6 tipov, na čo myslieť pri plánovaní bungalovu - Byvaniein.sk

V porovnaní s viacposchodovým rodinným domom vás výstavba bungalovu vyjde podstatne lacnejšie. Stále však môžete naraziť na nebezpečenstvá, ktoré váš bungalov môžu veľmi ľahko predražiť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo by ste mali pri jeho plánovaní myslieť.

Rozpočet bungalovu si stanovte na začiatku

V rozpočte na stavbu bungalovu by mali byť započítané ceny za materiál, izolácie, technické zariadenia a platy robotníkov. Nezabudnite ani na rezervu. Pôvodný rozpočet sa pri stavbe často prekročí aj o 10 %.

TIP: Viac sa vám však môžu oplatiť hotové projekty moderných bungalovov, keďže kompletná tvorba plánu pre bungalov bude vyžadovať nielen peniaze, ale aj poriadne veľa času.

Vytvorte si presný časový plán

Podrobný časový plán vám bude pomáhať v priebehu celej stavby bungalovu. Vďaka nemu rýchlo zistíte, či ste v časovom sklze. Ideálne je, ak sú v ňom zahrnuté aj jednotlivé náklady v každom mesiaci. Budete však musieť vopred odhadnúť, koľko času zaberú úlohy robotníkom.

Práve podľa toho, ako sa bude časový harmonogram napĺňať, môžete zvážiť, či zamestnať ďalších pracovníkov, aby svoju prácu stihli skôr. Využiť to viete napríklad vtedy, keď hrozí, že sa počasie pokazí a bungalov chcete dokončiť čo najskôr.

Zdroj: Pixabay.com

Pri plánovaní myslite na pozemok

Práve výber pozemku patrí k veciam, ktoré značne ovplyvňujú celý proces plánovania. Je totiž rozdiel medzi tým, či je terén vášho pozemku svahovitý, alebo rovinatý. Rovný terén vám pri stavbe základov bungalovu ušetrí náklady za zemné práce spojené s vyrovnaním podkladu a jeho stabilizáciou.

Dôležité je tiež vedieť, či hladina spodnej vody nie je príliš vysoká. Vtedy je dobré pôdu odvodniť (napríklad drenážnou sústavou z drenážnych rúrok) a dostať tak vodu do nižších miest.

Kvalitný materiál pre kvalitné múry

Základové pásy a hrubá stavba vás dnes môže vyjsť pomerne lacno. Nepodceňujte však kvalitu materiálu a venujte dostatočnú pozornosť dodržaniu správneho technologického postupu. Odporúčame použiť klasické tehly, ktoré majú výborné tepelnoizolačné a vlastnosti a sú hygienicky nezávadné.

Nezabudnite na strechu

Pri streche najprv zvážte, ktoré drevo použijete na stavbu krovu a aký materiál bude najlepší pre strešnú krytinu. Tiež si premyslite, či chcete mať aj strešné okná. Ak ich rozmiestnite strategicky, do vášho bungalovu viete dostať podstatne viac svetla.

Ak si pre váš bungalov vymyslíte členitú strešnú konštrukciu, jej stavba vôbec nebude lacná. Len cena za strešnú krytinu sa v porovnaní s pultovou strechou môže vyšplhať až na dvojnásobok.

Pripravte sa na úrady

Predtým, ako sa pustíte do práce, si najprv vybavte stavebné povolenie. K tomu však budete musieť získať aj územné rozhodnutie. Tieto dve žiadosti sa niekedy dajú zlúčiť a môžete ich tak vybaviť naraz.

Žiadosť o vydanie stavebného povolenia by ste mali podať na stavebnom úrade na danom katastrálnom území. Po predložení dokumentu, všetkých jeho príloh a zaplatení poplatku vám do 30 dní stavebný úrad vydá svoje rozhodnutie. Ak všetko prebehne podľa plánu, stavba bungalovu môže konečne začať.

Máte ďalšie tipy?

Osvedčili sa vám pri plánovaní a stavbe bungalovu nejaké ďalšie činnosti? Podeľte sa s nami o váš názor a pomôžte tak ďalším, ktorí uprednostnili bungalov pred viacposchodovým domom.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :