Záclony a závesy na mieru? Nechajte si poradiť - Byvaniein.sk

Prerábate svoju domácnosť, prípadne dokončujete nové bývanie, a čochvíľa sa budete sťahovať? Jednou z neodmysliteľných súčastí každého domu či bytu sú aj záclony a závesy. Ako si ale vybrať správne? Opýtali sme sa odborníkov na záclony, závesy a závesné systémy zo záclonynamieru.sk.

Ako si vybrať tie správne záclony a závesy na mieru

Každý moderný interiér by mal obsahovať prvky, ktoré sa navzájom dopĺňajú a perfektne spolu ladia. Aj preto sa väčšinou záclony a závesy vyberajú už do hotového priestoru, prípadne sa pri výbere môže ako pomôcka použiť vizualizácia.

Kam dať záclony a kam závesy

Na začiatok je vhodné vedieť, do ktorých izieb pôjdu záclony a do ktorých aj závesy. Napríklad do obývačky je najlepšou voľbou kombinácia záclon a závesov. Do kuchýň sa zvyčajne dáva len záclona, a to zväčša vo forme rímskej rolety.

TIP: Rímske rolety sú dobrou alternatívou aj do kúpeľní, kde sa často šijú aj zo závesoviny. Všetko záleží od stupňa súkromia, ktorý potrebujete.

Každý interiér je však iný a ku každému treba pristupovať individuálne. Aj v našich realizáciách nájdete kúpeľne, z ktorých sa cez francúzske okno dostanete na terasu. V takých prípadoch sme riešili záclonu a záves podobným štýlom ako u obývačky.

Závesy na mieru z pohľadu ich funkcie

Záclony a závesy spĺňajú estetickú funkciu, no takisto vytvárajú pocit väčšieho súkromia. Existujú ale aj vyslovene funkčné typy závesu, zvané Blackouty a Dimouty. Tieto typy závesov sú pretkávané čiernou niťou, vďaka čomu získavajú zatemňovaciu funkciu. Počas noci vás tak ochránia pred mesačným svetlom a cez deň vám zatemnia priestor takmer na úroveň noci.

TIP: Blackouty sa väčšinou používajú v hoteloch a je to typ závesov, ktoré zatemňujú až na 100 %. Dimouty sú podobné ako Blackouty, no podľa typu zatemňujú na 80 až 90 %. Pre domácnosti sú lepšou alternatívou Dimouty, nakoľko máte na výber z oveľa väčšej palety farieb a štruktúr, lepšie sa udržiavajú a navyše sú aj príjemnejšie na dotyk.

Materiály

Pri šití záclon a závesov sa z dostupných materiálov používa prevažne 100%-ný polyester. Jeho výhodou je nízka krčivosť a výborný pomer ceny a funkčnosti. Často sa stretnete aj so zmesou polyesteru a bavlny, no takéto zmesi bývajú náročnejšie na údržbu.

Takisto sa pri závesových materiáloch využíva aj zmes polyester a viskóza, ktorej výhoda spočíva v padavosti materiálu. Náročnejší klienti zase siahajú po materiáloch s obsahom hodvábu, nakoľko má jemnejšie vlákno a vyšší lesk, vďaka čomu pôsobí luxusnejšie.

Farby a vzory

Pri záclonách a závesoch máte na výber zo širokej škály materiálov a farieb. Pri zatemňovacích závesoch sa stretnete väčšinou s jednofarebnými kúskami bez vzorov. Ak ale nepotrebujete zatemňovacie závesy, viete si vybrať z rôznych štýlov a vzorov.

Pri záclonách si zákazníci väčšinou vyberajú z nenápadných odtieňov bielej a maslovej, pričom hlavný rozdiel robí najmä ich štruktúra. Závesy sa následne volia podľa štýlu interiéru.

TIP: Pri výbere záclon a závesov je najlepšie mať niekoľko vzoriek priamo v interiéri, do ktorého pôjdu. Jednotlivé vzorky si tak viete prikladať priamo k nábytku či ostatným prvkom interiéru a perfektne ich tak s ním zladiť.

Závesné systémy a riasenie

Súčasťou každej realizácie záclon a závesov sú aj závesné systémy. Na výber máte opäť z množstva farieb a prevedení. Vybrať si tak môžete z jednoduchých a dizajnových koľajníc, ale aj z koľajníc s prekrytím. Veľkej obľube sa tešia jednoduché hliníkové koľajnice, ktoré sa montujú do stropu, alebo na konzoly. Po zavesení záclon ich vďaka riaseniu a spôsobu ušitia záclon nie je vidieť.

Čo sa týka riasenia, takisto máte množstvo možností. Riasiace pásky používané pri šití záclon a závesov sa rozdeľujú podľa hrúbky, pomeru riasenia a spôsobu riasenia. Vyberajú sa na základe zvoleného typu materiálu záclony alebo závesu. Záclony sa najčastejšie riasia v pomere 1:2 a závesy v pomere 1:1,5 alebo 1:1,3, podľa priestoru okolo okna.

Záclony a závesy na mieru

Závesy a záclony by mali ladiť so zvyškom interiéru. Keďže ponuka je naozaj široká, niekedy môže byť zložité vybrať si. Takisto je potrebné zohľadniť atypické riešenie interiéru a jeho štýl. Aj preto je lepšie nechať si poradiť a dať si spraviť záclony a závesy na mieru. Nestane sa vám tak, že by vám po ich zavesení nesedeli.

Pred samotnou realizáciou konzultujete svoje predstavy s odborníkom. Po dohodnutí obhliadky so zameraním interiéru si priamo u vás doma vyberiete z ponuky záclon, závesov a závesných systémov. Záclony a závesy vám následne ušijú presne podľa zistených mier a po ich ušití vám prídu namontovať závesný systém a zavesiť hotové vyžehlené záclony a závesy.

Máte skúsenosti so záclonami a závesmi na mieru? V čom je podľa vás ich najväčšia výhoda oproti už hotovým záclonám? Budeme radi, ak nám napíšete svoje postrehy a názory.

Fotografie nám poskytli záclonynamieru zo svojej vlastnej galérie realizácií.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :