Praktický sprievodca výberom vonkajších žalúzií - Byvaniein.sk

Vonkajšie žalúzie sú moderným spôsobom tienenia, ktorý sa stáva čoraz populárnejším. A to nielen v prípade rodinných domov, ale aj bytov. Prinášajú hneď niekoľko cenných benefitov. Okrem toho, že vám uľahčia život, dokážu dokonca prispieť aj k šetreniu nákladov. Čo by ste o nich mali vedieť a s čím treba počítať, pokiaľ si ich chcete dať namontovať na vašu nehnuteľnosť?

Komfort a úspora energií

Ako už napovedá ich názov, vonkajšie žalúzie sú inštalované z vonkajšej časti fasády. Táto drobnosť v skutočnosti prináša viacero výhod. Jednotlivé lamely dokážu do seba perfektne zapadať, vďaka čomu vedia zabrániť prechodu slnečného svetla s účinnosťou až 98 %. To je hodnota, ktorú nedosahujú žiadne vnútorné žalúzie či závesy. Ak chcete mať doma úplnú tmu hoc aj uprostred dňa, vonkajšie žalúzie vám to umožnia.

Už žiadne prehrievanie domácnosti

Vonkajšie žalúzie vynikajú aj po stránke tepelnej izolácie. Dokážu veľmi dobre odrážať nielen slnečné svetlo, ale aj samotné infračervené žiarenie, ktorým sa šíri tepelná energia. A to najlepšie? Fungujú obojsmerne. V lete ochránia vašu domácnosť pred prehrievaním a v zime zas nedovolia teplu unikať von. Ročne vám tak vedia ušetriť niekoľko desiatok, či dokonca stoviek eur na energiách.

Zvuková izolácia

Na rozdiel od vnútorných žalúzií, tie vonkajšie dokážu veľmi dobre odrážať mechanické vlnenie, ktorým sa šíri zvuk. Pre vás to znamená, že v noci budete môcť nerušene spať, bez toho, aby vás neustále budil hluk od susedov či neďalekej cesty.

Plynulá zmena svetelného toku

Benefitom je, že vonkajšie žalúzie si viete veľmi jemne naklápať, čím meníte prísun svetla do interiéru. Dokážete si tak precízne nastaviť presne také svetelné podmienky, aké sa vám páčia.

Podľa čoho vyberať vonkajšie žalúzie?

Rozhodli ste sa, že vonkajšie žalúzie budú skutočne tým najlepším riešením pre vás. V ideálnom prípade by ste k tomuto rozhodnutiu mali dospieť ešte v štádiu, keď vytvárate projekt vašej budúcej nehnuteľnosti. Vtedy dokážete žalúzie najlepšie zakomponovať priamo do fasády. Avšak, aj keď už máte svoj dom či byt hotový a obývaný, nič sa nedeje. Akurát, možno prídete o jeden značný benefit naviac.

Priznané verzus nepriznané vonkajšie žalúzie

Základom každej vonkajšej žalúzie je box, v ktorom je ukrytý mechanizmus sťahovania. Ten má svoje rozmery, s ktorými je potrebné pri montáži počítať. Moderným riešením sú nepriznané žalúzie, ktorých box je zabudovaný priamo do fasády. Teda, pokiaľ sú vytiahnuté, vy ani neviete, že ich vlastne máte. Aby ste však mohli využiť tento typ montáže, stena nad oknom musí byť zateplená izoláciou s hrúbkou aspoň 16 – 20 cm. Totižto, základný box žalúzií má obvykle stavebnú hĺbku 15 – 16 cm.

Pokiaľ vaša fasáda nie je optimalizovaná na inštaláciu nepriznaných žalúzií, nič sa nedeje. Akurát, box bude musieť byť namontovaný priamo na fasáde, čím mierne naruší estetiku. Avšak, funkčnosť samotných žalúzií tým nebude nijako ovplyvnená.

Typ lamely

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s viacerými typmi lamiel. Lacnejšie modely využívajú lamely v tvare písmena C. Tie sa po stiahnutí navzájom nedotýkajú, čo pri silnejšom vetre môže znamenať, že budú o seba cinkať. Drahšie verzie žalúzií mávajú lamely v tvare písmena Z, ktoré sa do seba dokážu zacvaknúť a zabezpečiť tak dokonalú svetelnú izoláciu. Potom sú tu aj lamely v tvare písmena S, ktoré sú veľmi podobné ako Z. Stretnúť sa viete aj s T či F lamelami.

Koniec-koncov vás však nemusí dané písmenko veľmi zaujímať. Jednotlivé typy sa líšia len drobnosťami a napokon všetky dokážu zabezpečiť vlastnosti, ktoré od nich očakávate.

A čo hrúbka lamely? Ak chcete vonkajšie žalúzie inštalovať na štandardné okná, optimálnou voľbou budú lamely so šírkou 50 alebo 60 mm. Väčšie šírky, 80 – 90 mm, sú určené na tienenie väčších presklených plôch. Napríklad, dverí na terasu.

Materiál lamiel

Najväčší trhový podiel tvoria hliníkové vonkajšie žalúzie, ktoré prinášajú najlepší pomer ceny, životnosti a vlastností. Stretnúť sa však môžete aj s drevenými lamelami. Tie potešia veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami a najmä unikátnym charakterom. Avšak, majú o niečo kratšiu životnosť a potrápiť vás vedia aj náročnejšou údržbou.

Ako sa ovládajú vonkajšie žalúzie?

Najlacnejšie typy disponujú tradičným manuálnym ovládaním kľukou. Toto riešenie však už postupne upadá do „záhuby“. Najčastejšie sa dnes stretnete so spínačom v stene alebo diaľkovým ovládaním. Prvý menovaný spôsob je tak trochu nepraktický a vyžaduje, aby ste mali prispôsobenú elektroinštaláciu. Ako najvýhodnejšie riešenie sa preto javí regulácia na diaľku. Či už dedikovaným ovládačom, alebo dokonca cez smartfón.

Praktický tip – vonkajšie žalúzie môžete pripojiť k systému inteligentnej domácnosti. Vďaka tomu ich dokážete ovládať aj z opačného konca sveta, využívať rôzne časovače či možnosti inteligentného automatického riadenia na základe času, teploty alebo svetelných podmienok.

Záverečné odporúčanie

Pri výbere vonkajších žalúzií sa zamerajte na modely od overených výrobcov. Aj v tomto prípade platí, že investícia do kvality sa vypláca. A to nielen po stránke životnosti, ale aj vlastností. Napríklad, kvalitnejšie žalúzie poskytujú výraznejšie izolačné schopnosti, dokážu odolať vandalom, lepšie zvládajú nápory silného vetra a disponujú aj bezpečnostnými funkciami proti privretiu.

A čo je hlavné, montáž zverte do rúk odborníkom. Pokiaľ splníte tieto základné predpoklady, môžete mať istotu, že vaše vonkajšie žalúzie vám budú robiť radosť dlhé roky!

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :