5 tipov, ako na optimálnu vlhkosť vzduchu v domácnosti - Byvaniein.sk

Máte vo svojej domácnosti optimálnu vlhkosť vzduchu, alebo musíte neustále bojovať so suchým či vlhkým prostredím? Príliš suchý alebo príliš vlhký vzduch môže znepríjemňovať každodennú domácu pohodu celej rodiny. V niektorých prípadoch nemusí pomôcť ani pravidelné vetranie. Navyše, dlhodobá nevhodná vlhkosť vzduchu môže viesť k vzniku rôznych zdravotných problémov.

V našom článku sme pre vás pripravili 5 tipov, ako na optimálnu vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti, ktoré vám spríjemnia chvíle strávené v kruhu vašich najbližších.

Optimálna vlhkosť vzduchu v dome a byte

Optimálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 30 – 80 %, najideálnejšie medzi 40 a 55 %. Pokiaľ vlhkosť klesne pod 30 %, príliš suchý vzduch nám vysušuje sliznice a pokožku, dráždi pľúca a sťažuje dýchanie. Príliš vysoká vlhkosť zase pomáha vzniku plesní, ktoré sú útočníkom na našu imunitu.

Príliš vysoká vlhkosť vzduchu a jej vplyv na zdravie

Prvým príznakom vysokej vlhkosti sú zarosené okná a zrkadlá či zatuchnutý zápach uterákov a oblečenia. Na vysokú vlhkosť vzduchu výrazne vplývajú aj bežné aktivity v domácnosti, ako napríklad varenie, pranie, sušenie bielizne a žehlenie. Bielizeň preto vešajte vždy na balkón či záhradu, prípadne použite sušičku.

Zaujímavosť: Bežná 4-členná rodina vyprodukuje 5 až 10 l vodnej pary denne.

Vysoká vlhkosť vzduchu poškodzuje omietky a tapety a je tak ideálnou vstupnou bránou pre plesne. Plesne znižujú našu imunitu, spôsobujú infekcie dýchacích ciest, kašeľ a bolesti hlavy. Opakovaný atak na imunitný systém môže byť spúšťačom rôznych alergií a astmy. Alergikom vysoká vlhkosť vzduchu dokonca zhoršuje prejavy a príznaky alergie.

Nízka vlhkosť vzduchu – príliš suchý vzduch v domácnosti

Riziko suchého vzduchu nastáva najmä v zime, keď ľudia prekurujú svoje byty. Teplý vzduch totiž pohlcuje vlhkosť a vysúša svoje okolie. Vetranie v tomto prípade nepomôže, keďže zimný vzduch je väčšinou prirodzene suchý.

Nízka vlhkosť v domácnosti vysušuje a dráždi sliznice, spôsobuje škriabanie v hrdle či svrbenie pokožky. Pri tomto najviac trpia ľudia s atopickým ekzémom, alergici a astmatici.

Ideálna vlhkosť vzduchu – 5 tipov, ako na to

Ideálna vlhkosť vzduchu sa najmä v starších bytoch dosahuje veľmi ťažko. Cez steny a okná zvykne prefukovať, a tak majú majitelia tendenciu priestory prekurovať. Prehrievaním však vzduch stráca svoju vlhkosť. Pri zateplených domoch a plastových oknách musia zase ľudia vetrať častejšie. Častokrát je dokonca potrebné poodsúvať nábytok od stien, aby sa za ním nemnožili plesne. Ako dosiahnuť ideálnu vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti?

Pravidelné vetranie

Vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti môžete regulovať pravidelným vetraním – ráno, večer, avšak aj priebežne počas dňa. Vetrajte nárazovo a okno otvorte dokorán aspoň na 15 minút denne. Dôležitým faktorom je aj materiál, z ktorého sú vyrobené okenné rámy.

Zvlhčovač a odvlhčovač vzduchu

Ak vašu domácnosť trápi suchý vzduch, pomôže vám zvlhčovač vzduchu. Postupne a plynulo vypúšťa do priestoru paru, ktorá zachytáva prachové častice. Pravidelne v ňom však meňte vodu a čistite ho, aby sa vám v ňom nepremnožili baktérie.

Odvlhčovač môže byť príjemným spoločníkom najmä v novostavbách, prvé 2 roky po výstavbe, kedy zvykne byť vlhkosť vzduchu v týchto priestoroch o niečo vyššia. Pokiaľ do vášho domu však nezateká a nemáte poškodenú hydroizoláciu, odvlhčovač nie je nutný.

Zateplenie domu

Vnútorná teplota stien je kritickým faktorom pri vlhkosti vzduchu v priestore. Zateplenie domu automaticky zvýši povrchovú teplotu stien. Čím vyššia teplota stien, tým je potrebná nižšia vykurovacia teplota, ktorá následne vedie k zvýšeniu vlhkosti v priestore.

Zateplené a masívne steny domov majú však aj ďalšiu výhodu – v lete neprepustia okolitú tropickú horúčavu, v zime zase mrznúci chlad. K masívnym materiálom patrí napríklad kameň či tehla, ktoré podporujú akumulačné vlastnosti domu.

Omietky vhodné na zníženie vlhkosti vzduchu v dome

Správnym výberom omietky môžeme taktiež výrazne prispieť k regulácii vlhkosti a udržať ju v norme bez veľkých výkyvov. Napríklad minerálne, vápennocementové a hlinené omietky absorbujú vlhkosť z okolitého prostredia, ktorú vydávajú naspäť, keď je prostredie opäť príliš suché.

Betónová stena s aspoň 2 cm hrubou minerálnou omietkou dokáže v priebehu 2 hodín absorbovať dvojnásobok vlhkosti oproti neomietnutej betónovej stene. Nasiaknutá stena tak potom môže odovzdať priestorom potrebnú vlhkosť v čase, keď v nich prevláda suchý vzduch.

Podrezávanie muriva

Okamžitý účinok a 100% odstránenie vlhkosti dosiahnete vďaka podrezaniu muriva. Do zarezanej a vyčistenej škáry sa vloží hydroizolačná fólia s presahom na oboch stranách muriva, aby ste na ne mohli následne napojiť zateplenie domu a izolačné vane. Stavba sa vyklinuje a škáry vyplnia maltou.

Podrezávanie muriva je náročné a musí byť pri ňom prítomný statik, ktorý dohliadne na to, aby nebola porušená statika stavby. Nevýhodou je aj vysoká cena pri rezaní kameňa a iných hrubých múrov.

Meranie vlhkosti vzduchu – domáca meteorologická stanica

Nie ste si istí, či máte vo vašej domácnosti správnu vlhkosť vzduchu? Zaobstarajte si digitálny izbový teplomer vybavený snímačom na jej meranie. Vďaka nemu získate dokonalý prehľad o vlhkosti vzduchu a teplote vo vašej domácnosti. Naše tipy na jej reguláciu tak môžete následne pretaviť do praxe.

Poznáte ešte ďalšie účinné tipy na reguláciu vlhkosti vzduchu v dome alebo byte? Podeľte sa s nami o ne v komentároch.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :