Trendy FOMO a JOMO - ako si útulne zariadiť domácnosť? - Byvaniein.sk

Pandémia koronavírusu toho zmenila veľa. Naše pracovné návyky, spôsob života a najmä nás samotných. Začali sme si akosi viac vážiť sami seba. Zrazu sme nemali pocit, že nás každý potrebuje. Nie je to však náhoda. Začali sme žiť jednoduchšie, začali sme žiť JOMO.

Čo je FOMO a JOMO

Počuli ste už o fenoméne 21. storočia zvanom FOMO? Ide o počiatočné písmená anglických slov Fear Of Missing Out, ktoré môžeme preložiť ako „strach z chýbania“ alebo „strach z premeškania“. Ide o problém trápiaci najmä mladšiu generáciu. Po prvýkrát prehovoril výraznejšie spolu s masívnym nástupom sociálnych sietí. Mladí ľudia zrazu začali mať pocit, že vstávať a zaspávať s mobilom v ruke je nevyhnutnosť. Potrebujú sa totiž presvedčiť o tom, že odpovedali na všetky správy a skontrolovali všetky denné príbehy, ktoré by im už na druhý deň mohli ujsť.

Problém FOMO je však omnoho komplexnejší. S týmto pojmom prišiel ako prvý marketingový stratég Dr. Dan Herman, no spoločnosť už trápi celé desaťročia. Ide o všeobecný pocit bezmocnosti. V práci nás núti sa porovnávať s inými a klásť si otázky, prečo nemáme pozíciu našej kolegyne alebo kolegov plat.

Opakom fenoménu FOMO je stav JOMO – Joy Of Missing Out, teda „radosť z premeškania“. Vďaka nemu nám zrazu neprekáža, ak na nedôležité správy neodpovieme obratom, ak nám unikne status na sociálnej sieti alebo ak nemáme také auto, ako náš sused. Užívame si čas strávený osamote, vážime si maličkosti a nepociťujeme potrebu porovnávať sa s druhými. Odborníci sa zhodujú na tom, že stav JOMO je vlastne základom akéhosi vnútorného šťastia a spokojnosti s vlastným životom. Vedeli ste však, že takýto stav môžete poľahky aplikovať aj na vašu domácnosť?

Pohodový život v štýle JOMO

Máte za sebou náročný deň v práci alebo v škole? Od rána ste sa za niečím naháňali? Nastal čas vypnúť. Teraz je tá správna chvíľa na vaše záľuby. Radi si čítate? Stíšte si mobil, vypnite televízor a ponorte sa do strán plných fascinujúcich príbehov. Je pre vás alfou a omegou čas strávený s rodinou? Oprášte spoločenské hry a spolu s nimi aj vašu chuť vyhrávať. Prípadne si rozdeľte úlohy v kuchyni a spoločne si pripravte skvelú večeru. Dôležité je venovať sa sebe a všetky problémy na chvíľu zahodiť za hlavu.

Ako zariadiť domácnosť podľa trendu JOMO?

Hovorí sa, že najšťastnejší sú tí, ktorí toho majú najmenej. Istý kus pravdy na tom nepochybne bude. Napokon, severský minimalizmus a škandinávske šťastie je neoddeliteľná kombinácia dobre známa po celom svete. V tomto svetle vyniká najmä severské slovíčko Hygge označujúce pohodu a spokojnosť. Úzko s ním však súvisí aj novodobý trend JOMO – zbavovanie sa zbytočností a zútulnenie domácnosti.

Základnou myšlienkou štýlu JOMO je cítiť sa príjemne. Doma by ste mali mať pocit voľnosti a príjemnej rodinnej atmosféry. Chybu neurobíte, keď siahnete po prírodných materiáloch. Dobrou voľbou je drevo, ktoré dodá domácnosti teplo. Ak si vyberiete masívny nábytok, postačí vám pokojne menej kúskov. Priestor si zbytočne nepreplňte. Vhodným riešením je napríklad masívna drevená knižnica doplnená o pohodlný ušiak. Cezeň si prehoďte deku pre každý prípad a dokonalý čitateľský kútik je hotový.

Nepotrebujete permanentku do SPA, aby ste si oddýchli. Dá sa to aj v panelákovej kúpeľni, stačí všetko správne naaranžovať. Doprajte si po práci relaxačný horúci kúpeľ. Použite aromatickú bombu do kúpeľa a vaňu si až po okraj naplňte voňavou penou. Rozmiestnite okolo nej sviečky, nalejte si pohár vínka a užívajte si čaro prítomného okamihu.

Potrebujete sa po celom dni poriadne vyspať? Základom je pohodlná posteľ. Aby ste sa v nej cítili príjemne, neváhajte ju doplniť o dizajnovú prikrývku a dekoračné vankúše. V spálni by ste mali mať čo najmenej rušivých elementov. Namiesto televízora zvážte reproduktor s relaxačnou hudbou, namiesto počítača stojan s obľúbenými časopismi.

Svetlo robí atmosféru

Chcete sa vo svojej domácnosti cítiť príjemne? Nepodceňte ani výber svietidiel. Do dennej časti voľte pokojne studené tóny svetla s vyššou svietivosťou. Studené svetlo nie je problémom v kuchyni, na chodbe a za istých okolností ani v obývačke – nemôžete v nej však spať. Naopak, neskoro večer by ste sa mu mali vyhýbať. Do spálne si preto namontujte teplé svietidlá so žltými tónmi.

Samostatnou kategóriou je dekoračné osvetlenie. Neváhajte experimentovať ani s farebnými žiarovkami. Siahnuť môžete po modernom LED pásiku. Jeho farbu aj intenzitu svietivosti si môžete hravo prispôsobiť vašej aktuálnej nálade. Najmodernejšie kúsky sa navyše dokážu spárovať s reproduktorom a prispôsobiť sa tak vašej preferovanej hudbe. Dobrou voľbou sú rovnako dizajnové nočné lampičky alebo robustné stojace svietidlá. Tými môžete vyplniť aj na prvý pohľad prázdny a nevyužitý roh v miestnosti.

Udržiavajte si doma poriadok

Najlepšie sa cítime vtedy, keď máme vo veciach prehľad. Ten docielime pomerne jednoducho – skromnosťou a poriadkumilovnosťou. Zamyslite sa nad tým, či potrebujete vitrínu plnú keramických sošiek a či budete piť z pätnástich pohárov naraz. Myslite na to, že menej je niekedy viac. Najmä pri upratovaní – pôjde vám od ruky a vy tak budete mať viac času sami pre seba.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :