Stavba domu svojpomocne vs na kľúč – ktoré riešenie bude výhodnejšie pre vás? - Byvaniein.sk

Stavba domu je vždy veľkou udalosťou v živote človeka. Pokiaľ si raz postavíte vlastnú nehnuteľnosť, s najväčšou pravdepodobnosťou v nej budete bývať roky, ak nie desiatky rokov. Práve preto záleží na tom, aby čo najlepšie spĺňala vaše očakávania. To, ako dobre vám bude slúžiť, determinuje najmä samotná výstavba. Tú si buď zabezpečíte svojpomocne, alebo sa spoľahnete na služby profesionálov. Zásadná otázka znie – ktoré riešenie je lepšie?

Stavba domu svojpomocne

Postaviť si dom od základov svojpomocne je snom mnohých z nás. Avšak, jedná sa o náročnú robotu, ktorá rozhodne nie je vhodná pre každého. Na jednej strane môžete získať veľa benefitov, no zároveň sa treba pripraviť na viacero potenciálnych problémov.

Základom je projekt

Pred tým, ako sa vrhnete na stavbu domu, budete potrebovať projekt. Ten nie je dôležitý len pre úradníkov, ale aj pre vás. Práve na základe neho totižto budete pri stavbe nehnuteľnosti postupovať. Pokiaľ nemáte vzdelanie v tomto obore, tvorbu projektu rozhodne zverte do rúk profesionálovi. Ten vám môže poradiť aj vhodné technologické postupy a materiály, ktoré pri výstavbe použiť.

Na materiály myslite vopred

Medzi najčastejšie problémy, ktorým budete pri svojpomocnej stavbe domu čeliť, je zháňanie materiálov. V tomto ohľade ťaháte za kratší koniec. Firmy, ktoré zabezpečujú výstavbu domov, majú s dodávateľmi obvykle uzatvorené zmluvy. Materiál im tak chodí na čas a za výhodnejšie ceny.

Keď si materiál kupujete sami, môže sa stať, že na neho budete čakať aj niekoľko týždňov. Najmä, pokiaľ zvolíte neštandardné modely tehál či krytiny. Pripraviť sa treba aj na to, že zaplatíte viac. Do výdavkov si zarátajte taktiež dopravu.

Máte dostatok zručností?

Veľkou výhodou svojpomocnej stavby domu je skutočnosť, že máte o všetkom dokonalý prehľad. Viete, že nič „neodfláknete“, postupujete predne podľa odporúčaných postupov a dbáte na to, aby výsledok nemal žiadnu chybu. To je síce fajn, no v prvom rade musíte vedieť, ako správne stavať.

Darmo budete pedant, pokiaľ nepoznáte optimálny stavebný postup. Ak ste dom nikdy nestavali, na pomoc si prizvite skúsenejšieho človeka, ktorý vám poradí. Učiť sa na stavbe vlastnej nehnuteľnosti a experimentovať rozhodne nie je dobrý nápad. Keď raz niečo pokazíte, náprava vás môže vyjsť poriadne draho.

Cena verzus čas

Svojpomocná stavba nehnuteľnosti môže byť o niekoľko tisíc eur lacnejšia, ako keby ste ju zverili profesionálom. Zároveň však bude trvať neporovnateľne dlhšie. Je tak už len na vašom zvážení, či nie je výhodnejšie svoj čas venovať iným veciam, ušetriť si námahu a stavbu zveriť profíkom, ktorí ju zvládnu oveľa skôr.

Stavba domu na kľúč

Táto možnosť je drahšia, no zároveň značne komfortnejšia. Najmete si dobrú firmu, odovzdáte jej projekt a následne sa už len prizeráte, ako váš dom postupne naberá svoje finálne kontúry. Vyhnete sa všetkým vybavovačkám, zháňaniu materiálu, fyzickej námahe a riešeniu rôznych problémov. Avšak, aj stavba domu na kľúč môže mať svoje nevýhody.

Na výbere dobrej firmy záleží

Nie je stavebná spoločnosť ako stavebná spoločnosť. Pozor si treba dávať najmä na podozrivo lacné ponuky. Ako sa hovorí, nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Hoci vaša vstupná investícia môže byť nižšia, keď sa vám po niekoľkých rokoch začne váš dom doslova rúcať pred očami, veľmi nadšení asi nebudete.

Radšej uprednostnite drahšiu firmu, ktorá má adekvátne certifikáty, dlhoročné skúsenosti a množstvo pozitívnych ohlasov od zákazníkov. Popýtajte sa vašich kamarátov a známych, či vám niekoho nevedia odporučiť.

Ako skontrolovať kvalitu práce?

Pokiaľ sa v oblasti stavebníctva dobre neorientujete, len ťažko skontrolujete, či daná firma stavia váš dom naozaj kvalitne. Neviete, či niečo nepodcenila alebo nevynechala. V tomto smere je dobrým riešením najať si nezávislý stavebný dozor. Profesionál príde raz za čas skontrolovať, či jednotlivé stavebné postupy korelujú s plánom a s vašimi požiadavkami.

Budete tak mať istotu, že váš dom bude postavený naozaj kvalitne.

Komplexné služby v cene

Dobrá stavebná firma nielenže vyhotoví hrubú stavbu, ale zároveň vám pomôže aj so všetkými ostatnými vecami. Dovezie materiál a odvezie odpad, zabezpečí tvorbu fasády, odporučí vám profesionálov na elektroinštaláciu, vodovodné či plynové rozvody. Niekedy dokonca sprostredkuje aj zariadenie interiéru.

Vy tak skutočne nemusíte nič riešiť a strácať čas vybavovaním. Pokiaľ máte každý deň nabitý program a nemáte čas riešiť rôzne drobnosti, stavba na kľúč bude pre vás ideálnou voľbou.

A čo kombinácia oboch riešení?

Poslednou, pomerne obľúbenou voľbou, je kombinácia stavby domu svojpomocne a na kľúč. Napríklad, firmou si necháte vybudovať len hrubú stavbu a na elektroinštaláciu, vodovod, omietnutie fasády a zariadenie interiéru si najmete iných ľudí, prípadne si niektoré veci spravíte sami.

Táto možnosť sa vám oplatí napríklad vtedy, keď máte známych, ktorí vám vedia dané veci spraviť zadarmo, prípadne za zvýhodnené ceny. Benefitom je, že nestratíte čas tými najnáročnejšími záležitosťami (budovaním základov, múrov hrubej stavby a strechy), no zároveň si môžete podľa svojich predstáv zariadiť všetko ostatné.

Rozhodnutie, ktorú možnosť stavby domu uprednostníte, je tak už len na vás. Spravte si prehľad trhu, spočítajte si náklady, ujasnite si vaše priority a nepochybne celkom rýchlo prídete na to, čo sa vám naozaj oplatí.

zdroj obrázok: Pixabay.com/sandid

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :