Štýlové záhradné osvetlenie pre rozjasnenie vašich večerov - Byvaniein.sk

Štýlové záhradné osvetlenie pre rozjasnenie vašich večerov

/
/

Radi si užívate teplé letné večery posedávaním vo svojej záhrade dlho do noci? Čítate knihy alebo oslavujete životné jubileá svojich blízkych? Potrebujete si posvietiť na cestu od bránky ku vchodu pri neskorom návrate od priateľov či po predĺženom rodinnom výlete? Alebo jednoducho iba milujete drobné svetielka, ktoré dodajú vašej záhrade čaro ako z rozprávky? Funkčné a zároveň štýlové záhradné osvetlenie je potrebným doplnkom každého moderného rodinného domu.

Aký typ záhradného osvetlenia si však vybrať? Pripravili sme pre vás zopár trendy tipov na rozjasnenie vašej záhrady. Taktiež sa dozviete, čo všetko musí záhradné osvetlenie spĺňať z hľadiska bezpečnosti.

Ako si zabezpečiť účinné osvetlenie záhrady

Pokiaľ ešte iba plánujete stavať svoj vysnívaný rodinný dom, máte dostatok času a možností na to, aby ste sa so záhradným osvetlením doslova vyhrali a všetko si podrobne premysleli. Niektoré druhy osvetlenia musia byť totiž zapojené v elektrike. Preto si už v základoch rozmyslite, ako na dané miesto privediete potrebnú kabeláž.

Záhradné osvetlenie do nepriaznivých podmienok

Externé osvetlenie môže byť vo vašej záhrade vystavené nepriaznivým podmienkam, preto by malo spĺňať isté bezpečnostné štandardy. Príslušný stupeň ochrany je na svietidlách označený stupnicou IP (z angl. International Protection).

Prvá číslica, ktorá je od 0 do 6, označuje stupeň ochrany pred vniknutím cudzieho telesa a druhá, od 0 do 8, pred vniknutím vody. Najnižší prípustný stupeň ochrany pre vonkajšie osvetlenie je v našich končinách IP44. Záhradné osvetlenie preto musí byť vyrobené z vodotesného a odolného materiálu.

Spúšťanie záhradného osvetlenia

Premyslite si, ako a kedy chcete, aby sa vaše záhradné osvetlenie spustilo. Máte radšej pohodlný automatický spínač pohybu, moderné automatické zapínanie pri zotmení, alebo preferujete manuálne ovládané osvetlenie?

TIP: Pokiaľ ste fanúšikom manuálneho spúšťania osvetlenia, nainštalujte si jeho ovládanie na vhodné miesto. Balkón môžete ovládať zvnútra bytu, vstupný chodník zas od brány či vchodových dverí.

Osvetlenie do záhrady a jeho účel

Pri kúpe záhradného osvetlenia nezabúdajte na jeho účel. Potrebujete vo vašej záhrade funkčné osvetlenie, pretože si chcete posvietiť na cestu od brány ku vchodu? Alebo chystáte narodeninovú grilovačku a chcete svoju záhradu rozžiariť a vyzdobiť?

Funkčné osvetlenie záhrady – osvetlenie záhradných chodníkov

Osvetlenie záhradných chodníkov je dôležité z hľadiska bezpečnosti najmä v prípade prístupových chodníkov od brány k domu. Na tento účel slúžia najčastejšie stojanové svietidlá, svietidlá zabudované priamo do chodníka, alebo nástenné svietidlá umiestnené na stene domu. Osvetlite aj všetky zákruty a schodíky.

TIP: Nezabudnite na osvetlenie bazéna. V tme by ste si jeho okraj nemuseli všimnúť a mohli by ste sa zraniť.

Dekoratívne osvetlenie záhrady

Ak máte radi estetickosť, alebo vo vašej záhrade chystáte posedenie s priateľmi, určite siahnite po dekoratívnom osvetlení záhrady. Harmonicky ním doplňte to funkčné, aby ste sa vo vašej záhrade cítili príjemne.

TIP: Na dekoratívne účely môžete použiť rôznofarebné samolepiace LED pásiky. Tie bývajú obvykle zaliate do silikónu, takže sa externého použitia nemusíte obávať.

5+1 očarujúcich tipov na osvetlenie vašej záhrady

Túžite po čarokrásnom osvetlení a hľadáte inšpiráciu, ako ho vytvoriť? Ponúkame vám 7 tipov záhradného osvetlenia, z ktorých si zaručene vyberiete to pravé presne pre vás.

LED osvetlenie záhrady

Pokiaľ sa chcete vyhnúť vysokej sume na účte za elektrinu, sú pre vás úsporné vonkajšie LED svetlá tou pravou voľbou. Majú dlhú životnosť a priťahujú menej hmyzu, ako ktorékoľvek iné svetlo. Pri čítaní knihy alebo grilovačke vás tak nebude rušiť nadmerný bzukot komárov.

TIP: LED reflektory so senzorom pohybu využijete aj ako bezpečnostný prvok vašej záhrady. Potenciálneho nočného zlodeja totiž oslnia, čím ho môžu vyľakať a odradiť od vstupu na váš pozemok.

Lampáše do záhrady

Večerné posedenie v záhrade alebo na terase si môžete zútulniť pomocou rôznych záhradných lampášov a príjemného svetla sviečok. Lampáše si môžete zaobstarať napríklad kovové, alebo sklenené.

Solárne osvetlenie záhrady

V dnešných časoch si mnoho ľudí uvedomuje dôležitosť ochrany životného prostredia. Ak sa aj vy uberáte týmto smerom, môžete uvažovať o inštalácii solárnych lámp do záhrady. Tie totiž na svetlo využívajú slnečnú energiu, ktorú v sebe naakumulujú počas celého dňa. V noci vydržia svietiť aj 8 hodín, no závisí to od ročného obdobia a ich umiestnenia. Aby bol ich efekt čo najlepší, odporúčame ich nasmerovať južným smerom so sklonom 35 °.

Výhrevné osvetlenie záhrady

Počas chladnejších jarných alebo jesenných večerov, ktoré chcete stráviť v záhradnom altánku, môžete využiť hrejivú silu špeciálneho výhrevného osvetlenia. Rodinnú večeru si tak budete môcť vychutnať priamo na čerstvom vzduchu.

Párty osvetlenie do záhrady

Plánujete rodinnú či narodeninovú oslavu, alebo kolaudáciu? Usporiadajte ju vo vašej záhrade. Nezabudnite však na adekvátne osvetlenie, pretože úspešné oslavy sa zvyknú pretiahnuť až do neskorých večerných hodín. Postavte na stôl rôzne lampáše, stoličky vyzdobte LED pásikmi a legendárna oslava môže začať.

TIP: LED reťaz je skvelá na zvýraznenie záhrady. Môžete ňou osvetliť altánok, okrasné kríky, stromy, záhony alebo závesné húpacie kreslo. Takáto reťaz dodá tú správnu atmosféru každej oslave či večernej grilovačke.

Vianočné osvetlenie do záhrady

Nezabudnite ani na vianočnú výzdobu vo vašej záhrade. Ovešajte rámy okien vianočnými svetielkami, vyzdobte čerstvo zasadený smrek, alebo si do predzáhradky postavte svietiace sane so sobmi.

Záhradné osvetlenie u vás doma

Nechcete si osvetlenie kupovať, prípadne radi majstrujete so svojimi deťmi? Na osvetlenie terasy alebo zimnej záhrady môžete použiť aj rôzne ekosystémy, kamienky či mušle vložené v sklenených nádobách. Záhrada a terasa tak bude dýchať domáckou atmosférou.
Typov očarujúceho záhradného osvetlenia je dnes nespočetne veľa. Môžete si preto vybrať z pestrej ponuky presne také osvetlenie, ktoré harmonicky ladí práve s vašou záhradou.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :