Varenie bez elektriny a plynu: Naučte sa, ako pripraviť jedlo v prípade núdze - Byvaniein.sk

Mnoho ľudí sa obáva blížiacej sa zimy, pretože ceny elektriny a plynu prudko stúpajú. Výpadok elektriny alebo plynu na varenie nemusí byť priamym dôsledkom hroziacej energetickej krízy. V tejto oblasti môže byť chyba, alebo len chcete ísť kempovať a hľadáte alternatívy k domácej kuchyni.

Preto je dobré poznať niekoľko kreatívnych nápadov, ako pripraviť teplé jedlo bez elektriny. Vo všeobecnosti by ste mali byť pripravení na núdzovú situáciu, či už ide o výpadok prúdu alebo prírodnú katastrofu, podľa nemeckej webovej stránky Merkur.de. V tejto súvislosti Spolkový úrad pre kontrolu katastrof tiež odporúča zásobiť sa v prípade núdze niektorými potravinami, ktoré nepodliehajú skaze, ktoré by ste pre každý prípad mali mať doma.

Varenie bez elektriny: KEMPINGOVÝ VARIČ

Kempingový sporák s plynovou náplňou je súčasťou základnej výbavy väčšiny ľudí pri kempovaní. Tradične sa používa bután alebo propán. Môžete ohriať vodu na kávu, variť polievku alebo ohrievať plechovku. Ale buďte opatrní: väčšina výrobcov neodporúča jeho použitie v interiéri, pretože plyn môže uniknúť príliš rýchlo a dokonca aj malá iskra by mohla spôsobiť požiar. Preto by ste tento varič mali používať iba vonku, to znamená na záhrade alebo terase.

Tip: Používajte tenkostenné hliníkové hrnce – rýchlejšie vedú teplo a môžu ušetriť plyn.

 

Varenie bez elektriny a plynu: GRILOVANIE

Gril – logicky gril na drevené uhlie, nie elektrický alebo plynový gril – je spôsob, ako variť bez elektriny a bez plynu doma, v záhrade alebo na terase. Grilovať sa dajú nielen bežné jedlá z grilu, ako sú klobásy, mäso a syry – so správnym príslušenstvom môžete s grilom pripraviť aj ďalšie jedlá. Napríklad takzvanú „holandskú rúru“ je možné umiestniť priamo na gril alebo na otvorený oheň. Je to ťažký liatinový hrniec s tesne zatvárajúcim sa vekom. A na panvici „plancha“ (grilovacia doska s keramickým nepriľnavým povlakom) môžete vyprážať všetko od zeleniny až po vyprážané vajcia a slaninu.

Varenie bez elektriny a plynu: FONDUE SET

Máte doma sadu fondue? Perfektné: Dá sa použiť nielen na čokoládové alebo syrové fondue, ale aj v prípade núdze, bez elektriny alebo plynu v domácnosti. So sadou fondue na čajové sviečky to však môže byť ťažké. Môžete variť ľahšie, ak máte súpravu s denaturovaným alkoholom alebo palivovou pastou. Môžete napríklad ohriať vodu alebo polievku.

Varenie bez elektriny a plynu: STUDENÁ KUCHYŇA

Chutné teplé jedlo môžete zvyčajne nahradiť studenými jedlami. Patria sem šaláty, syrové jedlá, klobásy, dipy a nátierky alebo studené polievky, ako je gaspacho.

Existuje aj kuchárska kniha v nemeckom jazyku špeciálne zameraná na prípravu jedál bez použitia elektriny alebo plynu. Možno to čoskoro uvidíme u nás.

Autor: Petra Trejbalová, Zdroj: www.merkur.de, Titulný obrázok: Pixabay.com/JalynBryce

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :