Nádvorie Trnava - miesto vhodné pre kultúru, prácu, aj oddych - byvanie.in

Nádvorie Trnava – miesto vhodné pre kultúru, prácu, aj oddych

/
/

Trnava patrí bezpochyby medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Nájdete v nej množstvo kostolov, zaujímavé architektonické skvosty, akými sú Mestská veža či Trnavský vodojem, alebo prekrásne námestie so zrekonštruovanou pešou zónou.

Na radosť Trnavčanov, spomínaná pešia zóna nie je jediným historickým miestom Malého Ríma, ktoré si v blízkej minulosti prešlo obnovou. Pozornosť si totižto zaslúži aj projekt Nádvorie Trnava.

O Nádvorí Trnava

Nádvorie Trnava je projekt rekonštrukcie 5 budov so spoločnými dvormi v centre Trnavy, pričom 3 z nich patria medzi národné kultúrne pamiatky. Za renováciou celého objektu stojí skutočne neobyčajný príbeh.

Pod realizáciou zaujímavej myšlienky je podpísaný súkromný investor, ktorý do nej vložil nemalé finančné prostriedky. Vykonané práce prebiehali za asistencie pamiatkarov a výsledkom dlhodobej snahy sú prekrásne priestory, resp. miesto vhodné pre kultúru, históriu, zábavu, prácu, voľný čas či oddych.

Zdroj: Matúš Koprda photography

Súkromný investor s víziou a nemalou investíciou

Za súkromným investorom trnavského Nádvoria sa skrýva rodina Trnkových, konkrétne otec Miroslav a syn Michal. Od roku 2012 vymedzili na realizáciu celého projektu viac ako 15 miliónov eur.

Cieľom projektu nebolo zbohatnúť, ale vytvoriť v centre Trnavy také priestory, ktoré by dostali ľudí z nákupných centier na kultúrne podujatia, akými sú napríklad výstavy, prednášky, koncerty či festivaly.

Architektúru mali na starosti predovšetkým Matúš Valo a Oliver Sadovský. Aj vďaka nim dosahujú zrenovované historické budovy nízku spotrebu energie. Okrem toho si ponechali pôvodné črty, ktoré boli doplnené prvkami modernej architektúry. Tá sa nesie najmä v duchu tehál, skla, dreva či kameňa.

Nádvorie Trnava má predstavovať projekt s dlhodobým charakterom, čo dokazuje skutočnosť, že investori vytvorili nadačný fond, ktorý by mal zastrešovať fungovanie komplexu v budúcnosti.

Zdroj: Matúš Koprda photography

Spolupráca s pamiatkarmi

O tom, že Nádvorie Trnava vzniklo naozaj s dobrými úmyslami, svedčí aj fakt, že investori počas jeho realizácie úzko spolupracovali s pamiatkarmi. Keďže ide o historickú oblasť a spomínané 3 budovy patria medzi národné kultúrne pamiatky, bolo logické, že takáto lokalita môže skrývať nejedno prekvapenie. Samozrejme, predpoklady sa podľa očakávaní aj naplnili.

Počas rozsiahlych rekonštrukcií sa podarilo objaviť viacero zaujímavých nálezov. Medzi ne patrí napríklad historický pranier, ktorý je aktuálne vystavený na námestí trnavského Nádvoria, podomácky vyrobená bomba, koľajnica či nápisy na stenách.

Zdroj: Matúš Koprda photography

Lákavé priestory

To, že Nádvorie Trnava je tvorené 5 budovami, sme si už povedali. Zaujímavosťou týchto historických budov sú však ich dvory, ktoré investori s architektmi spojili do jedného spoločného celku, čím vytvorili prekrásne nádvorie, resp. námestie. Môžete na ňom vidieť 4 vysoké platany a spomínaný pranier. 

Na toto sympatické námestie, kde sa uskutočňujú aj rôzne kultúrne podujatia, sa dostanete 3 cestami – z Pekárskej ulice, zo Štefánikovej ulice a z Trojičného námestia

V prerobených interiéroch s pôvodnými stropmi a zachovanými drevenými trámami sa nachádzajú aj coworkingové priestory a ubytovanie pre nadaných študentov. K renomovanej kaviarni Thalmeiner, ktorá je taktiež súčasťou celého komplexu, sa pridali ďalšie gastroprevádzky, konkrétne piváreň s bistrom Akadémia a pekáreň Chlieb Náš. Na jedlo tu dohliada vyhlásený odborník Lukáš Hesko. 

Sídlo tu má tiež kultúrne centrum Malý Berlín a Trnavské rádio. Pod projekt Nádvorie Trnava spadá aj rekonštrukcia vinárskych pivníc.

Zdroj: Matúš Koprda photography

Miesto pre každého

Projekt Nádvorie Trnava, ktorý si vyslúžil rôzne prestížne ocenenia, je dôkazom toho, že aj staré zanedbané priestory je možné pretvoriť do úžasnej podoby. V tomto prípade stačilo predovšetkým chcieť a nemyslieť hneď na prípadné výnosy.
Dnes si tu prídu na svoje milovníci histórie a kultúry, zanietení gurmáni, začínajúci podnikatelia alebo všetci, ktorí radi oddychujú a trávia čas na čerstvom vzduchu so svojimi najbližšími. Nádvorie Trnava je jednoducho miesto pre každého.

P.S.: Zábery Nádvoria Trnava nám ochotne poskytol fotograf Matúš Koprda. Ďakujeme. 🙂

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :