Tipy na presvetlenie domácností - Magazín o bývaní - byvanie.in

Ako presvetliť každú miestnosť v domácnosti

/
/

V niektorých prípadoch majú ľudia to šťastie, že bývajú na mieste, kde im cez okná prirodzene prúdi slnečný svit. Slnečné lúče rozžiaria ich priestory a dodávajú im teplo domova. Nie pre všetkých je však možné si takýto príbytok zaobstarať.

Pre tých z vás, ktorí nemajú v domácnosti dostatok denného svetla, máme pripravených 7 tipov, ako presvetliť jednotlivé miestnosti vo vašom príbytku.

Tipy na presvetlenie vašich miestností

Spísali sme pre vás zopár trikov, ktorými efektívne presvetlíte aj zdanlivo nepresvetliteľné byty či domy. Dodáte im tak jas, v aký ste možno už ani nedúfali.

Veľké okná sú v móde

Hlavným zdrojom svetla v miestnosti sú okná. V niektorých prípadoch architektonické prevedenie domu či bytu nedovoľuje okná od podlahy až po strop. Vašu miestnosť vtedy šikovne pomôžu rozjasniť biele alebo bledé okenné rámy. Svetlo sa totiž ľahšie odráža od bledého povrchu, efektívnejšie tak preniká dnu a opticky tým celú miestnosť presvetľuje.

Populárne funkčné závesy, tzv. black-outy, je pri menších priestoroch vhodné si zadovážiť v bledých farbách.

Tajomstvo presvetlených domácností zo severnej Európy

V severnej Európe majú domy obrovské okná bez akýchkoľvek žalúzií či ťažkých závesov. Je to kvôli tomu, že v zimných mesiacoch tieto krajiny kvôli severskej geografickej polohe nedostávajú veľa slnečných lúčov. Pre obyvateľov je preto veľmi vítaný každý centimeter denného svetla navyše. Vďaka tomu je však vidieť priamo do obývačiek a spální nájomníkov. 

Nakoľko u nás majú ľudia radi svoje súkromie, takéto okná nie sú zatiaľ v móde. Navyše, v našom podnebí býva v letných mesiacoch podstatne teplejšie, takže by to nebolo práve praktické. Neprirodzene by ste si totiž prehrievali váš príbytok. Ak ale napriek tomu túžite po veľkých oknách, je vhodné brať do úvahy orientáciu domu na svetové strany.

Presvetlite miestnosť pomocou dverí s presklenými plochami

Čo robiť v prípade, ak chcete presvetliť miestnosť, v ktorej sa primárne žiadne okná nenachádzajú? Paradoxne, výborným nástrojom na presvetlenie miestnosti, v ktorej sa nenachádza priamy zdroj denného svetla, sú dvere. 

Presvetlenie takejto predsiene, chodby či kúpeľne efektívne vyriešite pomocou dverí s presklenými plochami. Nemusíte sa báť prílišnej priehľadnosti, na trhu je dostupné veľké množstvo dverí s matnými sklami. Svetlejšie rámy dverí navyše miestnosť opticky zväčšujú a dodajú jej sviežejší nádych.

Medzi štyrmi stenami

V posledných rokoch je moderné mať steny natreté rôznymi farbami. Skúste sa vyvarovať príliš sýtym farbám na veľkej ploche. Farebné steny áno, ale v bledších odtieňoch. 

Jemne limetková, bledo malinová, nebíčkovo modrá alebo jemná farba pomarančovej šupky sú tými správnymi odtieňmi na farebné vyhranie sa a zároveň rozjasnenie miestnosti.

Stropy by mali ostať biele. Opticky sa tým miestnosť predĺži a bude pôsobiť jasnejšie.

Svetlíky

Pokiaľ by ste chceli svoj interiér presvetliť a bývate v rodinnom dome s plochou strechou alebo so strechou s malým spádom (približne do 15 stupňov), máme pre vás ideálne riešenie. Vpustite slnečný svit do svojho domova pomocou svetlíkov. 

Svetlík šikovne vpustí denné svetlo do miestnosti priamo zhora, kde mu nič nebráni v jeho vniknutí. Strešný svetlík je ukotvený do strešného plášťa svetlíkovými obrubami a taktiež môže zastávať vetraciu funkciu.

Zrkadlo ako odraz vášho domova

Zrkadlá sú veľmi efektívnym, štýlovým a hlavne nenápadným doplnkom, pokiaľ chcete presvetliť alebo opticky zväčšiť miestnosť. V zrkadle sa odráža svetlo, vďaka čomu sa jeho intenzita v priestore ešte znásobuje a presvetľuje aj tie časti miestnosti, kam by sa za bežných okolností svetlo nedostalo. 

Pozor však na nevhodné umiestnenie zrkadiel, pred ktorým sme vás varovali v jednom z predchádzajúcich článkov o Feng Shui.

Pod lampou (nie) je najväčšia tma

V prípade večerných hodín alebo zimných mesiacov je dôležité mať v miestnosti správne umiestnené lampy, ktoré poskytnú dostatok svetla do všetkých kútov. Trendy je bodové osvetlenie, ktorého žiarovky sa dajú rôzne rozmiestniť po strope. 

Dôležitá je hlavne intenzita svetiel. LED žiarovky šetria energiu a majú omnoho väčšiu výdrž ako tie bežné. Ich životnosť výrobcovia odhadujú na najmenej 25 000 hodín. Takáto žiarovka vám teda vydrží viac ako 13,5 roka.

TIP: Nakoľko sa blíži čas vianočných sviatkov, vianočné predajne ponúkajú množstvo svetielok rôznych tvarov a farieb. Veľmi populárne sú reťazové svetielka, ktoré ľudia umiestňujú na okenné parapety, krby či nad písacie stolíky. Zo širokej ponuky si tak môžete vybrať také, ktoré sa vám do vášho interiéru najviac hodia.

Jedáleň presvetlíte skleneným stolom

Na presvetlenie jedálne alebo obývačky sú vhodné aj sklenené jedálenské stoly. Sú skvelou náhradou tých drevených a masívnych. Dovoľujú svetlu prenikať priamo cez seba, čím do miestnosti vnášajú viac jasu a opticky ju tak zväčšujú.

Ako presvetľujete priestory u vás doma vy?

Používate vo svojej domácnosti nejaké ďalšie triky na presvetlenie tmavých miestností, ktoré sme v našom článku nespomenuli? Podeľte sa s nami o ne v komentároch, na našom Facebooku alebo emailovej adrese.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :