Škandinávsky štýl - ako si v ňom zariadiť interiér? - bývanie.in

Zariaďte si interiér v škandinávskom štýle

/
/

Obyvatelia škandinávskych krajín majú vo svojom interiérovom trende jasno. Cez leto sa môžu tešiť z dlhých slnečných dní, avšak na jar, jeseň a v zime k nim slnečný svit preniká iba počas veľmi krátkeho úseku dňa. Preto potrebujú mať svoj interiér vzdušný, priestranný a dokonale presvetlený.

Jednoduchosť, bledé prírodné materiály a presvetlené priestory. Aj takto by sa dal charakterizovať škandinávsky štýl interiéru, nazývaný aj scandi. Aké sú jeho ďalšie charakteristiky? Prezradíme vám užitočné tipy, ako si zariadiť váš slovenský domov s nádychom severského škandinávskeho štýlu.

Ako si zariadiť váš domov v škandinávskom štýle

Pokiaľ veríte, že v jednoduchosti je krása a funkčnosť je pre vás každodennou realitou, škandinávsky dizajn je presne pre vás. Od svojho vzniku začiatkom 20. storočia stelesňuje tento severoeurópsky štýl zmysel pre minimalizmus, poriadok a eleganciu. Vďaka svojej jednoduchosti a pragmatickosti si škandinávsky štýl zaručene zamilujete.

Zaujíma vás, ako dodať eleganciu a funkčnosť vášmu interiéru? Pripravili sme si pre vás 7 tipov, ako si zariadiť váš interiér vo výnimočnom a elegantnom škandinávskom štýle.

Priestranný a presvetlený interiér

Škandinávsky štýl sa vyznačuje priestranným a presvetleným interiérom. Prirodzený slnečný svit je základnou zložkou každej domácnosti. Škandinávci uprednostňujú veľké okná, častokrát zaberajúce priestor od podlahy až po strop. Kvôli geografickej polohe dostáva sever Európy väčšinu roka slnečný svit iba obmedzene, a preto sa každý centimeter svetla navyše počíta. Vďaka prirodzenému slnečnému svitu a vhodne umiestneným lampám sa potom interiér javí opticky väčší.

TIP: Ak máte malý byt a myslíte si, že priestranné miestnosti si nemôžete dovoliť, opak je pravdou. Dojem priestrannej miestnosti získavajú Škandinávci vďaka menšiemu počtu kusov nábytku a dekoratívnych prvkov.

Základom sú bledé farby

Základnou zložkou scandi interiéru je nábytok v bledých farbách. Tieto sa kombinujú s pastelovými farbami. Podlahy taktiež zväčša bývajú zo svetlého dreva, a sú doplnené o svetlý koberec z prírodných materiálov, napríklad ovčej vlny. Celý interiér má potom neutrálny a svetlý nádych.

Nábytok z dreva a prírodných materiálov

Škandinávsky dizajn by nemohol existovať bez prírodných drevených materiálov alebo ich lacnejšej varianty, drevotriesky. Drevené stolíky, stoličky, podlahy, bledé drevené skrine či drevené dekorácie. Samozrejmosťou sú aj kreslá, nízke taburetky a stolíky, ktoré stoja na drevených alebo kovových nožičkách.

Nábytok má jednoduché estetické tvary a nie je zbytočne vyzdobený. Najčastejšie sa môžete pri scandi štýle stretnúť s modernými dizajnami z polovice minulého storočia. Všetky kusy nábytku sú z prírodných materiálov, najmä z dubu alebo jaseňového dreva a sú zároveň v bledých farbách.

Úložné priestory sú typické svojou priestrannosťou a otvorenosťou. Mnohokrát sami slúžia ako dizajnérsky kúsok. Typický je tiež policový systém s otvorenými deliacimi priečkami.

Oddych v škandinávskom štýle

Škandinávci milujú pohodlie svojich domovov. V každej obývačke sa preto nachádza niekoľko vankúšov z prírodných materiálov, taburetiek, huňatých mäkkých kobercov z ovčej vlny a mäkkučkých a jemných prikrývok. Pri voľbe farebných odtieňov volia jemné a pastelové farby.

V severských domácnostiach nechýba ani kozub, pred ktorým sa stretáva celá rodina.

Elegantné dekoratívne prvky

Drevo, kov, kožušiny, keramika a sklo. Toto všetko sú dekoratívne materiály, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v interiéroch ladených do škandinávskeho štýlu. Scandi štýl preferuje menej dekoratívne prvky, kde každá dekorácia má zároveň aj funkčný a praktický zámer.

Hlavným dekoratívnym prvkom tohto štýlu sú rovné, jasné a pravidelné línie. Najčastejšími motívmi sú geometrické vzory, no môžu sa vyskytnúť aj motívy hôr, zvierat a kvetov, poprípade severské ľudové motívy.

TIP: Hlavným dekoratívnym prvkom v miestnosti bývajú obvykle rodinné fotografie alebo maľby na stenách. Pri maľbách ide najčastejšie o abstraktné motívy alebo rôzne citáty či slogany.

Prepojenie s prírodou

Škandinávci milujú prepájať interiér s exteriérom, a preto v domácnostiach inšpirovaných týmto štýlom nájdete veľa zelene. Izbové rastliny sú v každej miestnosti a efektívne tak slúžia aj ako dokonalý dekoračný prvok. Mnoho domácností má aj balkón, čím sa ešte umocňuje potreba prepojenia interiéru s prírodou.

zdroj: pixabay.com

Tmavé závesy, tzv. „blackouty”

V letných mesiacoch sú v škandinávskych krajinách veľmi dlhé dni. Vďaka ich geografickej polohe na niektorých miestach slnko takmer ani nezapadá za horizont, a preto je tam svetlo aj počas celého dňa. Škandinávci obľubujú šedé alebo tmavé závesy, cez ktoré im počas noci nebude prenikať dnu ani lúč slnečného svitu. Oni sa tak budú môcť v pokoji vyspať a oddýchnuť si.

Škandinávsky štýl na Slovensku

V článku sme spomínali, že sa celý interiér v scandi štýle nesie výlučne v bledých farbách. Existuje však aj samostatná vetva škandinávskeho štýlu, ktorá kombinuje bledý interiér s kontrastnými tmavými farbami. Steny ladí do čiernych a tmavomodrých motívov a aj nábytok môže byť v tmavých farbách. Vo veľkej miere využíva kov, čím dodáva celému interiéru industriálny nádych.

Ako sa vám páči funkčný a minimalistický škandinávsky interiér? Vedeli by ste si podobne zariadený interiér predstaviť aj u vás doma, alebo už svoju domácnosť zariadenú v scandi štýle máte? Podeľte sa s nami o vaše názory a fotografie v komentároch, alebo na našej emailovej adrese redakcia@byvanie.in.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :