Tipy a odporúčania, ako si vybrať umývačku riadu - Byvaniein.sk

Tipy a odporúčania, ako si vybrať umývačku riadu

/
/

Bývanie je vo všeobecnosti skutočne širokým pojmom. Nezahŕňa totižto len výstavbu domov, prípadne bytových jednotiek, či výber správnych materiálov. S bývaním ako takým veľmi úzko súvisí aj zariaďovanie interiéru – nielen z dekoračného a estetického hľadiska, ale taktiež z toho praktického. A práve jeden z najpraktickejších doplnkov, ktorým môže vaša domácnosť oplývať, predstavuje umývačka riadu. Poradíme vám zopár tipov, ako si vybrať tú správnu.

Aj napriek tomu, že umývačka riadu nepatrí medzi nevyhnutnosti, bez ktorých sa nezaobíde chod domácnosti, v zabehnutom 21. storočí je akýmsi pomyselným štandardnom každej novej kuchyne. Na trhu je však množstvo typov a modelov umývačiek riadu od mnohých výrobcov. Zorientovať sa v takej širokej ponuke môže byť preto v určitých prípadoch naozaj náročné. Kde teda začať? V prvom rade by vám nemali chýbať vedomosti o základných typoch umývačiek riadu.

Základné členenie umývačiek riadu

Na kategorizovanie umývačiek riadu sa môžeme pozrieť z dvoch uhlov pohľadu. Kým prvý poníma o spôsobe ich umiestnenia, ten druhý vypovedá o ich celkovej kapacite.

Umývačky riadu podľa spôsobu umiestnenia

Z hľadiska spôsobu umiestnenia rozlišujeme vstavané umývačky riadu a voľne stojace myčky. Obe majú síce neopomenuteľné výhody, no takisto sú sprevádzané drobnými nedostatkami.

Azda najväčšia devíza vstavaných umývačiek riadu spočíva v ich schopnosti dokonale a jednotne splynúť s dizajnom kuchyne. Vstavané myčky sa totižto zapracovávajú priamo do kuchynskej linky, takže pri pohľade na ne vidíte len prekrásne dvierka, ktoré ste si vybrali pre vašu kuchyňu. Na druhej strane, pre tento typ umývačky riadu musíte mať dobre premyslené a vopred pripravené miesto. Každopádne, ideálna voľba do novostavieb, resp. pre tých, ktorí holdujú vstavaným spotrebičom.

V súvislosti s voľne stojacimi umývačkami riadu nemôžeme opomenúť skutočnosť, že ich môžete umiestniť prakticky kamkoľvek s dosahom vody a odpadu. Stačí vám len kúsok voľného miesta. Nikdy však nesplynú s celkovým dizajnom kuchyne tak, ako vstavané umývačky riadu. Pokiaľ ale siahnete po priznaných spotrebičoch (umývačka, chladnička, mikrovlnná rúra a podobne) s jednotnou povrchovou úpravou, výsledný efekt môže na míle prekonať vaše očakávania.

Umývačky riadu podľa celkovej kapacity

Čo sa týka vyššie zmienenej kapacity, delíme umývačky riadu na štandardné, úzke a stolové, resp. kompaktné. Vzhľadom na ich rozdielnu kapacitu sú pochopiteľné aj rozdiely v ich rozmeroch. 

Zatiaľ čo pre štandardné typy sú charakteristické rozmery približne 85 x 60 x 60 cm, tak pre úzke sú to miery na úrovni 85 x 45 x 60 cm. V prípade stolových myčiek ide o ešte menšie rozmery, čo z nich robí výbornú voľbu do jednočlenných domácností a menších kuchyniek na pracoviskách. Úzke umývačky sú ideálnymi pre rodiny s 2 až 3 členmi a štandardné hravo zvládnu starostlivosť aj o viacčlenné domácnosti.

Ako si vybrať umývačku riadu?

Keďže po prečítaní predošlých riadkov už možno tušíte, aký typ umývačky riadu bude pre vás najvhodnejší, je čas zamerať sa na jej dôležité parametre a dostupné programy, resp. funkcie.

Všetko podstatné nájdete na energetickom štítku

Každá umývačka riadu musí disponovať energetickým štítkom, na ktorom nájdete všetky podstatné údaje. Okrem výrobcu na ňom môžete vidieť informácie o energetickej triede, ročnej spotrebe energie (vypočítaná na 280 cyklov), hlučnosti, počte sád riadu, účinnosti sušenia a ročnej spotrebe vody.

Kapacita

Jedným z najdôležitejších parametrov je v prípade výberu umývačky riadu jej kapacita, ktorá sa prirodzene odvíja od jej veľkosti. Vo všeobecnosti platí, že štandardné umývačky riadu dokážu poňať asi 12 až 15 súprav riadu, úzke približne 8 až 10 a stolové zhruba 6 až 8.

Dôležité: Pod súpravou riadu rozumieme plytký, hlboký a malý tanier, hrnček, pohárik a súpravu príborov.

Spotreba energie a spotreba vody

Laicky povedané – čím menšia, tým lepšia. Platí to ako v prípade spotreby energie, tak aj pri spotrebe vody. Čo sa spotreby energie týka, tá sa pri umývačkách riadu vyjadruje energetickou triedou na stupnici od D do A+++, pričom A+++ je najlepšie možné hodnotenie. Každopádne, majte na pamäti, že na energetickej triede umývačky riadu sa neoplatí príliš šetriť. Vyššia počiatočná investícia sa vám totižto rýchlo vráti v podobe nižších prevádzkových nákladov.

Približná spotreba energie za rok: 180 až 250 kWh.

Približná spotreba vody za rok: 2000 až 3500 l.

Účinnosť sušenia

Na energetickom štítku sa objavuje aj údaj o účinnosti sušenia, ktorý sa označuje písmenami G až A (A je najvyššia trieda). Kým umývačky s najvyššou účinnosťou sušenia nezanechávajú na umytom riade v podstate žiadnu vlhkosť, majitelia nižších tried sa musia vyrovnať s dodatočným utieraním riadu.

Hlučnosť

Vo vašom vlastnom záujme by ste sa pri výbere umývačky riadu mali zamerať aj na jej hlučnosť. Navyše, pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývačkou, toto odporúčanie pre vás platí hneď dvojnásobne. V takom prípade by vás dozaista potešila umývačka s hlučnosťou približne 40 dB, prípadne mierne nad touto hranicou. Zlatú strednú cestu predstavujú hodnoty hlučnosti na úrovni od 45 do 48 dB. Hlučnosťou na hranici 50 dB sa vyznačujú už o čosi hlučnejšie modely.

Vnútorné usporiadanie

V neposlednom rade sa pred kúpou vašej novej myčky informujte aj o vnútornom usporiadaní jej košov. Z praktického hľadiska vám môžeme poradiť, že by mali byť vyberateľné, ideálne so sklápacími ihlicami. Pre zjednodušenie práce dozaista oceníte aj samostatný košík, prípadne zásuvku, na príbor.

Dostupné programy

Samostatnou kategóriou sú v súvislosti s umývačkami riadu ich dostupné programy. Keď sa pozriete na zúbok moderným modelom, zistíte, že v ich repertoári sa skrýva celý rad programov – od základných a automatických, cez eco, polovičných, rýchlych, intenzívnych alebo antibakteriálnych, až po šetrné a nočné programy. V skratke, môže ich byť toľko, že ich počas roka ani všetky nevyužijete. Na druhej strane, z praktického hľadiska je skutočne osožné, pokiaľ si môžete prepínať programy podľa toho, aký riad sa nachádza v umývačke.

Príklad: Zatiaľ čo na umývanie nie príliš znečisteného riadu vám postačí program s teplotou okolo 40 °C, tak pri špinavších riadoch so zaschnutými zvyškami oceníte programy s teplotami od 60 do 70 °C.

Zapamätajte si: Optimálny program na bežné umývanie riadu sa vyznačuje teplotou približne 50 °C.

Bezpečnosť nadovšetko

Nedá nám nespomenúť ani bezpečnostné funkcie, ktorým by ste mali venovať pri výbere umývačky riadu špeciálnu pozornosť. Za zmienku stojí predovšetkým detská poistka, ktorej význam pravdepodobne nepotrebuje ďalší komentár, a ochrana proti vytopeniu pri poruche, resp. ochrana umývačky pri úniku vody.

3 dôvody, prečo si zaobstarať umývačku riadu

· Umývačka riadu šetrí náklady – v porovnaní s ručným umývaním riadu sa pri jej prevádzke spotrebuje menšie množstvo vody.

·        Umývačka riadu šetrí čas – čas, ktorý by ste inak museli stráviť umývaním riadu, môžete venovať napríklad vašej rodine alebo obľúbeným aktivitám.

·        Umývačka riadu sa postará o váš riad – čistenie riadu v umývačke je mimoriadne precízne, šetrné a efektívne.

Odporúčania na správne používanie umývačky riadu

Vedomosti a znalosti o tom, ako si vybrať umývačku riadu, sú jedna kapitola. Samostatnou kapitolou je však jej používanie a starostlivosť o ňu. Majte totižto na pamäti, že nech by ste si vybrali akúkoľvek myčku, pri nesprávnom používaní a nedostatočnej údržbe vám jednoducho nebude môcť slúžiť podľa vašich predstáv.

Používanie umývačky riadu

Efektívna prevádzka umývačky riadu spočíva nielen v používaní umývacieho prostriedku, resp. kapsúl, ale taktiež v pridávaní leštidla a regeneračnej soli. Zatiaľ čo leštidlo prispeje k ochrane skleneného riadu pred škvrnami, regeneračná soľ zaručí umývačke prevenciu pred usadzovaním vodného kameňa.

Údržba umývačky riadu

Prepracovanejšie modely umývačiek riadu sú síce vybavené spoľahlivými samočistiacimi programami, no nie je to pravidlo. Aj preto vám odporúčame, aby ste okrem používania správnych čistiacich prostriedkov a doplnkov občas opláchli hlavný filter a pustili program intenzívneho čistenia s pridaním vhodného čistiaceho prostriedku, prípade octu alebo jedlej sódy.

Pre akú značku sa rozhodnúť?

Keď už viete, ako si vybrať umývačku riadu, mali by ste sa dokázať orientovať aj medzi jednotlivými výrobcami. Na záver preto pridávame zopár značiek, s ktorými rozhodne neurobíte krok vedľa. Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere vašej novej umývačky.

Vstavané umývačky riadu: Beko, Gorenje, Philco, MORA, Bosch, Miele, AEG, Siemens, Whirlpool

Voľne stojace umývačky riadu: AEG, Beko, Candy, Whirlpool, Philco, Miele, Bosch, Electrolux

Stolové/kompaktné umývačky riadu: Bosch, Beko, Candy, Goddess, Klarstein

Pre akú umývačku riadu sa rozhodnete?

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :