĺžka 107 m, šírka 35 m a výška 29 m, to sú miery tejto majestátnej stavby. Stanica sa vyznačuje dvoma radmi bielych, ostro sa zdvíhajúcich rebier stretávajúcich sa vysoko nad zemou. Santiago Calatrava sa pri tvorbe inšpiroval krídlami holubice a vytvoril tak komplex s jedinečnou atmosférou. Latinské pomenovanie Oculus je vyjadrením tvaru strešného okna – vypuklý ovál zo skla a ocele, pripomínajúci ľudské oko. V jej blízkosti sa nachádza jeden z najkrajších hotelov sveta, hotel Mandarin Oriental.

Zdroj: pixabay.com

Vlaková stanica Lisabon – Garo de Oriente

Santiago Calatrava je autorom aj vlakovej stanice v Lisabone. Na výrobu vlakovej stanice Oriente bolo použitého mnoho materiálu, najmä železo, sklo a liatina, čo vytvorilo nezameniteľnú mrežovú konštrukciu, ktorou sa táto stanica vyznačuje. Súčasťou Garo de Oriente je aj stanica lisabonského metra, autobusová stanica, nákupné centrum či policajná stanica, a preto je nenahraditeľnou tepnou Lisabonu.

Oriente patrí v súčasnosti medzi významné stanice sveta. Začiatok jej pôsobenia sa datuje do roku 1998, kedy jej patrilo prvenstvo najväčšej stanice Portugalska, a tiež získala cenu Brunel Award v kategórii nových veľkých stavebných projektov. Napriek tomu, že je situovaná v priemyselnej oblasti Lisabonu, na kráse jej to vôbec neuberá.

Zdroj: pixabay.com

Metro stanica Neapol – Toledo

Každý správny cestovateľ cestuje aj v srdci samotnej metropoly, ktorú objavuje, a preto by sme vám radi predstavili metro stanicu Toledo. Stanica sa nachádza v malebnom talianskom meste Neapol. Jej povznášajúci vzhľad navrhol španielsky architekt Oscar Tusquets Blanca a na dekorovaní sa podieľal Williama Kentridge.

Toledo patrí medzi najočarujúcejšie stanice sveta. Cestovanie metrom vám bude pripomínať dobrodružné skúmanie morského dna a oválny otvor – „Crater de luz“ vás následne vyvedie von, sťaby vyplávanie na morskú hladinu. Predierajúce sa slnečné lúče cez „Crater de luz“ vás pohltia a vy sa ponoríte do pomyselného morského sveta. Ale pozor! Nezabudnite vplávať do vagóna metra, aby ste ho nezmeškali. Táto futuristická stavba získala v roku 2013 cenu LEAF Award v kategórii „Verejná budova roka“. Posúďte sami, či by sa vám takéto čakanie na metro páčilo.

Zdroj: pixabay.com

Metro stanica Moskva – Majakovskaja

Moskovské metro je 4. najvyťaženejšie metro sveta. Denne ho využije približne 9 miliónov pasažierov. Úctyhodný počet osôb, ktoré metro v Moskve prepraví, nie je však jeho jediným špecifikom. Práve naopak. Tento dopravný uzol je známy aj dych berúcimi stanicami. Metro stanica Moskva – Majakovskaja je slávnou a najviac fotografovanou stanicou sveta. Názov má po ruskom prozaikovi a básnikovi Vladimírovi Majakovskom. 

Stanica sa nachádza v samotnom srdci Moskvy, ktorá je známa aj ako jedno z miest s najkrajšou architektúrou. Na výstavbu bol použitý mramor, vápenec a žula. Strop sa zvažuje a vytvára charakteristickú klenbu s 25 mozaikami. Architekt Alexej Duškin sa inšpiroval univerzálnym dekoratívnym štýlom art deco a socialistickým realizmom vyzdvihujúcim úspechy socializmu v reálnom živote. Táto impozantná stanica je otvorená od roku 1938 a nebola využívaná len na dopravné účely, ale aj ako kryt na ochranu osôb pred leteckými útokmi počas druhej svetovej vojny.

Zdroj: roadsandkingdoms.com

Autobusová stanica Bratislava – Stanica Nivy

Na chvíľu vás prenesieme do budúcnosti a predstavíme vám Stanicu Nivy v Bratislave. Projekt novej autobusovej stanice v Bratislave pre svoju rozsiahlosť prekonal aj najväčšiu železničnú stanicu na Slovensku – Hlavnú stanicu v Bratislave. Moderné centrum nachádzajúce sa na rohu Svätoplukovej ulice a Mlynských nív bude disponovať autobusovým terminálom, nákupným centrom, tržnicou s čerstvými a lokálnymi potravinami a mnohými reštauráciami, kaviarňami, aj fastfood občerstveniami.

Dominantou komplexu bude Nivy Tower s výškou 125 m a tzv. „zelená strecha“ vytvárajúca mestské záhrady, v ktorých si každý príde na svoje. Nájdete v nich dokonca aj bežeckú dráhu a rôzne vybavenie na šport a oddych. Autorom konceptu Stanice Nivy je britská architektonická kancelária Benoy v spolupráci so slovenským ateliérom Siebert a Talaš. Vďaka zápalu posunúť mesto Bratislava bližšie k svetovým metropolám sa môžeme už o chvíľu pýšiť autobusovou stanicou, ktorá sa jedného dňa možno zaradí medzi najkrajšie stanice sveta.

Zdroj: hbreavis.com

Boli ste sa už previezť na niektorej zo spomínaných veľkolepých staníc sveta? Podeľte sa s nami v komentároch, aké stanice sveta ste navštívili vy a čo vás na nich zaujalo. Možno práve vďaka vám sa niekto iný odhodlá na cestu okolo sveta.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :