Poznáme nominácie CE ZA AR 2022. Kto sa nachádza na shortliste? - Byvaniein.sk

Už po 21-krát poznáme nominácie CE ZA AR, ktoré udeľuje Slovenská komora architektov. Ide o ocenenie, ktoré sa udeľuje slovenským architektom a architektkám, pričom sa tiež upozorňuje na spoločenskú váhu architektúry, na prostredie a zdravie ľudí.

Cena CE ZA AR pre architektov a architektky na Slovensku

Cena CE ZA AR sa prvýkrát udeľovala už v roku 2002 za významné architektonické diela, ktoré navrhli slovenskí architekti a architektky. Je to veľmi významné ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať na galavečere 6. októbra 2022 v Starej tržnici v Bratislave. Hostiteľom večera je veľmi významný člen poroty – architekt Juraj Benetin, ktorý však nie je jediným dôležitým architektom.

Medzinárodná porota CE ZA AR 2022

Ďalší dôležití architekti sú súčasťou medzinárodnej odbornej poroty, ktorá nielen udeľuje ocenenia, ale taktiež osobne navštevuje jednotlivé realizácie, hodnotí ich a vyberá do nominácie tie správne diela. 

Tento rok je porota v tomto zložení:

  • Z Českej republiky je to predseda poroty Jakub Cigler, krajinný architekt Vladimír Sitta a Štěpán Valouch.
  • Slovenskú republiku zastupuje Bohunka Koklesová, Pavol Šilla, vyššie spomenutý Juraj Benetin a taktiež aj Igor Marko, ktorý však už dlhé roky pôsobí vo Veľkej Británii.

Porota z 88 prihlásených diel nakoniec vybrala 24 veľmi zaujímavých architektonických stavieb, ktoré sa uchádzajú o miesto v 6. kategóriách.

Myšlienka ocenenia CE ZA AR 2022

V tomto ocenení nejde len o samotné dielo, ktoré je vizuálne zaujímavé, ale aj vzťah k prírode, životnému prostrediu a environmentálne zodpovednom prístupe. Tento rok sa však ukázalo, že je aj o zvyšujúcom sa záujme o rešpekt k pamiatkam. 

Posledné tri roky sa tiež ocenenie CE ZA AR nieslo v hesle #ZELENÁPREARCHITEKTÚRU, pričom myšlienkou je poukázať aj na dopad architektúry na environmentálne prostredie. Tento rok sa však pridalo aj motto #REGENERÁCIA, ktorá vplýva na obnovu krajiny, architektúry a starých architektonických diel.

Nominácie ocenenia CE ZA AR 2022

Ocenenia sa udeľujú v 6 kategóriách, a to:

  • Bytové domy
  • Rodinné domy
  • Občianske a priemyselné budovy
  • Interiér
  • Exteriér
  • Fenomény architektúry

Nominácie v kategórii Bytové domy

Dielo: Nová Dunajská

Bytový dom Nová Dunajská v Bratislave navrhli Ing. arch. Peter Jurkovič a Ing. arch. Marcel Dzurilla. Ide o dielo, ktoré nahradilo pôvodný trojpodlažný dom so sedlovou strechou, obklopený päť a šesťpodlažnými bytovkami. Táto striktne geometrická fasáda oživuje výrazné štruktúrovanie a prácu s detailom. Nová Dunajská ponúka priestor na bývanie v 1, 2 a 3-izbových bytoch.

Ateliér: JRKVC
Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla
Foto: Peter Jurkovič

Dielo: Discovery Tower – Bytový dom

Bytový dom Discovery residence v Bratislave vznikol v spolupráci architektov z ateliéru Pantograph. Táto polyfunkčná 75 metrová veža ponúka v administratívnej zóne Mlynských Nív priestor pre 137 bytov. Súčasťou verejného priestoru je aj zelený park, ktorý dopĺňa kompozíciu pevných prvkov.

Ateliér: PANTOGRAPH
Foto: Rastislav Blaško

Dielo: Vajnorská 21

Konverzia administratívnej budovy na polyfunkčný objekt Vajnorská 21 v Bratislave odráža motto #REGENERÁCIA. Ide o dielo, ktoré vzniklo prerobením starej administratívnej budovy z 80. rokov, pričom sa zachovala nosná konštrukcia. Projekt budovy navrhli Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev a Ing. arch Ján Obušek. Je určený na prácu v administratíve a vrchné poschodia na bývanie.

Ateliér: cakov+partners
Architekti: Kalin Cakov, Metodiy Monev, Ján Obušek
Iné: Tomáš Fojtík, Michal Kyselica, Mário Chovan, Diana Michnová
Foto: Tomáš Manina

Dielo: Obnova domu zo 70. rokov

Aj pri tomto diele môžeme vidieť motto #REGENERÁCIA, keďže ide o obnovu stavby domu zo 70. rokov v Šali. Autorom diela je Ing. arch. Róbert Bakyta, ktorý tvrdí, že aj 50-ročný objekt je možné zrekonštruovať tak, aby ponúkal moderný priestor na bývanie bez toho, aby stratil svoje pôvodné kvality a výraz.

Architekt: Róbert Bakyta
Foto: Matej Hakár

Nominácie v kategórii Občianske a priemyselné budovy

Dielo: Konverzia Jurkovičovej teplárne NKP

Zrekonštruovanú kultúrnu pamiatku s novou náplňou, využitím a v modernom centre Bratislavy navrhli viacerí architekti z ateliéru Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP. Jurkovičová tepláreň sa za veľmi krátky čas stala srdcom bratislavského „downtownu“ aj napriek okolitému developmentu. Tepláreň po konverzii slúži administratívnej a spoločenskej funkcii, pričom ponúka flexibilný pracovný priestor, priestor na coworking BASE4Work a priestor na rôzne udalosti.

Ateliér: Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP
Iné: spoluautori architektonickej časti: Zuzana Zacharová, Eva Belláková, Matúš Podsklalický,
Martina Michalková, Alexandra Havranová; hlavný inžinier: Roman Bányai; hlavný statik: Peter Gavaľa;
autor obnovy fasád/ Pamarch: Pavol Paulíny; apolupráca: Pavol Pribylinec, Vlasta Viglašová,
Juraj Prokipčák, Mária Kubaliaková; interiér: DF Creative Group, Perspektiv, Beef architekti, Point architekti
Foto: Boys Play Nice

Dielo: Záhradné centrum Plantex

Aj rozmerné halové objekty záhradného centra  môžu v intraviláne menšej obce Veselé pri Piešťanoch pôsobiť moderne a esteticky. Architektom tohto diela je Ing. arch. Adam Lukačovič, ktorý dostal zadanie vytvoriť obchodný priestor na predaj produktov Plantex, ktorý sa orientuje predovšetkým na predaj stromov a ovocia. Priestor v konečnom dôsledku ponúka toho viac, a to aj kaviareň, reštauráciu a kancelárske priestory.

Architekt: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Dielo: Obnova mestskej plavárne v Trebišove

Aj pri tejto budove ide o rekonštrukciu pôvodného diela z 80. rokov. Navrhol ju Ing. arch. Patrik Panda, ktorý zo strohej budovy vytvoril moderný komplex nielen mestskej plavárne, ale aj areál športov.

Architekt: Patrik Panda
Foto: Patrik Panda, Zoltán Kanócz, Vlastimil Slávik

Dielo: GBC 5

Administratívna budova GBC 5 v Bratislava ponúka ďalší priestor na kancelárie, pričom architekti z ateliérov Architekti Šebo Lichý a ROAR mysleli aj na to, že zamestnanci potrebujú priestor na to, aby sa vzdialili od pracovného stola aspoň na malú chvíľu. V priestoroch sa nachádzajú aj terasy a inšpiratívne prostredie pre zamestnancov.

Ateliér: Architekti Šebo Lichý
Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Aleš Hradecký, Juraj Murín, Martina Bognerová Hrašková, Imrich Vaško, Michal Romanec, Patrik Kuva
Foto: Tomáš Manina

Nominácie v kategórii Interiér

Dielo: EMA

Je rekonštrukciou trojizbového bytu v centre Bratislavy pre mladý pár, ktorý navrhli Ing. arch. Katarína Príkopská, Ing. arch. Ivan Príkopský a Ing. arch. Tomáš Szőke. Ide o rekonštrukciu bytu z 50. rokov, ktorá je v súčasnosti veľmi pekným a presvetleným dizajnovým priestorom, kde nosnou témou rekonštrukcie boli stavebné úpravy, odhalenie materiality pôvodných konštrukcií a realizácia nových na mieru navrhnutých stolárskych prvkov.

Ateliér: TOITO
Architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke
Foto: Katarína Príkopská

Dielo: AFTER

Bar After v Bratislave navrhol Ing. arch. Martin Skonček. Ide o malý bar na prízemí bytového domu, ktorý sa nachádza pri nákupnom centre Nivy. Estetiku baru formujú hrubé betónové povrchy, brúsený bar a elegantné nerezové tanky. Výnimočnosťou priestorov je aj barové sedenie a zrkadlová stena.

Architekti: Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Radoslav Hamara
Foto: Matej Hakár

Dielo: Grao  

Ďalším veľmi unikátnym interiérom je GRAO, ktorý navrhol architekt Ing. arch. Alan Prekop. Ide o koncept interiéru komunitného baru, ktorý prepája ľahkosť, odvahu a experiment. Práve tieto hodnoty sú v dnešnej architektúre veľmi vzácne.

Ateliér: Alan Prekop
Architekt: Alan Prekop
Foto: Sarah Weiss

Dielo: Redizajn turistického informačného centra v Košiciach

Do nominácie sa dostalo aj turistické informačné centrum v Košiciach, ktoré prešlo redizajnom. Tento redizajn navrhli architekti Ing. arch. Tomáš Boroš, Ing. arch. Maroš Mitro a Ing. arch. Ondrej Jurčo, ktorí stavali na vizuálnej identite návštevníckeho centra.

Ateliér: Doxa
Architekti: Tomáš Boroš, Maroš Mitro, Ondrej Jurčo
Foto: Maroš Mitro

Dielo: Panelák

Aj pri prestavbe Paneláku v Bratislave ide o rekonštrukciu domu zo 60. rokov. Túto prestavbu navrhli Mgr. art. Richard Kilo a Ing. arch. Matej Honč.

Ateliér: Kilo / Honč
Architekti: Matej Honč, Richard Kilo
Foto: Matej Hakár

Nominácie v kategórii Rodinné domy

Dielo: Radový dom v Ľudovej štvrti

Toto dielo navrhli architekti z ateliéru BEEF ARCHITEKTI. Ide o rodinný dom, ktorý má 60 rokov, no stále si zachováva svoj charakter a kvalitu. Napriek tomu, že je vnútorná dispozícia rodinného domu revolučná, v exteriéri sa prejavuje veľmi citlivo, až minimálne.

Ateliér: BEEF ARCHITEKTI
Architekti: Radoslav Buzinkay, Andrej Ferenčík, Ján Šimko
Foto: Lenka Némethová

Dielo: Opatová II, Nový dom so starým mlynom

Dielo Opatová II navrhli Ing. arch. René Dlesk, Phd., Ing. arch. Tamara Kolaříková. Ide o rodinný dom, ktorý vznikol v spojení starého s novým. Využitie starého mlyna našli architekti najmä pri vytváraní spoločenskej zóny a priestorov na prácu. Ide o novostavbu, ktorá uzatvára parcelu smerom od potoka, no otvára sa do súkromného priestoru záhrady. Autori zachovali najstaršiu časť mlyna a obvodovú stenu, čím vytvorili unikátnu atmosféru a vzťah nových a starých objektov.

Ateliér: RDTH architekti, Land 05
Architekti: René Dlesk, Tamara Kolaříková
Foto: Filip Beránek

Dielo: Vila Bôrik

Dielo Vila Bôrik nachádzajúca sa v Žiline navrhli architekti z ateliéru PLURAL, LABAK. Ide o veľmi výnimočný koncept, v ktorom sa prepájajú v jeden celok urbanistické riešenie, konštrukcia, materiálové riešenie a taktiež aj dôraz na detail. Ide o priestorovo bohatý svet interiéru, ktorý sa pripisuje do formy domu a vytvára jedinečnú architektúru.

Ateliéry: PLURAL, LABAK
Architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Iné: statika: Katarína Kyselová; oceľové konštrukcie: Samuel Šimonovič
Foto: Maxime Delvaux

Dielo: Rodinný dom „Slamák“

Rodinný dom „Slamák“ nájdete v Liptovskom Jáne. Ide o dielo, ktoré odborná porota okomentovala ako: Slama z okolitých polí, hlina z vlastného dvora a drevo z neďalekého lesa sú materiálmi rodinného domu, ktorý vznikol za aktívnej účasti jeho majiteľov, ktorých cieľom bolo minimalizovať negatívne environmentálne dopady.“

Architekti: Martin Boleš, Aleš Berec, Erika Bolešová
Foto: Matej Hakár, Eva Benková

Dielo: Ateliér režiséra

Názov prezrádza, že ide o rodinný dom, ktorý je navrhnutý pre stretnutia filmovej rodiny. Navrhli ho Mgr. art. Ing. arch. Jana Benková, Ing. arch. Juraj Benko a Ing. arch. Marián Gombarček. Dielo vzniklo v kontraste starého a nového, pričom sa zdôrazňuje stav pôvodného domu. Priestor tohto domu vznikol z dôvodu inšpirácie a sústredenia sa na tvorbu, preto ide o maximálne otvorený vzdušný priestor bez zbytočných nánosov a v surovej forme.

Ateliéry: benkobenkova, gmb
Architekti: Juraj Benko, Jana Benková, Marián Gombarček
Foto: Matej Hakár, benkobenkova

Nominácie v kategórii Exteriér

Dielo: Rozmanitá záhrada

Dielo sa nachádza v Rovinke a exteriér vznikol v spojení 0 % pokoseného trávnika na 358 m2 prímestskej divočine. Autormi diela sú Ing. Magdalena Horňáková, Ing. Juraj Horňák, Ing. Lenka Ficeková a Ing. Kristína Gubišová. Ide o malú záhradu v Bratislave, ktorá sa uzatvára do seba, no tiež vytvára svoj vlastný mikrokozmos.

Ateliér: Atelier DUMA_living gardens s.r.o.
Krajinní architekti: Magdalena Horňáková, Juraj Horňák, Lenka Ficeková , Kristína Gubišová
Foto: Pavel Koutný, Magdalena Horňáková

Dielo: Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy

Táto obnova turistického areálu Malý Slavín bola navrhnutá architektmi z ateliéru BAKYTA architekti. Ide o veľmi atraktívny otvorený prístrešok, ktorý je nádherne integrenovaný do prostredia lesa. Prístrešok je možné využiť na oddych či už počas leta alebo zimných mesiacov.

Ateliér: BAKYTA architekti
Architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková
Iné: statika: Pavol Drha; spolupráca: Július Vass
Foto: Matej Hakár

Dielo: Pozorovateľňa zvierat Vydrica

Dielo Pozorovateľňa zvierat Vydrica sa nachádza v oblasti Malých Karpát. Ide o exteriér, ktorý navrhli architekti z OFFICE110 architekti, pričom bolo veľmi dôležité navrhnúť priestor, odkiaľ je možné sledovať zvieratá, avšak byť pred zvieratami skrytý. Ide o drevenú pozorovateľňu zo smrekovca, ktorú je tiež možné využiť ako posedenie okoloidúcich.

Ateliér: OFFICE110 architekti
Architekti: Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký
Foto: Martin Hörmann

Nominácie v kategórii Fenomény architektúry

Dielo: Bunky Jelšava, kaštieľ Coburgovcov

V kaštieli Coburgovcov autori Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Marián Lucký, Ing. arch. Ondrej Marko a Ing. arch. Lenka Borecká navrhli ubytovanie, ktoré pozostáva z buniek. Napriek obmedzeným prostriedkom, ktoré neumožňujú komplexnú rekonštrukciu, vytvorili priestor na ubytovanie. Ide o mikrohotel, v ktorom sa návštevník stáva súčasťou záchrany a transformácie pamiatky.

Ateliér: 2021
Architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká
Iné: spoluautori dizajnu buniek: Matúš Šestina, Miro Šestina; osvietený investor: Čierne Diery;
svetelný dizajn: Laura Murguía Sánchez, Lenka Balážová; statik: František Hladký
Foto: Vladimír Eliáš

Dielo: Komunitné centrum – BÚDA

Komunitné centrum BÚDA nájdete v Žiari nad Hronom. Navrhli ho architekti z Ateliér HAUS, pričom ide o stavbu, ktorá je dôkazom autentického snaženia angažovanej komunity, ktorá neformuje len verejný priestor, ale aj ľudí v ňom. Ide o udržateľnú rekonštrukciu bývalej zmrzlinárne, ktorý ponúka priestor na čokoľvek, napríklad na organizovanie swapov s oblečením, prednášok, čítania kníh a podobne.

Ateliér: Ateliér HAUS
Architekti: Tomáš Ružiak, Miroslav Šestina, Matúš Šestina, Eva Šestina
Iné: spolupráca: Katarína Urgelová, Matthias M. J. Arnould
Foto: Miroslav Šestina

Dielo: Liturgický priestor pre pontifikálnu omšu počas pastoračnej návštevy pápeža Františka v Šaštíne

Do nominácii sa dostal aj priestor, na ktorom pápež František odslúžil sv. omšu. Liturgický priestor bol situovaný na voľnej ploche v Šaštíne, pričom bol orientovaný tak, aby účastníci mali skvelý vizuálny kontakt s pápežom Františkom. V areáli sa nachádzalo aj presbytérium, sakristie, pódia pre hudobníkov, tlačové stredisko a objekty na hygienu a zdravotnú pomoc.

Architekti: Michal Bogár, Mária Bogárová, Roman Ruhig, Ema Ruhigová
Iné: výtvarná spolupráca: Martin Lettrich (kríž s korpusom ukrižovaného Ježiša),
Viktor Oravec (sklené prvky), Dorota Sadovská (maľba sv. Jozefa); florista: Robert Bartolen
Foto: Michal Bogár ml., PS:Events, Mária Bogárová, Roman Ruhig

Ktoré dielo vás očarilo?

Toto sú nominácie CE ZA AR 2022. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac informácií o oceňovaní CE ZA AR a architektonických dielach, prečítajte si viac na ich webovej stránke. Zároveň, ak máte záujem dozvedieť sa o laureátoch 2021, prečítajte si náš predošlý článok, v ktorom sa tiež dozviete viac informácií o ocenení CE ZA AR.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :