Ako si vybrať ideálny záhradný domček - Byvaniein.sk

Starostlivosť o záhradu je pre mnohých ľudí nezameniteľným oddychom a zároveň zaslúžilou prácou, ktorá prináša estetické, ale aj praktické výsledky. Pre uskladnenie záhradného náradia je záhradný domček ideálnym riešením. Mnoho záhradkárov sa zhoduje v názore, že dobrý a kvalitný záhradný domček dokáže uľahčiť a spríjemniť prácu na záhrade. Poradíme vám, ako si vybrať záhradný domček podľa vašich predstáv a potrieb. Plechový, plastový, drevený, hotový alebo svojpomocne postavený? Výber je iba na vás.

Výber záhradného domčeka

Pred kúpou záhradného domčeka by ste si mali rozmyslieť, na čo bude domček slúžiť. Väčšinou sa záhradné domčeky používajú na uskladnenie náradia a techniky používanej pri úprave záhrady. Niektoré typy domčekov sú však prispôsobené aj na rekreačné využitie. Záhradné domčeky preto môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • účelové – Účelové záhradné domčeky sú určené na uskladnenie záhradného náradia a techniky. Veľkosťou sa pohybujú okolo 10 m² a môžu byť plechové, drevené, alebo plastové.
  • so širším využitím – Väčšie drevené domčeky ponúkajú široké využitie a plochu od 12 m² do 25 m² (bez stavebného povolenia), čo umožňuje využívať ich aj ako malú rekreačnú chatku. Ak si chcete na svojej záhrade okrem pestovania zeleniny aj príjemne oddýchnuť, prípadne organizovať záhradné párty s priateľmi, drevený domček väčších rozmerov bude pre vás ideálnou voľbou.
Záhradné domčeky môžete využiť rôznorodo, napríklad aj ako plážové domčeky.

Rozhodujúci je materiál

Materiál, z ktorého je záhradný domček vyrobený, ovplyvňuje nielen cenu, ale najmä funkčnosť domčeka. Odvíja sa od neho aj účel, na ktorý bude domček používaný. Na trhu nájdeme tri druhy záhradných domčekov – plechové, plastové, alebo drevené.

Plechové záhradné domčeky

Plechové záhradné domčeky sú veľmi stabilné a najlepšie odolávajú poveternostným vplyvom. Plech je pevný, preto je domček ľahko prenosný a inštalácia veľmi jednoduchá. Zároveň ide o najlacnejší variant, ktorý nájdete vo viacerých farebných odtieňoch. 

Plechové záhradné domčeky sú určené pre skladovanie náradia, často sa predávajú bez podlahy, takže domček z plechu určite nie je vhodnou alternatívou pre záhradkárov, ktorí by chceli domček využívať aj ako prístrešok či chatku.

Plastové záhradné domčeky

Ďalšími účelovými záhradnými domčekmi sú plastové domčeky, ktoré sú tiež veľmi odolné voči poveternostným vplyvom, a nie je potrebná ich zvýšená údržba. Nevýhodou je, že plast je veľmi ľahký materiál, čo je na jednej strane pozitívne pri prenose a inštalácii, avšak domček je kvôli tomu aj pomerne nestabilný. Problém by preto mohol nastať pri zvýšenom tlaku ťažkého náradia na vnútorné steny alebo pri vonkajších vplyvoch, ako napríklad pri silnom vetre či krupobití. Taktiež ide o cenovo dostupný variant.

Drevené záhradné domčeky

Drevo je v prípade záhradných domčekov úplnou klasikou, ktorá spĺňa aj estetické parametre pre zapadnutie do prírodného prostredia záhrady. Na trhu nájdete množstvo drevených záhradných domčekov, ktoré sú určené primárne pre účelové používanie, ale aj také, ktoré môžete využívať aj na prespanie alebo rekreáciu v rámci svojej záhradky. 

Výhodou dreva je najmä dobrá tepelná izolácia, avšak s dreveným povrchom sa spája aj potreba zvýšenej starostlivosti, aby ste domček chránili pred nepriaznivým počasím.

Údržba záhradného domčeka

Pri plechových a plastových záhradných domčekoch je údržba jednoduchá a nevyžaduje si špeciálne prípravky alebo náradie. Plech a plast je odolný, samotný povrch je upravený už od výroby, preto stačí domček raz za čas očistiť od prípadných nečistôt. Iné, a zároveň zložitejšie, je to pri drevených záhradných domčekoch, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť najmä v podobe impregnácie.

Čo potrebujete pre údržbu dreveného záhradného domčeka

Na starostlivosť a údržbu dreveného záhradného domčeka je potrebné sa dopredu pripraviť, pretože budete potrebovať niekoľko špeciálnych pomôcok, priaznivé počasie a dostatok času. 

Na ošetrenie dreveného povrchu sa používa lazúra obsahujúca napúšťadlo, ktorá chráni drevo pred vplyvmi exteriéru. Ochranný náter slúži tiež na ochranu pred plesňami, hnilobou a červotočmi. Taktiež ochráni drevo pred zmenou farby či zmodraním.

Okrem špeciálneho náteru budete potrebovať štetec, miešadlo, otvárač, maskovaciu pásku a nezabudnite ani na ochranné okuliare a rukavice. Pri práci s lazúrou majte oblečený ochranný odev, prípadne staré pracovné oblečenie, pri ktorom vám neprekáža jeho prípadné zašpinenie.

Štetcom nanášajte len také množstvo lazúry, aby vám nestekala po okolitom povrchu. Pomôcť si môžete tým, že budete štetec namáčať iba do jednej tretiny, čím sa na drevo nanesie ideálne množstvo náteru. Steny domčeka dôkladne natierajte vždy v smere vlákien, nikdy nie proti smeru. 

Najväčšími výhodami lazúry je, že sa neodlupuje ako niektoré laky určené na drevené povrchy, nepraská, drevo nie je potrebné brúsiť. Kvalitná lazúra navyše krásne vykreslí štruktúru dreva.

Kedy je potrebné ošetriť záhradný domček

Bezprostredne po kúpe záhradného domčeka sa nemusíte zaoberať ochranným náterom. Drevo je špeciálne ošetrené už od výrobcu. Čas na prvé ošetrenie prichádza približne po roku, teda po vystriedaní ročných období, ktoré potrápia drevený povrch najviac. 

Ideálnym obdobím pre ošetrenie domčeka je jar, konkrétne mesiace marec až máj, kedy je vonku už pekné slnečné počasie, avšak ešte neudierajú vysoké letné horúčavy, ktoré by náter mohli poškodiť.

Po zime je potrebné skontrolovať, v akej je domček kondícii, aké zmeny sa na dreve udiali, prípadne aké škody na ňom napáchalo počasie. Vlhké zimné počasie, sneh a mráz dokážu na domčeku vytvoriť drobné trhlinky alebo prasklinky, ale môžu spôsobiť aj väčšie škody, ktoré bude potrebné opraviť aj obrúsením alebo výmenou lát. 

V prípade, že ide o starší záhradný domček a po čase na ňom spozorujete väčšie poškodenia, ktoré by si vyžadovali výmenu viacerých lát alebo extrémne vybrúsenie, ďalší ochranný náter bude zbytočný. Drevo môže byť úplne zničené najmä ak sa na jeho povrchu objavia plesne, huby alebo stopy po hlodavcoch a červotočoch. Financie, ktoré by ste použili na ďalší (zbytočný) náter, môžete radšej využiť na kúpu nového záhradného domčeka.

Záhradný domček ako rekreačná chatka 

Príchodom teplých jarných a letných dní trávi stále viac ľudí voľný čas v prírode. Mnoho rodiniek si pre oddych vyberá chaty, ktoré je možné si prenajať, alebo sa tešia z vlastných súkromných chát. Vedeli ste, že aj taký záhradný domček môžete využiť ako rekreačnú chatku? Potrebujete iba pozemok, na ktorý môžete domček umiestniť. 

Na umiestnenie takéhoto domčeka nepotrebujete ani stavebné povolenie, pokiaľ zastavaná plocha domčeka nepresahuje 25 m². Ak má záhradný domček plniť obytnú funkciu, mal by byť drevený, najmä kvôli izolačným vlastnostiam dreva a možnosti dodatočného zateplenia. Na vykurovanie domčeka môžete v prípade potreby použiť elektrický ohrievač, pokiaľ je na vašom pozemku či záhrade zavedená elektrina. Dobrou alternatívou môže byť aj piecka na drevo, pri ktorej je ale potrebné dbať na zvýšenú bezpečnosť, aby nedošlo k nechcenému požiaru. Dúfame, že vám naše tipy pomohli a vyberiete si ten správny záhradný domček, ktorý pokryje všetky vaše požiadavky a uľahčí prácu a pobyt v záhrade nielen vám, ale aj vašej rodine, známym a návštevám.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :