Malá kuchyňa? Takto si poradíte s nedostatkom priestoru! - Byvaniein.sk
Malá Kuchyňa, fotka zdroj Pixabay/Jarmoluk

Máte vo svojom príbytku malú kuchyňu, no radi by ste ju opticky zväčšili? Nemusíte robiť žiadne veľké stavebné zásahy a dokonca nepotrebujete investovať ani veľa peňazí. Vďaka niekoľkým jednoduchým trikom dokážete aj zo skutočne úzkych a krátkych priestorov vykúzliť vzdušnú miestnosť, v ktorej sa budete cítiť jednoducho dobre.

Využite priestor na maximum

V prípade malých kuchýň je každý centimeter priestoru vzácny. Pokúste sa preto využiť všetky steny naplno. Avšak, pozor. To neznamená, že ich máte od stropu až po podlahu vybaviť veľkými skriňami či poličkami. Myslite na to, že každý kus nábytku ešte viac zmenší dostupné miesto. Na druhej strane, bez praktických úložných priestorov sa nezaobídete.

Úzke skrinky

Optimálnym riešením do menších kuchýň sú užšie skrinky, ktoré sa dajú inštalovať po celej výške stien. Nebojte sa namontovať ich aj tesne pod strop. Ak do nich nedosiahnete, pomôže vám kompaktný stupienok.

Praktické organizéry

Výborným pomocníkom sú taktiež kompaktné organizéry, ktoré môžu mať rozličné podoby. Mnohé z nich sa namontujú do steny a následne poslúži na odkladanie hrncov, variech, príborov, prípadne iných nástrojov. Za pozornosť rozhodne stoja taktiež organizéry do skriniek a zásuviek. Tie vám pomôžu rozumne rozložiť ich vnútorný priestor.

Uhladenosť vzdušnosť prináša

Pokiaľ chcete, aby vaša malá kuchyňa pôsobila opticky vzdušne, snažte sa čo najviac vecí poukrývať do skriniek a zásuviek. Tým, že eliminujete prvky vystupujúce do priestoru a pútajúce pozornosť, opticky celú miestnosť zväčšíte. Vznikne jednoliaty elegantný priestor, v ktorom sa lepšie rozlieva svetlo.

Praktický tip: Pokiaľ chcete docieliť dojem uhladenej elegantnej kuchyne, najlepším riešením sú skrinky s dvierkami.

Malá kuchyňa a hra s farbami či svetlom

Základom vzdušného pocitu je dostatok svetla. Najlepšie je, pokiaľ v kuchyni máte okno, cez ktoré do nej vstupuje prirodzené slnečné žiarenie. Avšak, nezabúdajte ani na kvalitné osvetlenie. Obľúbenou voľbou sú bodové svetlá. Tie dokážu účinne osvetliť všetky dôležité časti kúpeľne vrátane tmavších rohov a zákutí. Moderným trendom sú LED žiarovky, ktoré majú nízku spotrebu elektrickej energie a vysokú svietivosť

Hra zo svetlami v malej kuchyni, zdroj fotka Pixabay/ginsburgconstruction

Neuzatvárajte, otvárajte!

Vyhýbajte sa uzatváraniu priestoru kuchyne. Naopak, najlepšie je opticky ho prepojiť napríklad s obývačkou. To docielite tým, že odmontujete dvere. Pokiaľ máte tú možnosť, významne dokáže pomôcť zbúranie priečky medzi kuchyňou a obývačkou. Avšak, to sa dá len v prípade, že nie je nosná.

Naša rada: Pokiaľ sa rozhodnete otvoriť priestor kuchyne a prepojiť ho s obývačkou, nezabúdajte na kúpu kvalitného digestora. Ten sa postará o odsávanie pár z varenia, aby zbytočne neprenikali do celej domácnosti.

 

Dominantné svetlé odtiene

Jednoduchým, no veľmi účinným trikom, ako opticky zväčšiť kuchyňu, je zakúpiť si nábytok vo svetlejších farbách. Tie presvetlia celú miestnosť a dodajú jej vzdušnosť. Na výber správneho odtieňu si dávajte pozor najmä v prípade väčších skriniek. Dobrou voľbou sú dvierka s lesklým, mierne zrkadlovým povrchom, ktorý môže na pohľad prehĺbiť priestor.

Pozor na kuchynský stôl

Jedálenský stôl v kuchyni dokáže „pohltiť“ obrovské množstvo priestoru. Práve preto je dobré zamyslieť sa nad jeho veľkosťou a umiestnením. Pokiaľ to vaše potreby dovoľujú, osvedčenou voľbou je pozícia v rohu miestnosti. Za pozornosť stoja aj špeciálne polkruhové či iné rohové stoly. Tie zaberú minimum miesta, avšak komfortne sa pri nich vedia najesť aj viacerí ľudia.

V neposlednom rade, pri výbere stoličiek dbajte na to, aby boli čo najkompaktnejšie. Snažte sa vyhnúť zbytočne robustným modelom. Malá kuchyňa tak zrazu získa oveľa viac priestoru!

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :