Ako efektívne zariadiť malú kúpeľňu? - Komfort aj v malom - Byvaniein.sk

Aj malé priestory môžu plnohodnotne zastávať svoju funkciu. Viete, ako efektívne zariadiť malú kúpeľňu?

Keď povieme, že bungalovy ovládli pokročilé 21. storočie, pravdepodobne s nami budete v mnohých ohľadoch súhlasiť. V porovnaní s poschodovými domami, resp. staršími rekonštruovanými, ponúkajú hneď celú radu výhod. Tým však v žiadnom prípade nechceme zatracovať, či už poschodové, alebo rekonštruované domy. Tie disponujú v konečnom dôsledku inými nespornými benefitmi.

Bungalovy sme však spomenuli najmä preto, že jedným z nepísaných, no zároveň zaužívaných pravidiel ich návrhov a výstavby je situovanie jednej plnohodnotnej kúpeľne a malej doplnkovej WC miestnosti. Z nášho pohľadu je to však mrhanie potenciálom. Pokiaľ môžete náhodou z niektorej z miestností ubrať, prečo neurobiť z malého WC rovno malú plnohodnotnú kúpeľňu? Nielenže si povieme, ako na to, ale ešte k tomu pridáme aj zopár tipov, ako zariadiť malú kúpeľňu.

zdroj: pixabay.com

Ako získať dve plnohodnotné kúpeľne?

Samozrejme, je nám jasné, že nasledujúce scenáre nebudú možnými v prípade niektorých katalógových projektových dokumentácií. Pokiaľ sa v nich však nájdete, stoja minimálne za zváženie. Na druhej strane, ak plánujete projekt na mieru, môžete nasledujúce rady aplikovať priamo do neho.

Vystačíte si aj s menšími rozmermi

V prvom rade sa zamyslite nad tým, či skutočne potrebujete obrovské zádverie, obrovskú komoru alebo jednu prehnane veľkú kúpeľňu. Ak sa niektoré z týchto miestností nachádzajú v blízkosti vášho malého WC, nedá sa z nich kúsok ubrať? Vďaka tomu sa môže z malého WC razom stať plnohodnotná kúpeľňa. Síce nebude oplývať miestom nazvyš, no zaručene si vystačíte aj s menšími rozmermi.

Aké rozmery sú potrebné na malú plnohodnotnú kúpeľňu?

Vychádzajme z klasického obdĺžnikové prevedenia. Na obstavbu záchodu je potrebných zhruba 80 cm, čo je skutočne postačujúce, svojím spôsobom aj luxusné. Hneď vedľa záchoda môžete situovať napríklad užšiu časť vane. Tá môže mať pri praktických modeloch šírku asi 70 cm. Dostávame teda celkovú šírku kúpeľne 1,5 m. Ako je to ale s dĺžkou?

V tomto prípade sa treba odpichnúť od vane. Na trhu zoženiete 70 cm široké modely s dĺžkou okolo 1,6 m. Keď rátame so 70-kami dverami, vychádza nám z toho potrebná dĺžka malej kúpeľne približne 2,4 m (aj s rezervou). Umývadlo môžete situovať napríklad oproti toalete.

Malá kúpeľňa podľa našej kalkulácie by mala teda 1,5 m (šírka) x 2,4 m (dĺžka), čo predstavuje 3,6 metrov štvorcových.

zdroj:pixabay.com

Ako zariadiť malú kúpeľňu?

To najdôležitejšie, rozmiestnenie jednotlivých prvkov, máme vďaka predošlým riadkom úspešne za sebou. V ďalšej časti článku si ukážeme, ako získať v malej kúpeľni nejaké tie centimetre navyše.

Zasekajte záchod

Obstavba záchoda štandardne vyčnieva do priestoru aj niečo cez 20 cm. Pokiaľ máte dostatočne široké obvodové múry a situujete záchod práve na ne, môžete záchod zasekať. Síce ide o pomerne zložitú a zdĺhavú prácu, no skúsený vodár vám s ňou dozaista pomôže. A navyše, získate tým potrebné centimetre.

Tip na článok: Kúpeľňa snov – ktorá kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Vyberajte malé umývadlo

Na trhu nájdete takpovediac nespočetné množstvo umývadiel rôznych typov a tvarov. Vybrať si z nich je síce náročné, no dáme ruku do ohňa za to, že nebudete mať problém nájsť také, ktoré sa zmestí aj do malej kúpeľne.

Tip: Do malej kúpeľne perfektne zapasuje užšie umývadlo s rohovým otvorom na batériu alebo umývadlo, ktoré prečnieva cez predok umývadlovej skrinky.

Tutovkou je rohová vaňa

Pokiaľ by ste chceli zariaďovať kúpeľňu tak, ako sme to opisovali o čosi vyššie, jasnou tutovkou je rohová vaňa – či už v tvare „slzy“, alebo s tupými uhlami. Vhodne „zrezanou“ vaňou dokážete razom získať centimetre, ktoré oceníte napríklad pri umývaní rúk alebo pri pohodlnejšom prechode k toalete.

Tip: Rohová vaňa nemusí byť nutnosťou, ak by ste sa rozhodli napríklad pre klasickú vaňu so šírkou 1,5 m a umiestnili by ste ju po celej šírke kúpeľne. Stále vám totižto zostáva zhruba 2,5 metrov štvorcových na rozmiestnenie umývadla a záchoda.

Zostane miesto na nejakú komodu?

V prípade, že sa vám podarí ušetriť čo najviac centimetrov, áno. Nerátajte však s ničím obrovským. Na uteráky, prípadne tašku na špinavú bielizeň, to však perfektne postačí. Okrem toho, ďalší úložný priestor môžete získať napríklad vkusnou drevenou poličkou. A koniec koncov, čo-to sa zmestí aj do skrinky pod umývadlo.

Tip: Aby ste vniesli do vašej malej kúpeľne čo najoriginálnejšieho ducha, môžete do nej použiť napríklad kamenný obklad. Perfektne vynikne obzvlášť pri obkladaní vane.

Kam s práčkou či sušičkou?

Keďže čarovať nevieme, do tak malej kúpeľne už práčku so sušičkou pravdepodobne nenarveme. Ak by ste si ale dávali robiť nábytok na mieru, prípadne by ste oželeli komodu, s odretými ušami by sa to mohlo podariť. Pri nábytku na mieru však počítajte s vyššími nákladmi. Na druhej strane, stále máte v zálohe druhú (väčšiu) kúpeľňu. Práčku so sušičkou môžete pohodlne umiestniť do nej.

Komfort, ktorý je na nezaplatenie

Prečo sa ale snažíme urputne vyzdvihovať dve plnohodnotné kúpeľne pred jednou veľkou kúpeľňou doplnenou o malé WC? Rodiny s deťmi, prípadne 2 rodiny žijúce v jednej domácnosti, ktoré sa „bijú“ o kúpeľňu, by to určite pochopili. Z tohto pohľadu je komfort, ktorý môže do vašej domácnosti vniesť jedna malá kúpeľňa navyše, skutočne na nezaplatenie.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :