Aké architektonické ocenenia sa odovzdávajú na Slovensku?

Architektúre je na Slovensku venovaná veľká pozornosť. Pochváliť sa môžeme množstvom historických, ale aj moderných architektonických diel, ktoré sú jednoducho neprehliadnuteľné. Aj preto sa u nás každoročne odovzdáva hneď niekoľko prestížnych ocenení, ktoré majú dlhoročnú tradíciu. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich stručný prehľad.

Cena ARCH

Jedným z najprestížnejších architektonických cien na Slovensku je nepochybne cena časopisu ARCH. Ten sa venuje architektúre a kultúre. Ceny sa odovzdávajú každoročne, už od roku 1998. Ich cieľom je zviditeľniť slovenskú architektonickú tvorbu nielen na našom území, ale aj zahraničí.

Zaujímavosťou je skutočnosť, že do tejto súťaže sa nie je možné prihlásiť. Účastníkov volia samotní členovia redakčnej rady časopisu ARCH, pričom na určovaní víťaza sa podieľajú aj zahraniční hostia. V rámci hodnotenia sa berie ohľad nielen na krásu, ale aj funkčnosť, stavebnú a technickú úroveň, dôraz na moderné trendy či súlad s okolitým prostredím.

V tomto roku bola cena ARCH odovzdaná 28.4., pričom víťazom sa stalo dielo Dom 10ploštín.

Cena Dušana Jurkoviča

Cena Dušana Jurkoviča je najstarším architektonickým ocenením udeľovaným na Slovensku. Bola zriadená ako pocta zakladateľovi modernej slovenskej architektúry, Dušanovi Jurkovičovi.

V dnešnej dobe má výber víťaza na starosti Spolok architektov Slovenska. Cena je udeľovaná architektovi alebo kolektívu za architektonické či urbanistické dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne architektúry na Slovensku.

Minulý rok bola cena Dušana Jurkoviča udeľovaná 18. novembra, pričom išlo už o 57. ročník súťaže. Víťazom za rok 2020 sa stalo architektonické dielo Základná škola Guliver v Banskej Štiavnici.

Cena Emila Belluša

Táto cena je udeľovaná každoročne Spolkom architektov Slovenska a Radou Fondu výtvarných umení. Oceňovaní sú slovenskí architekti za svoju celoživotnú prácu, a to nielen v oblasti architektonickej tvorby, ale aj pedagogickej, vedeckej či výskumnej činnosti. Jeden človek ju pritom môže získať iba raz. Laureát okrem samotného ocenenia získava aj finančnú odmenu 2000 €.

Minulý rok sa laureátom Ceny Emila Belluša stal Stanislav Toman.

Cena za architektúru CE ZA AR

Napriek tomu, že Cena za architektúru CE ZA AR patrí medzi mladšie ocenenia, prvý ročník sa organizoval v roku 2002, v dnešnej dobe sa radí medzi najprestížnejšie. Udeľuje ju Slovenská komora architektov, a to hneď v niekoľkých kategóriách – rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, interiér, exteriér, fenomény architektúry a cena verejnosti. Jednotlivé diela sú hodnotené ako celok, pričom sa prihliada na viacero kritérií.

Pokiaľ vás zaujímajú laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2021, bližšie informácie o nich nájdete v našom článku.

Stavba roka

Tento rok sa konal už 27. ročník tejto prestížnej súťaže, ktorú organizuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia v spolupráci s Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR, Slovenskou komorou architektov, Slovenskou komorou stavebných inžinierov a ďalšími partnermi.

Stavby sú hodnotené v dvoch hlavných kategóriách – Budovy a Inžinierske stavby. Naviac je však udeľovaných niekoľko ďalších cien vyhlasovateľov súťaže. Opäť platí, že v rámci hodnotenia sa berie do úvahy množstvo faktorov.

V roku 2022 sa odovzdanie cien Stavba roka uskutočnilo 27. apríla, pričom ocenenie v kategórii Inžinierske stavby získala D1 Prešov západ – Prešov juh a víťazom v kategórii Budovy sa stala Jurkovičova tepláreň.

Cena profesora Martina Kusého

Cenu profesora Martina Kusého každoročne udeľuje Spolok architektov Slovenska. Osobnosti sú oceňované za publikačnú činnosť v oblasti architektúry. V roku 2021 bola táto cena udelená profesorovi Imrichovi Vaškovi, a to 18. novembra.

Cena profesora Jozefa Lacka

Táto zaujímavá cena je každoročne udeľovaná študentom vysokých škôl s architektonickým zameraním na Slovensku. Hodnotené sú diplomové práce. V roku 2021 bola 18. novembra odovzdaná Daniele Sabovej za prácu Dez / orientácia.

Cena časopisu Eurostav

Ceny časopisu Eurostav sa udeľujú od roku 2012. Za rok 2018/2019 sa na základe rozhodnutia štvorčlennej poroty laureátom Ceny VISIO 2020 stala rekonštrukcia Poštová offices v Žiline.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :