Ako zasadiť správne cibuľu? - Byvaniein.sk

Zasadenie cibule je jednoduchý proces, ktorý môžete urobiť takto:

  1. Výber správnej cibule: Na začiatok si vyberte kvalitné cibule, ktoré sú voľné od poškodenia a hniloby. Pri nákupe cibúľ sa pozerajte aj na balenie, či je označené ako vhodné na zasadenie.
  2. Vybratie vhodného miesta: Cibuľa potrebuje slnečné miesto, aby dobre rástla. Vyberte miesto vo vašej záhrade alebo kvetináči, kde je dostatok slnečného svetla.
  3. Príprava pôdy: Pred zasadením si pripravte pôdu. Cibuľa preferuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak je vaša pôda ťažká a ílovitá, môžete ju obohatiť kompostom alebo zmesou pre pestovanie zeleniny.
  4. Hĺbka zasadenia: Zakopávanie cibule závisí od jej veľkosti. Všeobecne platí, že cibuľu zakopávame do pôdy približne dva až tri krát hlbšie, než je veľkosť cibule. Menšie cibuľky zakopávame plytšie, väčšie hlbšie.
  5. Vzdialenosť medzi cibuľkami: Ak sadíte viacero cibúľ, udržujte medzi nimi dostatočnú vzdialenosť, aby mali miesto na rast. Všeobecne je vhodné ponechať vzdialenosť približne 10-15 cm medzi menšími cibuľkami a 20-30 cm medzi väčšími.
  6. Zalievanie: Po zasadení dôkladne zalejte cibuľu. Uistite sa, že pôda je stále vlhká, ale nie príliš namočená. V období klíčenia a rastu je dôležité udržiavať pravidelné zalievanie.
  7. Starostlivosť počas rastu: Cibuľa väčšinou nepotrebuje intenzívnu starostlivosť. Udržiavajte pôdu vo vlhkom stave a chráňte rastliny pred burinou. V prípade suchšieho obdobia môžete zvážiť aj mulčovanie okolo cibule, aby ste udržali pôdu vlhkú a zmiernili rast buriny.
  8. Zber cibule: Cibuľa by mala byť hotová na zber, keď jej lístky začnú zvädnúť a žltne. Vtedy môžete postupne vyťahovať cibuľu z pôdy. Po zbere nechajte cibuľu niekoľko dní v slnečnom, suchom mieste, aby zaschla a následne ju môžete uskladniť na chladnom a suchom mieste.

Dávajte pozor na škodcov a choroby, ktoré môžu postihnúť cibuľu, a v prípade potreby použite vhodné prípravky na ochranu rastlín. S dodržaním týchto krokov by ste mali mať zdravé a chutné cibule vo svojej záhrade.

Titulný obrázok: Pixabay.com/1195798

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :