Elektrina alebo plyn - ktoré riešenie je vhodnejšie? - byvanie.in

Plánujete stavať nový dom a rozmýšľate, aký zdroj energie bude pre vás najvýhodnejší? Ak okrem elektriny máte k dispozícii aj plynovú prípojku, výber optimálneho riešenia môže byť celkom náročný. My sme sa pozreli na to, aké sú výhody a nevýhody elektriny a plynu v domácnosti. Hoci do hry vstupuje množstvo individuálnych faktorov, nasledovné objektívne fakty sa oplatí poznať.

Kúrenie – najväčší „žrút“ energie

Pri výpočtoch výhodnosti elektriny a plynu sa treba zamerať predovšetkým na kúrenie. Práve na neho sa spotrebuje najviac energie. Táto téma je pomerne rozsiahla, keďže zvážiť treba nielen samotnú cenu za jednotku elektriny či plynu, ale aj náklady na vykurovacie telesá.

Cena za jednotku plynu a elektriny

Je všeobecne známe, že jednotka elektrickej energie je drahšia ako jednotka plynu. Štandardne sa tarifa vzťahuje na jednu kilowatthodinu, pričom v prípade elektriny je cena obvykle na úrovni 10 – 16 centov za kWh, za 1 kWh plynu zaplatíte obvykle 4 centy. Hoci na prvý pohľad je rozdiel veľký, v skutočnosti býva často menší. Totižto, väčšina dodávateľov elektrickej energie ponúka pre zákazníkov kúriacich elektrinou výhodnejšiu tarifu. Môžete sa tak ocitnúť v situácii, že 1 kWh vás bude stáť napríklad len 7 centov. V konečnom dôsledku však elektrická energia aj tak vychádza cenovo horšie ako plyn.

Praktický tip – elektrické kúrenie si viete vďaka inteligentným časovačom nastaviť tak, aby sa zapínalo len v čase najnižšej tarify. Počas jednej zimy vďaka tomu môžete ušetriť niekoľko desiatok až stoviek eur.

Náklady na vykurovacie telesá

V tejto oblasti už plyn „prehráva“ na plnej čiare. Elektrické kúrenie môže mať viacero podôb, najmodernejšou je podlahové vykurovanie. To funguje na jednoduchom princípe – pod podlahu sa umiestni sieť elektrických vodičov, ktoré sa dokážu rýchlo rozohriať a efektívne vykúriť miestnosť. Benefitom tohto riešenia je rovnomerná distribúcia tepla v rámci miestnosti a dostupná cena. No čo je hlavné, podlahové kúrenie si raz necháte nainštalovať a následne sa o neho už v živote nemusíte starať. Pravdepodobnosť poruchy je veľmi nízka. Cenovou dostupnosťou sa vyznačujú aj elektrické radiátory, ktoré kúpite už za niekoľko desiatok eur a taktiež nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu.

Plynové kúrenie je obvykle riešené kotlom, ktorý ohrieva vodu. Tá prúdi do radiátorov, prípadne do rúrok v podlahe. Na rozdiel od elektrického kúrenia, kedy sú jednotlivé radiátory vzájomne nezávislé, v prípade kúrenia plynom musia byť jednotlivé miestnosti navzájom prepojené potrubiami. Tie zabezpečujú cirkuláciu teplej vody. Kúpa a inštalácia plynového kotla spolu s potrubiami vás bude stáť niekoľko tisíc eur. Nehovoriac o pravidelnej údržbe a revíznych prehliadkach, ktoré taktiež nie sú zadarmo.

Úlohu zohráva aj efektivita – kým elektrické vykurovacie telesá pracujú s efektivitou atakujúcou 100 %, plynový kotol má straty 10 – 15 %. Inými slovami, keď za kúrenie zaplatíte 100 €, 10 – 15 eur vyhodíte „von komínom“, bez toho, aby ste z nich mali akýkoľvek úžitok.

Verdikt

Kvôli vyšším nákladom na inštaláciu a prevádzku, plus, nižšej efektivite, nemusí byť plynové kúrenie tak jednoznačným víťazom, ako by sa mohlo zdať. Potrvá minimálne niekoľko rokov, kým sa vám investícia do plynového kúrenia vráti na nižšej cene za samotný plyn. Z dlhodobého hľadiska vychádza plynové kúrenie cenovo o niečo lepšie ako elektrické. Opäť však platí, že do úvahy treba vziať náklady na servis kotla a vodných vedení. Elektrické kúrenie sa vyznačuje jednoduchosťou, vysokou spoľahlivosťou a prakticky nulovými požiadavkami na údržbu.

Bezpečnosť ako dôležitý aspekt

Hoci moderné plynové kotle sa vyznačujú veľmi dobrou úrovňou bezpečnosti, stále treba mať na pamäti, že v nich horí vysokovýbušná plynná zmes. Hrozí určité riziko nehody, ktorá môže skončiť fatálne. Práve preto je dôležité pri výbere plynového kotla dbať na kvalitu. Nevyhnutnosťou sú pravidelné revízne prehliadky, počas ktorých sa celý systém detailne prekontroluje.

Elektrické kúrenie je v tomto smere „blbuvzdorné“. Nevyžaduje žiadnu údržbu a v zásade najväčšou nehodou, ktorá sa vám pri ňom môže stať, je pľuzgier spôsobený dotykom s horúcim radiátorom.

Plyn verzus elektrina pri varení

Výhody a nevýhody plynu a elektriny v domácnosti treba vyhodnocovať nielen v prípade kúrenia, ale aj varenia. Aj tu platí, že elektrina je bezpečnejšia a praktickejšia. Moderné indukčné varné platničky sa ľahko umývajú, umožňujú precíznu reguláciu teploty a poskytujú vysoký výkon. Plynový sporák síce tiež poteší vysokým výkonom, no jeho umývanie je o niečo komplikovanejšie. Nehovoriac o tom, že aj pri ňom ste vystavení riziku úniku plynu, preto je potrebné nechávať ho pravidelne kontrolovať odborníkom.

Výhody a nevýhody plynu a elektriny v domácnosti – ekologická stránka

V dnešnej dobe sa čoraz viac do popredia tlačí ekológia, s ktorou plyn nie je veľký kamarát. Totižto, zmes zemného plynu privádzaná do domácností je neobnoviteľný zdroj energie, pri ktorého ťažbe dochádza k ničeniu životného prostredia. Čoraz prísnejšie emisné normy môžu mať za následok, že v budúcnosti bude plyn zdražovať, čím postupne zanikne jeho hlavná výhoda voči elektrine.

Iste, aj elektrická energia nemusí pochádzať z „čistých“ zdrojov a môže sa vyrábať neekologickými spôsobmi. V dnešnej dobe však väčšina dodávateľov elektriny poskytuje možnosť za malý poplatok využívať dodávku stopercentne zelenej energie, ktorá sa vyrába z obnoviteľných zdrojov. V konečnom dôsledku tak viete kúriť a variť stopercentne ekologicky.

Z nášho pohľadu je kúrenie či varenie elektrickou energiou v moderných domácnostiach celkovo výhodnejším riešením a jeho rentabilita bude v budúcnosti pravdepodobne len narastať.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :