7 praktických rád, ako oživiť vašu záhradu - Byvaniein.sk

7 praktických rád, ako oživiť vašu záhradu

/
/

Záleží vám na vašej záhrade, ale máte pocit, že jej čosi chýba? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám ju pomôžu oživiť a dodať jej tak nový dych.

Živý plot vás ochráni pred zvedavými očami

Otravujú vás zvedavé pohľady okoloidúcich či susedov? Vyriešte to živým plotom. Na výber máte viacero druhov rastlín vrátane tých menej tradičných. Skvelou voľbou rastliny pre netradičný živý plot je zlatovka. Kvitne skoro na jar a môžete ju tvarovať podľa seba.

Popínavé rastliny zakryjú jednoduché ploty

Ďalšou zaujímavou rastlinou, ktorá sa v záhradách objavuje čoraz častejšie, je popínavý javor. Ak teda dávate prednosť popínavkám, ktoré oživia váš plot, vyskúšajte javor. Na jar a v lete býva zelený a na jeseň sa zvykne sfarbiť do červena. Váš plot tak bude nádherne zaujímavý.

TIP: Pri zastrihávaní a tvarovaní živého plota odporúčame použiť akumulátorové nožnice na živý plot, ktoré v porovnaní s benzínovou konkurenciou neškodia životnému prostrediu a vďaka slabším vibráciám sa s nimi pracuje oveľa ľahšie.

Skalka podľa vašich predstáv

Rovnú či svahovitú záhradu si môžete skrášliť vkusnou skalkou. Inšpirujte sa pritom inými skalkami, prípadne si vyskladajte vašu vlastnú. Dôležitý je výber vhodného miesta, ideálne s orientáciou na juh. Severné polohy sú totiž väčšinu dňa v tieni, kvôli čomu nebývajú vhodné. Ak máte pre skalku vybraté miesto, rovnomerne z neho vyberte pôdu a odstráňte tiež všetky prípadné korene. Následne ho zaplňte štrkovou drenážou a nasypte naň zeminu.

Ako vytvoriť vlastnú skalku

Po úroveň zvoleného terénu treba naviezť drenážnu vrstvu z riečneho štrku, ktorou zabezpečíte odtok prípadnej prebytočnej vody. Zemina so štrkopieskom by mala siahať po najvyšší bod skalky. Terén si následne upravíte podľa seba. V tomto bode môžete celú skalku pokryť pôdou, odspodu smerom nahor naukladať kamene, pričom sa čiastočne zakopú a na záver už len vysadíte rastliny.

TIP: Pri vyskladávaní skalky začínajte veľkými kameňmi a pokračujte tými menšími. Z rastlín vyberajte také, ktoré milujú slnečné podnebie a suché podložie. Aby si skalka udržala svoj tvar, vsaďte na rastliny, ktoré nerastú rýchlo a nemajú mohutný koreňový systém.

Altánok pre odpočinok

Altánok oceníte najmä v prípade, že v záhrade trávite veľa času. Poskytne vám ochranu pred dažďom, ale aj prudkým slnkom. Pod jeho strechu môžete tiež umiestniť stôl, stoličky, hojdačku či gril. Vďaka tomu sa z altánku razom stane obľúbené miesto vašich návštev.

Nezabudnite na štýlové osvetlenie

Vhodné záhradné osvetlenie zmení vašu záhradu na nepoznanie. Väčšinou si ľudia osvetľujú chodníky, prípadne bazén, no osvetlenie terasy či záhradného altánka si bude pochvaľovať každá návšteva.

TIP: Externé osvetlenie býva vystavované rôznym nepriaznivým podmienkam, a preto by malo spĺňať bezpečnostné štandardy. Najnižší prípustný stupeň ochrany pre vonkajšie osvetlenie je u nás označený ako IP44. Pri záhradnom osvetlení si tiež premyslite, či dáte prednosť klasickému zapínaniu, alebo automatickému spínaču, ktorý aktivuje pohyb po zotmení.

Kamene ako dekorácie

Prázdne miesta vo vašej záhrade si priam žiadajú nejaký doplnok. Nemusíte zvoliť drahý materiál. Postačia vám aj obyčajné kamene, z ktorých môžete spraviť napríklad chodník, schody alebo obloženie vašej skalky.

TIP: V moderných exteriéroch krásne vynikne betónová dlažba v spojení s trávnatým kobercom či vysievaným trávnikom.

Vertikálna záhrada v exteriéri

Vertikálna záhrada, niekedy nazývaná aj živá či zelená stena, predstavuje spôsob pestovania rastlín, ktoré rastú v smere zhora dole. Výhodou tohto pestovania je, že nezaberie veľa miesta a záhradu krásne ozvláštni.

Môžete si tak vytvoriť súkromie, ale tiež vás ochráni pred slnečným žiarením. Všetko záleží od miesta a prevedenia, ktoré si zvolíte. Na jej realizáciu si môžete zavolať profesionálov, no viete si ju spraviť poľahky aj doma. Ak vás tento spôsob pestovania zaujal, určite si prečítajte náš článok, kde sa dozviete o tom, ako si urobiť vertikálnu záhradu svojpomocne spolu s tipmi na vhodné rastliny.

Vyberte z pivnice zabudnuté poklady

Záhradu si môžete ozvláštniť aj starou krhlou na polievanie, kvetináčmi alebo starým bicyklom. V kombinácii s okolím tak často vznikajú zaujímavé zátišia. Za zváženie stojí aj hojdacia sieť, ktorú viete upevniť medzi dva stromy či steny vášho altánku. Nebojte sa experimentovať a skúšať aj výstrednejšie nápady.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :