Ako zariadiť malý byt? Bývajte pohodlne aj v malom priestore - byvanie.in

Bývanie v malom a útulnom byte má svoje výhody. Keďže má byt menšiu plochu, nemusíte toľko upratovať a platíte menšie výdavky a nájomné. Pokiaľ však máte množstvo vecí, ich uskladnenie vám niekedy môže dať poriadne zabrať. Preto sme si pre vás pripravili 12 užitočných tipov, vďaka ktorým svoj byt nielen efektívne zariadite, ale aj opticky zväčšíte. Správne umiestnenie nábytku a uloženie vecí vám totiž môže ušetriť i nemalé centimetre.

5 spôsobov, ako efektívne zariadiť malý byt

Malé byty sa dnes tešia veľkej obľube najmä u mladých ľudí, ktorí sa naplno venujú práci a svojim koníčkom. V niektorých prípadoch sa tieto byty rozprestierajú na ploche iba 21 m², avšak majú všetko potrebné – spálňu, kuchyňu, obývačku, kúpeľnu, toaletu, ba dokonca sa tam zmestí aj jedáleň či pracovňa. Aké sú triky týchto malých bytov?

Pomôžte si farbami

V malých bytoch voľte na steny radšej bledé prírodné odtiene, alebo klasickú bielu. Siahnite po svetložltej, béžovej alebo bledomodrej. Strop ponechajte biely, prípadne zvoľte o jeden odtieň svetlejšiu farbu, než je tá na stenách. S tmavými farbami to radšej nepreháňajte, opticky totiž zmenšujú priestor.

Pokiaľ predsa len túžite po kontraste, krásnym doplnkom k bledým stenám môžu byť práve nápadité vankúše, závesy alebo kvetináče.

TIP: Pohrajte sa s tapetami. Tapeta s vodorovnými líniami umiestnená na jednej stene miestnosť opticky rozšíri, zvislé vzory ju zas zvýšia.

Jednotné podlahy

Podlahy v malom byte odporúčame nechať jednotné. Opticky tak prepoja celý priestor. Malým koberčekom sa radšej vyhnite, voľte radšej koberce v chladných alebo neutrálnych odtieňoch.

Posuvné dvere pre viac priestoru

Posuvné dvere môžete jednoducho zasunúť do steny. Priestor, ktorý by otváracím dverám za bežných okolností stál v ceste, môžete využiť ako ďalší úložný priestor.

Tam, kde je to možné, je vhodné dvere vynechať úplne. Nahraďte ich jednoducho voľným vstupom alebo ľahkým závesom. Do miestnosti tak prenikne viac svetla a bude pôsobiť vzdušnejším a priestrannejším dojmom.

Ten správny nábytok do malého bytu

Do malého bytu umiestnite skladací nábytok, ktorý v prípade potreby zložíte a odložíte niekam inam. Existujú skladacie drevené jedálenské stoly, stoličky, ba dokonca aj postele.

Vyhýbajte sa robustnému a ťažkému nábytku. Namiesto toho siahnite po ľahších materiáloch, ako sú sklo, ľahké kovové konštrukcie a ľahké plasty. Tieto totiž prepúšťajú svetlo, ktoré opticky zväčšuje priestor.

Vynikajúcim nápadom sú vstavané skrine a spotrebiče navrhované na mieru. Zapadnú presne na svoje miesto a zaberú iba toľko, koľko je nevyhnutné. Dokážu si poradiť s atypickým priestorom a využiť ho do posledného milimetra.

TIP: Voľte sedacie súpravy a postele s úložným priestorom. Môžete totiž do nich vložiť množstvo vecí, ktoré zrovna nepoužívate, alebo schovať vianočné darčeky bez toho, aby ich ktokoľvek našiel.

Stropy a steny – ideálne úložné priestory v malom byte

Stropný priestor je v malých bytoch jedným z najčastejších úschovných priestorov. Ak to výška izieb dovolí, pokojne sem umiestnite niektoré poličky či skrinky. Môžete v nich vybudovať úložisko sezónnej výbavy – napríklad zimné bundy, lyže, topánky, stan či korčule.

TIP: Do spálne alebo detských izieb môžete kúpiť poschodové postele so zabudovanou pracovňou na dolnom poschodí.

zdroj: pixabay.com

7 tipov na uvoľnenie úložných priestorov v malom byte

Priestorovo už svoj malý byt rozvrhnutý máte. Poďme sa teda teraz zamerať na jeho prevzdušnenie a uvoľnenie úložných priestorov.

Zrkadielko, zrkadielko…

Zrkadlo, tak isto ako aj lesklé povrchy, miestnosť opticky zväčšuje a odráža svetlo. Izba tak bude viac presvetlená a bude pôsobiť priestrannejším dojmom. Pozor však na to, kam ho umiestnite. Nie vo všetkých izbách býva tento efekt príjemný.

Malý byt s deťmi

Pokiaľ sa deti s konkrétnymi hračkami dohrajú, povedzte im, aby si ich upratali. Ak pre ne nemáte miesto v skrini, môžete na tento účel využiť aj papierové alebo plastové boxy.

Inteligentné zásuvky do kuchyne

Inteligentné zásuvky v kuchynskej linke sú skvelým prostriedkom na udržanie poriadku v kuchyni. Vedia ušetriť až tretinu miesta, ktoré môžete využiť na niečo iné.

Zoštíhlená posteľ na šetrenie priestoru

Pokiaľ nie ste fanúšikom poschodovej alebo skladacej postele, zadovážte si zoštíhlenú verziu. Najužšia posteľ pre dvoch má šírku iba 140 cm, čo je o 40 cm menej, ako bežné postele. Vzniknutý priestor môžete využiť napríklad na šatník.

TIP: Nezabudnite na posteľ s úložným priestorom. Ak ho potrebujete využívať denne, zvoľte zásuvky.

Zbavte sa nepotrebných vecí

Zoberte si príklad z interiérov ladených do japonského štýlu a zbavte sa všetkých nepotrebných vecí, ktoré v domácnosti nevyužívate. Darujte oblečenie, ktoré nenosíte, vyhoďte starú kozmetiku, aj nefunkčný kuchynský riad.

Sprchový kút a práčka v malom byte

Pokiaľ nemáte dostatok miesta na vaňu, postačí vám aj sprchový kút. Práčka, ktorá sa nezmestí do kúpeľne, môže mať svoje miesto napríklad v kuchyni, a to zabudovaná do kuchynskej linky.

Botník a vešiaky v chodbe malého bytu

Zrátajte si, koľko topánok budete skutočne potrebovať a aké miesto vám zaberú sezónne bundy. Pre topánky zvoľte organizovaný botník na mieru a bundy môžete zavesiť na jednoduchú konštrukciu s vešiakmi, čím ušetríte potrebné miesto v skriniach.

zdroj:pixabay.com

Bývanie v malom byte s veľkým štýlom

Aj v malom byte sa dá bývať s veľkým štýlom. Stačí iba vedieť, ako svoj byt opticky zväčšiť a veci v ňom efektívne zatriediť. Veríme, že sme vám našimi tipmi pomohli a potrebný priestor sa vám odteraz bude vytvárať o čosi ľahšie.

Máte aj vy overené tipy na vytvorenie extra priestoru v malom byte? Napíšte nám ich do komentára a pomôžete tak aj našim ďalším čitateľom.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :