Farby v interiéri - ako si vybrať tie správne? - Byvaniein.sk

Či už ste sa nasťahovali do nového bytu alebo domu, prípadne ste práve podstúpili rekonštrukciu všetkých priestorov, mať krásne zladený interiér je snom každého k nás. Ako si však vybrať tie správne farby, ktoré budú vo vašom interiéri harmonicky ladiť? V akej farebnej kombinácii sa budete vo vašom domove cítiť najpríjemnejšie? Ktoré farby sa hodia do spálne, obývačky a kuchyne?

Farebné tipy pre váš zmyselný interiér

Často máme problém si z farebnej palety vybrať tie správne farby. Ak sa neviete rozhodnúť, skúste zvoliť odtiene rovnakej farby. Napríklad kuchyňa môže byť tmavohnedá, spálňa o dva odtiene bledšia a obývačka ešte bledšia. V týchto farbách sa potom bude niesť celý interiér a váš domov bude pôsobiť veľmi harmonickým dojmom.

Pri výbere spektra farieb platí, že menej je viac. V jednej miestnosti majte maximálne 3 až 4 rôzne farebné odtiene s tým, že jedna farba bude dominovať.

TIP: Ako prvú môžete vybrať farbu do najväčšej miestnosti, ktorou je zvyčajne obývačka alebo kuchyňa. Od farby tejto miestnosti sa potom bude odvíjať farebná škála ďalších izieb.

Ako si farebne zladiť jednotlivé miestnosti

Ako si farebne zladiť miestnosti, aby ste sa v nich cítili čo najpríjemnejšie? Ktoré farby sú vhodné do spálne, obývacej izby či kuchyne? A ako jednotlivé farby na nás vplývajú z psychologického hľadiska?

Farby vhodné do spálne

Spálňa slúži na odpočinok a nabratie síl do nových výziev, ktoré prídu s nadchádzajúcim dňom. Aké farby vám pomôžu na dokonalú relaxáciu?

Upokojujúca zelená

Zelená farba vytvára harmonické prostredie a upokojuje myseľ. Spája sa s prírodou, vitalitou, pevným zdravím a odpočinkom. Priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, podporuje zrak a podľa mýtov dokonca aj plodnosť. 

Zelená môže vo vašej spálni vyniknúť v rôznych odtieňoch – od bledozelenej, cez tyrkysovú až po olivovú. Najlepšiu kombináciu tvorí s hnedou alebo bielou farbou.

Relaxačná modrá

Modrá farba, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať, vytvára útulné teplo domova. Symbolizuje pokoj, múdrosť, slobodu, odpočinok a intimitu. Podporuje rozumovú aktivitu, koncentráciu, avšak pozitívne vplýva aj na spánok. Pomáha ponoriť sa do vlastného vnútra. Modrá farba priaznivo pôsobí na znižovanie krvného tlaku, spomaľuje dýchanie a srdcový tep. Skúste ju kombinovať so zelenými, žltými alebo oranžovými doplnkami.

Nežná ružová

Možno sa to mnohým nezdá, no ružová spálňa pôsobí útulne a hravo. Ružová symbolizuje lásku a náklonnosť. Veľmi dobre vyznieva v kombinácii s bielou, šedou alebo hnedou.

Spálňa a ďalšie farby

Ďalšie vhodné farby do spálne sú:

  • broskyňová – rozpúšťa emocionálne blokády
  • vínová – pôsobí vznešene a evokuje pokoj
  • fialová – stimuluje relaxáciu a navodzuje hlboký spánok
  • bledohnedá – upokojuje prepracovanú myseľ a symbolizuje návrat k prírode

V spálni vám odporúčame vyhýbať sa príliš sýtym farebným odtieňom. Červená farba je síce farbou vášne, avšak v spálni pôsobí rušivo.

Farby vhodné do kuchyne

Do kuchyne sa hodia akékoľvek živé, teplé a sýte farby. Aké farby vám pomôžu ukuchtiť tú najchutnejšiu večeru?

Energická žltá

Sýtožltá symbolizuje slnečnú silu, energiu, pôsobí povzbudzujúco a vyvoláva pocit radosti. Pozitívne pôsobí na dobrú náladu a stimuluje premýšľanie. Vymýšľanie nových receptov bude preto pre vás teraz omnoho jednoduchšie.

Stimulujúca červená

Červená farba je väčšinou vnímaná ako vášnivá. Stimuluje zmysly, podporuje aktivitu, zvyšuje pozornosť a pôsobí povzbudivo, takže sa vám pri nej bude variť jedna radosť. Okrem toho červená farba zvyšuje apetít. S touto farbou to však nepreháňajte. Príliš veľa červenej môže človeka rozptyľovať, preto ju radšej používajte na menších plochách alebo ako doplnky.

Farby vhodné do obývacej izby

Najelegantnejším a najvzdušnejším dojmom pôsobí obývačka vo svetlých farbách. Ktoré farby sú tie najvhodnejšie na naladenie dokonalej rodinnej atmosféry?

Upokojujúca svetlozelená

Zelená farba blahodárne pôsobí na našu myseľ. V obývacej izbe má totiž mnoho ľudí zakomponovanú aj svoju pracovňu. Svetlozelená priaznivo pôsobí aj na tvorivú činnosť a stimuluje myslenie.

Mysteriózna levanduľová

Levanduľová je odvážnou, stimulujúcou a mysterióznou farbou. Pokiaľ ju chcete kombinovať, zvoľte k nej hnedú.

Relaxačná fialová

V prítomnosti fialovej farby sa úžasne relaxuje, pretože je upokojujúca. Pôsobí tajomne, vznešene a zároveň luxusne. Fialová farba je ako stvorená na meditáciu, odpočinok a hĺbkové premýšľanie. Neskutočne vyniká v spojení s levanduľovou alebo bielou.

Klasická biela

Biela je najviac používaná farba interiérov na Slovensku. Je totiž neutrálna, univerzálna, hodí sa do každého priestoru a navyše sa dá rôzne kombinovať. Biela je farbou čistoty, nového začiatku a dokonalosti. Opticky zväčšuje priestor a celú miestnosť presvetľuje

S čiernou opatrne

Čierna farba v interiéri môže byť vábivá, avšak pracujte s ňou opatrne. Príliš veľa čiernej priestor totiž preťažuje. Nič ňou však nepokazíte na sedacej súprave alebo na zaujímavých bytových doplnkoch.

Ktoré farby budú dokonale ladiť s vaším interiérom?

Posledné dôležité pravidlo výberu tej najvhodnejšej farby pre váš interiér je vždy najprv vyskúšať vzorku ponúknutú v obchode. Konkrétna farba sa vám totiž pod umelým osvetlením môže zdať dokonalá, avšak na stenách vášho bytu môže byť jej odtieň o čosi iný.

Výber farebného spektra vašej domácnosti závisí v konečnom dôsledku iba na vás a na vašom vlastnom vkuse. Ak sú pre vás najnovšie trendy predsa len dôležité, zakomponujte do vášho interiéru farbu roka 2020, ktorou je Pantone tmavomodrý upokojujúci odtieň s názvom Classic Blue (19-4052). Aké farby prevládajú vo vašom interiéri?

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :