Na čo hlavne si dať pozor pri výbere žumpy? - Byvaniein.sk

Stavba vlastného domu je rozhodne veľkým „projektom“. Niekedy idú veci jednoduchšie, niekedy nie a niekedy treba riešiť aj „problémy“ naviac, ktoré vyplývajú z lokality, v ktorej si vlastný dom staviate.

Žumpa je jednoduché, ale účinné riešenie absencie kanalizačného systému v lokalite

Sem môžeme zaradiť aj „problematiku“ odpadových vôd. Tí, čo bývajú v bytoch, ale aj mnohí obyvatelia rodinných domov nemusia riešiť, kam ide voda pri umývaní riadov, sprchovaní, praní špinavého moto oblečenia atď. Rozhodne sa to však netýka všetkých, keďže pri hľadaní pozemku pre váš dom môžete celkom ľahko naraziť na pozemok bez možnosti pripojenia na kanalizáciu.

Tento „problém“ má však viacero riešení a efektívne je aj to najjednoduchšie, ktoré predstavuje jednokomorová žumpa. Áno, princíp fungovania žumpy je maximálne jednoduchý, ale aj tak je potrebné si dať na niekoľko vecí pri jej výbere pozor. Ktoré sú to?

Na túto trojicu vecí si dajte obzvlášť pozor

Čo je pochopiteľné, ale treba na to upozorniť je, že žumpa musí byť vodotesná. A to nielen na začiatku, ale aj po rokoch používania. Musí byť tak z materiálu, ktorý si aj časom zachováva svoje vlastnosti. Vhodnými adeptmi na dlhoročnú spoľahlivosť sú kvalitné betónové žumpy s oceľovou výstužou a špeciálnym asfaltovým náterom. A vždy je dobré ak vám predajca žumpy dokáže jej vodotesnosť garantovať aj certifikátom.

Dôležitou vecou, ktorú je potrebné pri výbere žumpy zohľadniť, je aj počet členov domácnosti a ich denná spotreba vody. Ak by ste totiž vybrali príliš malú žumpu, museli by ste ju príliš často odčerpávať a to by zvýšilo náklady na jej „prevádzku“. V tomto smere vám poradí dobrý predajca, štandardne sa pre bežné domácnosti odporúčajú žumpy s objemom v rozmedzí 10 – 12 m3.

V neposlednom rade je dobré zaujímať sa aj o príslušenstvo aké je k žumpe dodávané a aké si prípadne budete musieť objednať naviac. Dobrým príkladom je vrchná doska. Tie štandardne dodávané nie sú vhodné pre vysoké zaťaženie, preto ak máte pozemok riešený tak, že ponad žumpu budete prechádzať svojim autom, je nutné doobjednať prejazdovú dosku upravenú na takéto vyššie zaťaženie.

Zdroj obrázka: Autor: Iriana Shiyan / Stock.adobe.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :