Teplovodné vs. elektrické kúrenie - ktoré je pre vás lepšie? - byvaniein.sk

Teplovodné verzus elektrické kúrenie: Ktoré je lepšou voľbou?

/
/

Uvažujete nad tým, že budete vo svojom dome či byte využívať efektívne podlahové kúrenie? Takéto rozhodnutie je nepochybne správne. Nielenže vám pomôže ušetriť až 30 % nákladov v porovnaní s klasickým radiátorovým vykurovaním, ale naviac prináša aj viacero ďalších praktických benefitov. Otázkou však je, ktorý druh si vybrať. Zvoliť si môžete buď elektrické, alebo teplovodné podlahové kúrenie. Aké sú ich vlastnosti a ktoré bude lepšou voľbou pre vás?

Teplovodné podlahové kúrenie

Ako už napovedá jeho názov, teplovodné kúrenie využíva na ohrievanie podlahy vodu. Tá sa môže zohrievať v klasickom elektrickom alebo plynovom kotle. Moderným riešením sú tepelné čerpadlá vzduch-voda, prípadne voda-voda, ktoré vedia priniesť zaujímavú úsporu nákladov. V neposlednom rade, voda sa dá ohrievať aj prostredníctvom solárnych kolektorov.

Zohriata voda putuje do rúrok, ktoré sú vedené pod podlahou. Tie sú vyrábané z plastu, kombinácie plastu a hliníka, prípadne medi. Tekutina ohrieva tieto potrubia a teplo z nich sa následne šíri do podlahy.

Nezabúdajte: Ak plánujete využívať podlahové kúrenie, musíte mať v domácnosti vhodnú podlahu. Pri kúpe sa preto uistite, že je s ním kompatibilná.  

Náročnejšia inštalácia

Inštalácia teplovodného kúrenia je pomerne náročná, keďže pod podlahou musí byť vedená spleť rúrok. Existujú viaceré spôsoby montáže, najčastejšie sa využíva suchý alebo mokrý. V každom prípade, potrebné sú určité stavebné zásahy a úpravy. Montáž je rozhodne dobré nechať na odborníkov.

Myslieť by ste mali aj na to, že teplovodné kúrenie je hrubšie než elektrické. Teda, treba počítať s miernym zvýšením podlahy.

Vyššia vstupná investícia

Z hľadiska vstupnej investície je teplovodné kúrenie v priemere o 50 % drahšie než elektrické. Samozrejme, všetko závisí aj od zdroja tepla. Ak budete na ohrev vody využívať moderné tepelné čerpadlo či solárne kolektory, náklady na inštaláciu môžu byť ešte vyššie.

Nízke prevádzkové náklady

Naopak, benefitom teplovodného kúrenia sú nízke prevádzkové náklady. V priemere sú celkovo o 15 – 20 % ročne nižšie než v prípade elektrického kúrenia. Kotol alebo iný zdroj tepla si obvykle vyžaduje pravidelnú údržbu, ale aj po započítaní výdavkov na servis vychádza prevádzka teplovodného systému lepšie než elektrického.

Komplikovanejšia zónová regulácia

Efektivita podlahového kúrenia sa dá zvýšiť prostredníctvom zónovej regulácie. Tá spočíva v tom, že v jednotlivých miestnostiach si viete nezávisle nastavovať teplotu. V prípade teplovodného riešenia je však možnosť takejto regulácie obmedzená. Potrebných je viacero nezávislých okruhov, čo predražuje a komplikuje celú inštaláciu.

Pomalší nábeh, dlhšia akumulácia

Vode prirodzene trvá nejakú dobu, kým sa kompletne zahreje na nastavenú teplotu a ohreje jednotlivé rúrky. Nábeh teplovodného kúrenia je preto pomerne pomalý. Na druhej strane, zohriata voda si dlho udržuje svoju teplotu. Teda, aj niekoľko desiatok minút po vypnutí kúrenia bude podlaha ešte príjemne teplá.

Zaujímavosť: Pokiaľ chcete, teplovodné podlahové kúrenie viete využiť aj na chladenie zeme. Jednoducho, stačí si na kotle či tepelnom čerpadle nastaviť nízku teplotu. Takýto spôsob chladenia domácnosti však nie je veľmi efektívny, keďže studený vzduch sa od podlahy nedokáže dobre šíriť do priestoru.

Elektrické podlahové kúrenie

Jedným z najväčších benefitov elektrického podlahového kúrenia je jeho jednoduchosť. Pozostáva z tenkých rohoží alebo fólií, ktoré sa jednoducho umiestnia pod podlahu. Má výrazne nižšiu hrúbku než rúrky teplovodného riešenia a jeho inštalácia je mimoriadne rýchla. Teda, náklady na montáž sú aj o polovicu nižšie.

Dlhá životnosť

Jednoduchosť elektrického podlahového kúrenia sa odráža aj na potrebe údržby. Nemusíte riešiť žiaden servis kotla, tepelného čerpadla či iného zdroja tepla. Tepelná energia sa totiž vyrába priamo v rohožiach alebo fóliách, ktoré sú umiestnené pod podlahou. Životnosť je štandardne na úrovni viac ako 30 rokov.

Elektrické podlahové kúrenie sa vyznačuje svojou vysokou spoľahlivosťou. V zásade sa na ňom nemá čo pokaziť.

Vyššie prevádzkové náklady

Prevádzkové náklady sú vyššie ako v prípade teplovodného systému. V zásade závisia len od sadzby za elektrinu vo vašej domácnosti. Avšak, existujú spôsoby, ako ušetriť. Napríklad, kúrenie viete napájať elektrinou z fotovoltaických panelov. Potom môžu byť mesačné výdavky na vykurovanie aj nižšie ako pri teplovodnej alternatíve.

Jednoduchá regulácia

Veľkou výhodou elektrického podlahového kúrenia je možnosť jednoduchej zónovej regulácie. V každej miestnosti si viete nastaviť presne takú teplotu, akú potrebujete. Aj vďaka tomu dokážete ušetriť nejaké to percento na nákladoch za energie. Moderným trendom sú smart termostaty, ktoré sa dajú ovládať aj na diaľku, prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Rýchly nábeh kúrenia

Efektívne elektrické podlahové kúrenie začne citeľne hriať už niekoľko minút po tom, ako ho zapnete. Ak idete do práce a kúrenie stíšite, stačí ho znovu aktivovať chvíľku pred príchodom domov a svoju domácnosť budete mať pekne vyhriatu. Na druhej strane, elektrické fólie a rohože majú nižšiu schopnosť akumulovať teplo než potrubia s vodou. Teda, po vypnutí kúrenia sa podlaha rýchlo ochladí.

Verdikt – čo bude lepšie pre vás?

Pokiaľ nechcete mať s kúrením žiadne starosti, máte záujem naplno využívať zónovú reguláciu, záleží vám na rýchlom nástupe tepla a nízkej vstupnej investícii, elektrické podlahové vykurovanie bude pre vás lepšou voľbou. Naopak, z hľadiska prevádzkových nákladov je v dlhodobom horizonte obvykle výhodnejším riešením teplovodný systém.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :