Vyvýšené záhony - výhody a tipy, ako si ich postaviť - Byvaniein.sk

Vyvýšené záhony sú veľmi obľúbeným prvkom v moderných záhradách. Sú praktické a nenáročné na vybudovanie a údržbu. V článku vám priblížime všetky výhody aj nevýhody vyvýšených záhonov, materiály, z ktorých môžu byť zhotovené, a tiež zásady pestovania rastlín vo vyvýšených záhonoch.

Čo je vyvýšený záhon a aké je jeho využitie

Vyvýšené záhony vyzerajú ako drevené boxy naplnené zeminou. Ide však o rámy bez dna a uzatvárateľného vrchu nad úrovňou zeme, v ktorých je možné pestovať zeleninu, kvety alebo bylinky. Vyvýšený záhon je možné umiestniť na akékoľvek miesto v záhrade, ktoré bude pre konkrétnu plodinu najvhodnejšie. Je len na vás, z čoho si vyvýšený záhon zhotovíte. Klasikou sú drevené vyvýšené záhony v tvare obdĺžnika. Fantázii a možnostiam sa však medze nekladú a svoj vyvýšený záhon si môžete postaviť aj z betónových tvárnic alebo plastu do ľubovoľného tvaru.

Ako si postaviť vyvýšený záhon

Pri stavaní vyvýšeného záhonu je dôležité myslieť na niekoľko zásad, ktoré zaručia, že bude váš záhon spĺňať všetky funkcie a požiadavky na úspešné pestovanie.

Postup pri stavbe vyvýšeného záhonu

  • záhon by mal byť prístupný aspoň z troch strán, vyberte si preto vhodné miesto na vybudovanie záhonu,
  • po ohraničení tvaru záhonu odkopte 30 až 60-centimetrovú vrstvu pôdy (vykopanú pôdu si odložte nabok, budete ju ešte potrebovať),
  • dno záhonu vyplňte hustým králičím pletivom, ktoré zabráni prístupu hlodavcov a slimákov,
  • obvod záhonu ohraničte drevom, paletami, betónovými tvárnicami alebo plastom,
  • takto ohraničený záhon vyplňte jednotlivými vrstvami pôdy, pričom jedna vrstva by mala mať výšku približne 25 centimetrov.

Ako skladať vrstvy pôdy

  • spodná vrstva je tvorená slamou alebo konármi, ktoré zabezpečia dobrú cirkuláciu vzduchu a odvedú nadbytočnú vodu,
  • druhou vrstvou je mačina, ktorú tvorí kúsok trávnika, tenšie konáriky a iný drobný záhradný odpad,
  • na mačinu ukladajte listy z okrasných a ovocných stromov,
  • pre bohaté hnojenie a pridanie živín nasleduje vrstva hrubého kompostu alebo pôdy,
  • vrchná vrstva bude pozostávať zo zeminy, ktorú sme na začiatku odkopali, odporúča sa pridať aj jemný preosiaty kompost.  

Výhody vyvýšených záhonov

Vyvýšené záhony sú ideálnym riešením najmä pre záhradkárov, ktorí nemajú na svojom pozemku kvalitnú a úrodnú pôdu. Ponúkajú však množstvo benefitov aj v iných prípadoch:

  • pomocou záhonov si môžete rozčleniť záhradu, čo posilní aj estetickú stránku záhradky,
  • pri stavbe záhonov recyklujete staré drevené dosky alebo palety,
  • tvoria bariéru proti škodcom,
  • pri polievaní sa voda nevylieva do okolia, práve naopak, všetok objem vody spotrebujú rastliny v záhone,
  • rám záhonu zároveň zabraňuje vyplavovaniu živín z pôdy počas silných dažďov,
  • máte väčšiu kontrolu nad zložením a kvalitou pôdy,
  • vyvýšené záhony je možné postaviť aj vo výške pásu, čím si zjednodušíte starostlivosť oň a šetríte si chrbticu.

Nevýhody vyvýšených záhonov

Vyvýšené záhony nie sú nesmrteľné, preto bude určite potrebné ich po nejakom čase obnoviť. Materiál, z ktorého je záhon zhotovený, sa opotrebuje a stráca izolačné vlastnosti. Obnova záhonov sa odporúča každých 5 rokov. Ak je váš záhon príliš poškodený vplyvom počasia alebo manuálnym vplyvom, určite ho obnovte aj skôr.

Pri vyvýšených záhonoch sa môžete stretnúť s vysychaním, ktoré si bude vyžadovať pravidelné zavlažovanie, kontrolu vlhkosti a mulčovanie pôdy. Pokiaľ neumiestnite na dno záhonu pletivo, môžu sa v ňom udomácniť myši a hraboše, ktoré ničia úrodu ešte v zárodku.

Vyvýšený záhon z paliet

Palety sú často odpadový materiál, ktorý je možné recyklovať a využiť rôznymi spôsobmi. Na stavbu vyvýšeného záhona sú ako stvorené, pretože samé o sebe sú pevnou konštrukciou. Myslite však na to, že medzi doskami sú medzery, ktoré je potrebné zaplniť buď ďalšími doskami. Palety môžete použiť aj len ako dekoračný obklad plastového alebo kovového kontajnera. Palety môžete aj rozobrať a z jednotlivých dosiek vyskladať záhon podľa vlastných predstáv. Zbitím dosiek dokopy vytvoríte jednotlivé strany rámu, ktoré upevníte na miesto, kde má stáť váš nový záhon.

Výroba záhonu z drevených paliet je veľmi jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Pred samotnou inštaláciou paliet si pripravte povrch, ako je popísané vyššie. Vykopte 30 cm zeminy, uložte králičie pletivo a palety si najskôr naukladajte tzv. nanečisto, aby ste videli, ako bude záhon vyzerať, aký bude veľký a aké veľké palety budete potrebovať. Palety nemusia byť nijak zvlášť upravené, odporúča sa však, aby boli aspoň prebrúsené a prelakované, pre dlhšiu výdrž a odolnosť voči vlhkej pôde a poveternostným vplyvom. Keď do seba palety zapadajú podľa predstáv, môžete ich napevno spojiť skrutkami, a na vnútornú stranu záhonu upevniť nastrihanú nopovú fóliu, ktorá palety ochráni pred vlhkosťou. Okraje paliet môžete podbiť doskami a do jednoduchých hrantíkov, ktoré vám vzniknú, posadiť ďalšie kvety alebo bylinky.

Drevený vyvýšený záhon

Pri drevenom záhone ostaneme, no tentokrát sa pozrieme na prírodnejšie spracovanie. Na stavbu vyvýšeného záhonu môžete použiť akékoľvek drevo, z ktorého viete vytvoriť pevný rám. Ideálne je rezivové drevo, staré trámy a hranoly alebo laty a drevené preklady. Poslúži aj presne namerané a ohobľované drevo alebo väčšie polená. Na vybudovanie dreveného záhonu môžete použiť aj:

  • OSB dosky, ktoré je potrebné zabezpečiť a spevniť obrubami, ktoré budú OSB dosky chrániť. Použitím nopovej fólie sa z OSB dosky stane drevená nádoba, ktorú môžete skrášliť a upraviť podľa vlastných požiadaviek.
  • Polená zo zrezaného stromu, pomocou ktorých vytvoríte naturálny a zaujímavý vyvýšený záhon. Vyberajte kusy, ktoré sú rovné a majú priemer aspoň 30 centimetrov. Polená by medzi sebou mali mať čo najmenšie medzery.
  • Dosky zo starých trámov, ktoré je však potrebné špeciálne ošetriť, keďže môžu byť opotrebované o niečo viac ako ostatné drevené alternatívy. Pokiaľ doma nemáte použité dosky, môžete ich aj kúpiť, narezané na požadované rozmery.
  • Hrubšie ohybné prútie spletené do steny záhonu vytvorí zaujímavý vzhľad, a navyše vás materiál na výrobu záhonu nebude stáť nič.

Vyvýšený záhon z betónových tvárnic

Betónové tvárnice ponúkajú jednoduchú a rýchlu stavbu, dobrú izoláciu a najmä odolnosť voči vonkajším vplyvom. Na vyvýšené záhony sú preto práve tvárnice ideálnym materiálom. Počet a veľkosť tvárnic závisí od veľkosti a tvaru záhonu, ktorý sa chystáte postaviť. Veľkou výhodou betónových tvárnic je, že z nich môžete postaviť záhony rôznych tvarov. Záhony nemusia byť len hranaté, všetko závisí od tvaru samotných tvárnic. Navyše z nich môžete postaviť aj kaskádové záhony s viacerými poschodiami, ktoré ozvláštnia vašu záhradu, a ponúknu viac miesta na pestovanie zeleniny, kvetov či byliniek.

Namiesto tvárnic môžete použiť napríklad aj staré tehly, ktoré majú tiež veľmi dobré izolačné vlastnosti, a opäť ich môžete použiť v rámci recyklácie starého stavebného materiálu. Vyvýšené záhony z betónových tvárnic alebo tehál môžete skrášliť maľbami, farebným náterom alebo machovým obkladom z umelého alebo živého machu, ktorý prinesie do vaše záhrady ešte viac zelene.

Plastový a kovový vyvýšený záhon

Najjednoduchšou alternatívou je zakúpenie hotového plastového záhonu, ktorý len vyplníte zeminou. Ak ho však nechcete kupovať, môžete použiť plastovú alebo kovovú vaničku či box. Pri tomto type záhonu je však potrebné urobiť zo spodnej strany boxu dierky, aby sa mohla pôda prevzdušniť, a aby sa odvádzala prebytočná voda v prípade intenzívnych dažďov. Zloženie zeminy a vrstiev pôdy v plastových záhonoch by malo byť rovnaké, ako pri všetkých ostatných. Na spodok záhonu môžete použiť aj slamu, vrstvu ornice a na vrch substrát.

Pestovanie vo vyvýšenom záhone

Vyvýšený záhon môžete použiť na pestovanie okrasných kvetov alebo na vypestovanie vlastnej zeleniny. Veľmi populárnymi sú aj bylinkové záhony, ktoré skrášlia klasickú záhradku. Pre pestovanie zeleniny sa vyvýšené záhony hodia najmä preto, že priamo od výsadby zabezpečia dostatočné množstvo živín, ktoré uspokoja potreby aj náročnejších druhov zeleniny. V prvom roku je vhodné vo vyvýšenom záhone pestovať zeler, pór, uhorky, tekvice, paradajky alebo zemiaky. Neskôr je záhon vhodný pre koreňovú zeleninu, šaláty, špenát, ale aj jahody. Druhy zeleniny, ktoré rastú do výšky, by ste mali sadiť do stredu záhonu, aby svojou výškou nezatienili nižšiu zeleninu. Všetky plodiny tak budú mať dostatok slnečného žiarenia a prirodzenej vlahy.

V okrasných záhonoch sa odporúča kombinovať letničky a trvalky. Ideálne je vybrať si rastliny, ktoré vytvoria celoročne kvitnúci záhon. Môžete si vytvoriť aj malú skalku, do ktorej umiestnite skalné ruže alebo kaktusy, a zaujímavou alternatívou môže byť aj kombinácia kvetov a zeleniny, prípadne voňavých byliniek. Kvety rastúce medzi zeleninou pomôžu prilákať užitočné opeľovače a vyčarujú príjemnú farebnú a voňavú atmosféru.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :